TÜRKİYE BOĞA GÜREŞLERİ ŞAMPİYONASI KAFKASÖR YAYLASINDA TAMAMLANDI

TÜRKİYE BOĞA GÜREŞLERİ ŞAMPİYONASI KAFKASÖR YAYLASINDA TAMAMLANDI

TÜRKİYE BOĞA GÜREŞLERİ ŞAMPİYONASI KAFKASÖR YAYLASINDA TAMAMLANDI

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in Kafkasör Yaylası'nda, Karadeniz ve Ege bölgelerindeki illerden getirilen 56 boğanın mücadele ettiği 3'nci Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası'nda, Muğla’dan güreşlere katılan Ayberk Arıcı’ya ait, ‘Kırıcı’ isimli boğa birinci olurken Türkiye Şampiyonu oldu.

Artvin'in Kafkasör Yaylası'nda 200 yıldır yaşatılan boğa güreşleri geleneği 3 yıldır Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası'na dönüştürüldü. Artvin Boğacılar Spor Kulübü tarafından düzenlenen güreşlere Artvin, Rize, Muğla, Aydın, Erzurum, Antalya, İstanbul, Bursa illerinden getirilen 700 ile 950 kilogram ağırlığındaki 56 şampiyon boğanın katıldı. 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası ev sahipliği yaptığı güreşler 11 kategoride gerçekleşti.

15'i hakem, 65 kişinin görev aldığı şampiyonayı, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Milletvekili Erkan Balta, Artvin Belediye Başkan vekili Cüneyt Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Şoförler ve Otomobililer Odası Başkanı Şeref Öngüner, Şehir İçi Dolmuşçular Kooperatif Başkanı Remzi Yıldız ile yaklaşık 20 bin kişi izledi. Tribünde yer bulamayan bazı vatandaşlar güreşleri çadırlarından izledi.

Önce Zeybek, Sonra Horon

Boğa güreşlerinin yapıldığı arenada Ege Bölgesi illerinden boğaları ile gelen vatandaşlar davul ve zurna eşliğinde zeybek oynadı. Ardından Karadenizliler aynı alanda tulum ve akordeon eşliğinde horon oynadı. Tribünlerde bulunan vatandaşlar da horona eşlik etti, alkışla tempo tuttular.

Boynuz Ve Doping Kontrolü

Kafkasör Yaylası'nda 12 gündür güreşler için kampa giren boğa ve sahipleri, sıkı bir hazırlık dönemi geçirdi. Sabah yürüyüş ve koşu yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan önce de boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Sivri boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuldu.

Belediye Kupası Ege’ye gitti

Kıyasıya güreşen boğaların mücadelesi büyük heyecanla izlendi. Güreşler sırasında bazı boğalar izleyicilerin arasına dalınca, tehlikeli anlar yaşandı. Sahibinin elinden kaçan bir boğa da paniğe neden oldu. Güreş sırasında devrilen boğaları ayırmak için hakemler ayırdı. Belediye Başkanlığı kupasında güreşlere Aydın’dan katılan Mehmet Bayır’a ‘Ertuğrul’ isimli boğa, güreşlere Artvin’den katılan Alper Köse’ye ait , ‘Alper’ isimli boğayı yenerek birinci oldu. Kafkasör Boğa Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda Muğla ve Aydın'dan getirilen Kırcı', 'Yıldırım', 'Demir Yankow', ' Jetfadıl', ' Yeryaran', 'Paşa' isimli boğalar kategorilerinde güreşti. 7 boğada mücadeleyi kaybederken ‘Ertuğrul’ isimli boğa kategorisinde birincilik elde etti. Artvin Ticaret Odası Başkanı Seçkin Kurt, kentte baharın gelmesiyle başlayan boğa güreşleri festivallerinin Türkiye Şampiyonası ile sona erdiğini kaydetti.

Boğa güreşlerinin Artvin kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Kurt, “Yıl içindeki 15 boğa güreşi festivaliyle ilimizin tanıtımına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bizde Artvin Ticaret ve Odası olarak bu festivallere katkıda bulunuyoruz. Türkiye Şampiyonasını düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Artvin’in Kafkasör yaylasının doğanın ve boğanın başkenti olduğunu ifade eden Kurt, Kafkasör’ün şehrin çok önemli bir yaşam merkezi olduğunu söyledi.

Kenan Köse, Türkiye şampiyonasının 8 ilden 56 boğanın katılımıyla yapıldığını ifade etti. Köse boğa güreşlerinin Artvin’in çok önemli bir genel ve göreneği oldu dile getirerek, “ Farklı illerden bir araya getirdiğimiz boğalarla bu festivali gerçekleştiriyoruz. Bu festivaller kültürel kaynaşmamıza katkı sağlıyor. Çok iyi dostluklar ediniyoruz. İlimiz tanıtıyoruz tanıtmaya da devam edeceğiz.” Dedi.

Organizatör ve programın sunucusu Şakir Kara 25 yıldır boğa güreşleriyle yakından ilgilendiğini ve pek çok festivalde yer aldığını söyledi. Boğa güreşlerinin Artvin'de 2 yüz yıllık bir gelenek olduğunu kaydeden Kara, kentin bu gelenek ve Kültürünü Türkiye'nin tamamına tanıtmak amacıyla 3 yıldır Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası adı altında organizasyonlar yaptıklarını söyledi.

Güreşlerde dereceye giren boğalar ve sahipleri belli olurken, şampiyon boğaların sahipleri ödüllerini protokolden aldılar. Şampiyonada Yıldızlar Küçükorta kupası birincisi; Seracettin Kartal’a ait, Karaboğa, Yıldızlar Büyükorta Turan Solmaz’a ait Fırtına isimli boğa, Yıldızlar Başaltı, Ergin Öztürk Bamsi isimli boğası, Atila Sancal Küçükorta Dostluk Kupası birincisi Hayati Ebubekir Kambur’a ait, Zigzaver, Ayşe Beyaz Büyükorta Dostluk kupası Seçkin Kartal’a ait Toto isimli boğa, Erol Alkan Başaltı Dostluk Kupası Yaşar Kuş ait Kara isimli boğa, Artvin ticaret ve Sanayi Odası Kupası Çetin Urhan’ait Ulubey isimli boğa, Pehlivanlar Araboy baş kategorisi birincisi ise Yılmaz Köse’ye ait Fatih isimli boğa, Belediye Başkanlığı kupasını Mehmet Bayır’a ait ‘Ertuğrul’, Valilik kupasını ise Kenan Köse’ye ait Aslan isimli boğa, Yağız Paşam Şeyhoğlu Pehlivanlar baş kategorisinde ise Ayberk Arıcı’ya ait, ‘Kırıcı’ isimli boğalar kategorilerinde birincilik elde etmiş oldular.

Şampiyona ödül töreniyle son buldu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER