SANAYİ SİTESİNDEN DEVLETE ÇAĞRI

Sanayi Sitesinde Yetişmiş İş Gücünün Devlete Kayması Sanayimizi Güçsüzleştiriyor

SANAYİ SİTESİNDEN DEVLETE ÇAĞRI

Hayati Akbaş

ARTVIN- Eski Artvin Valisi  Selahattin Akyurt adıyla yaptırılan Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ustael, sanayi sitesinde yeni kalfa ve usta yetişmemesi noktasında yaşanan sorunlara ilişkin önemli açıklamalar geldi. Başkan Ustael, devletin Meslek Liselerinden yetişen insanları istihdam etmek yerine sanayi sitelerinde yetişen usta ve çırakların devlete alınmasını eleştirerek bu durumun Artvin Sanayi Sitesi’ni güçsüzleştirdiğinin altını çizerek, yakın bir gelecekte sanayi sitesinde usta, kalfa ve çırak sorununun baş göstereceğini söyledi. Başkan Ustael, Livane Sanayi Sitesi’nde yaşanan gecikmenin de Artvin Sanayi Sitesi’ni gelişip büyümesinin de önüne geçtiğini ifade ederek biran evvel Artvin’de üçüncü bir sanayi sitesi arayışlarına da girilmesi gerektiğini belirtti.

Yetişmiş Usta, Kalfa Ve Çıraklarımız Devlet Kurumlarına Kaçıyorlar

 Selahattin Akyurt sanayi sitesi Site Başkanı İsmail Ustael, sanayi sitesindeki iş yerlerinde yetişmiş usta, kalfa ve çırak sayısının gün geçtikçe azalması ve sanayi sitesinde iş kalitesinin düşüşüne ilişkin önemli bir çağrıda bulunarak özellikle Artvin gibi küçük illerde kendi yağıyla zor kavrulan sanayi sitelerinin yetişmiş usta, kalfa ve çıraklarının devlet kurumlarına geçişinin mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Çok yakın bir zamanda Artvin Sanayi Sitesi’ndeki iş yerlerinde yetişmiş eleman sıkıntısının baş göstereceğini ve çalıştırılacak eleman bulunamayacağını belirten İsmail Ustael, “  eleman sorunu ile boğuşurken, birde yetiştirdiğimiz usta, kalfa veya çırakların kamu kuruluşlarına geçişlerinden dolayı yetişmiş eleman sorunu ile karşı karşıyayız. Yakın bir zamanda çok ciddi ara eleman sorunu yaşamaya başlayacağız. Özellikle Sanayi Siteleri boşalıyor. Alttan yeni eleman gelmiyor. Meslek liselerinden mezun gençlerimizin sanayi sitelerinde çalışmaları için yeni teşvik paketlerinin hazırlanması gerekiyor. Bırakın bizim devletten teşvik beklememizi devlet birde eleman ihtiyacını sanayi sitelerini boşaltarak karşılıyor olması ciddi derecede sorun yaşamamıza neden oluyor.

Resmi kamu kurumlar ve kuruluşlar özellikle şirketler Sanayi Sitesinde çalışan yetişmiş elemanları gerek ücret gerekse çalışma koşullarını biraz piyasadan iyi göstererek transfer etmektedir. Oysaki kurumlar EML mezunu gençleri alarak kendi bünyesinde yetiştirerek eleman ihtiyacını giderebilirler. Devlet kurumları bunu yapmak yerine sanayi sitelerine adeta saldırmaktadır” şeklinde konuştu.

Sanayi Esnafı Kan Ağlıyor

Artvin’de vatandaşların sanayinin kalitesinden ve pahalılığından şikayetçi olduklarını belirtmelerine karşın kimsenin sanayi esnafının derdini sormadığını belirten İsmail Ustael, “Bizim derdimizi kimse Sormuyor. Sanayi sitesinde kalite düşüyor deniliyor ancak bunun nedenini kimse sormuyor. Bizim en büyük sorunumuz alttan yeni eleman yetişmemesidir. Bırakın yetişmesini yetiştirdiklerimizi de devlet almakta. Biz ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Biz sanayi esnaf ve sanatkarları olarak kendi malzememizi, zamanımızı ve emeğimizi vererek çırak, kalfa ve usta yetiştirirken SGK BAĞ-KUR ve de hiçbir işten anlamayan insanlara iş ve meslek öğretmek için bir çok bedeller ödemekteyiz. Ayrıca devlete vergi vs. ödememizi istihdam yaratarak ödemekteyiz. Artık esnaf kan ağlıyor kimse farkında değil, altın yumurtlayan tavuğu kesiyoruz. Böyle giderse üç beş yıla kalmaz piyasada çırak, kalfa ve usta bulamayacağınız. Devlet yetkilileri bu konuyu çok ciddi derecede bizlerle görüşerek ele almalıdır. Zaman geldi geçiyor. Kısa zamanda elektrikli araçlar piyasaya yayılacaktır, bununla ilgili orta lise ve yüksekokul seviyelerinde eğitim programına başlanmalıdır. Bu bir haykırıştır sesimizi bürokratlarımız ve siyasilerimizin dinlemesini bekliyoruz. Bu çağrımız adeta bir imdat çağrısıdır” dedi.

Livane Sanayi Sitesi’ndeki Gecikme Sanayimizde Yeni İşyerlerinin Açılamamasının Önünde En Büyük Engeldir

Başkan İsmail Ustael, Artvin Merkez’de yapımına yaklaşık 4 yıl önce başlanan ve halen inşaat aşamasına geçemeyen Ahmet Özçelik’in başkanlığındaki Livane Sanayi Sitesi’nin gecikmesi Artvin Sanayi Sitesi’nin gelişmesinin ve yeni isimlerin işyerleri açmalarının önündeki en büyük engel olduğunu ifade etti. Başkan Ustael, “ Bizim sanayi sitemizin büyümesini istiyoruz. Mesleğe yeni girmek isteyen veya sanayimizde yeni bir işyeri açmak isteyen onlarca insan başvuru yapıyor ancak maalesef yerimiz olmadığı için bu mümkün olmuyor. Ayrıca sanayimizde kendini daha büyük yerlere taşımak isteyen, işyerlerini geliştirip büyütmek isteyen işyeri sahiplerimizde bulunuyor. Bunlar bu yerleri boşaltsalar burada yeni işyerleri açılacak ve kalite artacaktır.

Ahmet Özçelik başkanlığındaki Livane Sanayi Sitesi’nin temeli 4 yıl önce atılmasına rağmen halen inşaat aşamasına gelinememiştir. Son günlerde Livane Sanayi Sitesi’nin Kooperatif olarak Sanayi Bakanlığı’nca inşaatının yapılacağına ilişkin yapılan açıklamalar bizleri mutlu etmiştir ancak çok büyük gecikme yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam ediyor. Bizim sanayi sitemize her gün onlarca insan işyeri bulmak için başvuruda bulunuyor. Bunun yanı sıra buradaki işyerlerini daha büyük yerlere taşımak isteyen ve Livane Sanayi Sitesi’nin tamamlanmasını bekleyen esnaf arkadaşlarımız da bulunuyor. Yaşanan gecikme sanayimizin gelişip büyümesinin de önüne geçiyor. Buradan daha büyük yerlere taşınmak isteyen arkadaşlarımız yeni yatırımlara yerlerinin küçük olması sebebiyle giremiyor. Sanayi sitesinde yer bulup işyeri açmak isteyen ama bulamadığı için bu şehirden ümidini kesip göç eden insanlarımız oluyor.

Artvin’de adeta göçü teşvik ediyoruz. Livane Sanayi Sitesi’nin inşaatının biran önce başlayıp tamamlanması gerekmektedir. Neden bu kadar gecikme yaşandı. 4 yılı aşkın süredir bir arpa boyu yol ilerleyememiş olmamız bizleri endişelendiriyor. Bir darboğaz içerisinde boğulmamak için adeta boşa kulaç atıyoruz. Sesimizin duyulması ve bizim dertlerimizle dertlenilmesini talep ediyoruz” diyerek çağrılarını sıraladı.

Artvin Sanayi Sitesi Başkanı İsmail Ustael, Artvin bürokrasisi ve siyasilerden de Artvin Sanayi Sitesi’nin sorunlarına duyarsız kalmamaları ve sorunların çözümüne karşı etkin destek talebini de yineledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 09:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET ACAR
AHMET ACAR - 1 yıl Önce

ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN SAYIN MESLEKTASLARIM

SIRADAKİ HABER