Orman İşletme Şeflerine Eğitim Düzenlendi

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü sahalarında Orman İşletme Şeflerine silvikültürel konulara yönelik hizmet içi eğitimi verildi.

Orman İşletme Şeflerine  Eğitim Düzenlendi

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Orman Bölge Müdürlüğü sahalarında Orman İşletme Şeflerine silvikültürel konulara yönelik hizmet içi eğitimi verildi.

Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Dairesi Başkanı Kahraman Temur, Silvikültür Dairesi Başkan Yardımcısı Yılmaz Gün Şube Müdürleri Uğur Tüfekçioğlu, İsmail Hakkıbari ve Orhan Yazıcı’nın eğitimci olarak katıldığı toplantıya Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, Bölge Müdür yardımcısı Sinan Saatçi, Şube Müdürü Ersin Durmuş ve 45 Orman İşletme Şefi katıldı.

Düzenlenen eğitim, Prof. Dr. İbrahim Atalay’ın Orman Ekosistemi, Orman Zonları ve yetişme muhitleri konularını anlatımıyla başlayıp arazi uygulamaları şeklinde devam etti.

Silvikültürel çalışmaları, planlı ormancılık yaklaşımına dayalı olan silvikültür, ormandan az masrafla en yüksek kalite de çok yönlü ürün oluşturmayı, ülke ekonomisinin orman ürünleri ihtiyacını sürekli karşılayacak nitelikte, dış etkilere dayanıklı verimli ormanlar meydana getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu amaç doğrultusunda düzenlenen eğitimde, ormanların sürekliliğini sağlamak ve gelecek kuşakların faydalanabileceği çok fonksiyonlu ormanlar kurmak için ağaçların ihtiyaçlarına, biyolojik özelliklerine ve yetişme şartlarına göre gençlik bakımı, kültür bakımı, sıklık bakımı, ilk aralama, tabii tensil ve suni tensil hakkında bilgi verildi.

Arazi tatbikatlarının ardından yapılan eğitim değerlendirme toplantısında, yapılan çalışmalar değerlendirildi. Soru cevap şeklinde yapılana istişarelerin ardından eğitim sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER