TÖRENLERLE KUTLANDI

Hopa’nın 104’uncu kurtuluşu çeşitli etkinliklerle kutlandı

TÖRENLERLE KUTLANDI

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa’nın 104’uncu kurtuluş günü çeşitli etkinliliklerle kutlandı. İlk Tören Belediye parkında bulunan Atatürk anıtında yapıldı. Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Askeri erkân, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, Gaziler ve Şehit yakınları, muhtarlar ve vatandaşların katılımı ile yapıldı. Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü ve Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’nin Atatürk anıtına çelenk koyması ile başladı.

Daha sonra havanın yağmurlu olması nedeniyle törenlere İlçe Kapalı Spor Salonunda devam edildi. Okullardan öğrencilerinde katıldığı tören Saygı duruşu yapılması ve ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı. Kutlamalara Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü ve Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’nin halkın ve öğrencilerin Bayramını kutlaması ile devam etti. Buradaki kutlamalara da Askeri erkân, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, Gaziler ve Şehit yakınları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Taner Ekmekçi yaptı. Başkan Ekmekçi konuşmasın da şunları söyledi: “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon komutanım, değerli katılımcılar, Sevgili Hopalı hemşerilerim, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, kıymetli Belediye Başkanlarım, siyasi parti başkanlarım STK başkanlarım değerli Basın mensubu Ve çok Kıymetli Hopalı hemşerilerim, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 104. Yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen törenimize hoş geldiniz.

Bugün geçmişle, geleceğin buluşma ve tanışma günüdür. Dilini kültürünü ve tarihini yıllardır sevgi, saygı ve hoşgörü içinde yaşayan bireyler olarak Hopa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. Yılını en içten duygularımla kutlarım.

1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi neticesinde Kars ve Ardahan’la birlikte ilçemiz Kemalpaşa Bucağına kadar Batum’da dahil olmak üzere Ruslar’a terk edilince Hopa ve çevresi 1878 yılından itibaren Rize Sancağına bağlanmıştır.

1883 yılında ilçe teşkilatı kurulduktan sonra ise 1. Dünya Savaşında 23 Şubat 1915 tarihinde Ruslar tarafından işgal edilmiş 31 Mart 1917 tarihli Brest-Litovsk Antlaşması ile Hopa, milli sınırlarımız içerisinde kalmıştır ve Rus işgali 14 Mart 1918 tarihinde sona ermiştir.

İlçemiz 1936 yılında Artvin ilimize bağlanmıştır. 104 yıl önce bizlere emanet edilen bu topraklar şehitlerimizin bize emanetidir.

Bugün hepimize düşen ortak görev, Türk ulusunun saygın kimliğini aydınlık yarınlara taşıyarak Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Milletimiz geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını, mutluluklarını paylaşarak, özgürlük kavramını yitirmeden birlik ve beraberlik için de yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 104. Yılın Kutlu olsun Hopam”.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudular. Daha sonra İlçede İlkokul, Ortaokul ve Lise ve dengi okullarda okuyan öğrenciler arasında düzenlenen Resim-Şiir ve Kompozisyon dalında yarişmalarinda dereceye giren öğrencilere Kaymakam ve Belediye Başkanı ile protokol üyeleri ödüllerini verdiler.

Kutlama Töreni Folklar ekibinin halk oyunları gösterileri ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2022, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER