TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ’TAN HOPAPORT VE SARP SINIR KAPISINA ZİYARET

Türkiye Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş Hopa Limanı ve Sarp Kara Hudut Kapısına resmi ziyarette bulundu.

TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ’TAN HOPAPORT VE SARP SINIR KAPISINA ZİYARET

Hayati Akbaş

HOPA-Türkiye Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş Hopa Limanı ve Sarp Kara Hudut Kapısına resmi ziyarette bulundu. Ziyaret Bakanlık heyetinde bulunan Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Oğuzhan Şatıroğlu katılımı ile gerçekleşti.

Gümrük kapılarında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri dinlemek amacıyla Ticaret Bakanı Mehmet Muş nezdinde gerçekleştirilen toplantıya Kemalpaşa Kaymakamı Deniz Yıldırım, Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Borçka Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eşref Merttürk, Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atıf Kesimal, Hopa ve Kemalpaşa’da bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Gümrük işleyişi ve tır sıra kuyruğunun en önemli gündem maddesi olduğu toplantıda Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek yaptığı açıklamada İran üzerinden Türkmenistan’a geçişlerde Türkmenistan kapısının açılması gerektiğini dile getirirken Bakanlık yetkilileri gerekli çalışmaların yapılacağını konuya 1 ay içerisinde çözüm sunacaklarını ifade ettiler.

Araç giriş çıkışlarında yaşanan sorunları dile getiren Başkan Akyürek girişlerde 450 çıkışlarda 600 sayısına ulaşılması halinde sorunun ortadan kalkacağını söyleyerek geçişlerde mazot kontrolünün zaman kaybına sebep verdiğini dile getirdi.

Sarp Sınır Kapısındaki yoğunluklara ilişkin "Planın üzerinde çok büyük TIR trafiği ve yolcu trafiği olduğundan kapıda yoğunluk yaşanabiliyor. Optimum seviyede yönetilebilmesi için gümrük idaresi çeşitli tedbirler alıdıını ifade eden Bakan Muş, Türkiye'nin Kafkas ülkelerine açılan Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu. Sınır kapısında yaşanan yoğunlukla ilgili yetkililerle görüşerek açıklama yapan Bakan Muş, bazı adımlar atılacağını dile getirdi. Bakan Muş, "Burası bizim önemli ve yoğun kapılarımızdan bir tanesi. Baharın gelmesiyle beraber hem yolcu trafiğinde yani sivil araçların ve yayaların geliş gidişinde ciddi bir yoğunluk var hem de ihracatın artmasıyla beraber TIR trafiğinde bir yoğunluk söz konusu. Dolayısıyla bu artan trafiğin en optimum seviyede yönetilebilmesi için gümrük idaresi çeşitli tedbirler alıyor. Şimdi konuştuğumuz bazı önlemler de var. Onunla alakalı bazı adımlar da atacağız. Hem sürecin hızlandırılması hem de bu yaşanan yoğunluğun içeri doğru alınıp gerekli işlemlerin yapılması noktasında bazı düşüncelerimiz söz konusu. Fizibilite çalışmasını yapıp nihai karar vereceğiz. Planın üzerinde çok bir büyük bir TIR trafiği ve yolcu trafiği olduğundan dolayı kapıda bir yoğunluk yaşanabiliyor. Optimum seviyede yönetilebilmesi için büyük bir çaba var" dedi.

Bakan Muş daha sonra ise, Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Oğuzhan Şatıroğlu, Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Esmeroğlu, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Borçka TSO Başkanı Eşref Merttürk, S.S 08 Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Celil Yıldırım, Artvinli İş Adamları Derneği Başkanı Seçim Altunkaya olduğu halde HOPAPORT’u ziyaret ederek Hopa Gümrük Müdürü Atila Karataş ve HOPAPORT Genel Müdürü Sayın Meriç Burçin Özer ile bir araya geldi.

Bakan Muş, Hopa Limanında incelemelerde bulundu. İç gümrük olması halinde ithalatını gerçekleştiren firmaların doğrudan Hopa Limanına gelerek işlemlerini tamamlayacaklarının bilgisini verildi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer antrepo, depo, silo depolama, çimento terminali ve limanın aktivitesini artırmayla alakalı projeleri hakkında bilgiler verdi. Doğu Anadolu Bölgesinin bütün yem hammaddesinin HOPAPORT’ a gelerek buradan bölgeye gönderildiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER