NORMALLEŞME ÇAĞRISI

Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, “Bu bir haftayı çok daha sıkı tedbirlerle götürebilirsek kapalı olan işletmelerimizin açılmalarına olanak sağlarız” dedi.

NORMALLEŞME ÇAĞRISI

Hayati Akbaş

ARTVİN-Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, “Bu bir haftayı çok daha sıkı tedbirlerle götürebilirsek kapalı olan işletmelerimizin açılmalarına olanak sağlarız” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, 1 Mart’ta başlaması planlanan normalleşme süreci kapsamında ilimiz de faaliyetlerini sürdüren ARTSO’ya kayıtlı iş yerlerinin bu kapsama alınması konusunda açıklamada bulundu.

Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen basın açıklamasına Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Artvin Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner, Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı Tütüncüler Köyü Muhtarı Hasan Cin ve Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakkı Seyhan basın mensupları katıldı.

Başkan Kurt burada yaptığı basın açıklamasında, “Maalesef tam bir yıl geçti ama covid belasından hala kurtulamadık. Ekonomiksel ve sağlık açısından önemli tedbirlerle hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Tam da bu noktada 1 Mart itibari ile sayın cumhurbaşkanının açıklamalarından sonra illerdeki normalleşme süreçlerinin hıfzıssıhha kurullarında bırakılması yönünde bir karar çıktı. Bu karar itibari ile de ilimizde 1 Mart itibarindeki sayılara oranla Artvin’de normalleşmenin ne şekilde olacağının açıklaması yapılacak biz de sivil toplum kuruluşları, sayın muhtarımızla vs. az zamanda olsa bu 1 Mart’a kadar olan kısmı vatandaşımızı daha bilinçlendirmek için bir çalışma yapalım dedik. Burada azaltacağımız sayılar maalesef sekiz- dokuz aydır kapalı olan işletmelerin açılması noktasındaki kararı etkileyecek. Artvin’de şuan itibari olan sayılarla maalesef tam anlamıyla açılacak kapasitede değiliz. Ortama haftalık 67 hasta sayımız bizi yüksek oranlı bir tabelada yere koyuyor. İl hıfzıssıhha kurulunun alacağı kararı da etkileyerek maalesef şuan sekiz aydır kapalı olan işletmelerimizin yine kapalı olması anlamına geliyor. Biz de en azında bu bir haftayı kendi iletişim ağlarımız ile bütün vatandaşlara bu bir haftayı çok daha sıkı tedbirlerle götürebilirsek kapalı olan işletmelerimizin açılmalarına olanak sağlarız.

10 bin vatandaşımıza ulaşarak bu bir haftayı çok daha sıkı önlemli sıkı tedbirli geçirmek adına çalışma yapalım dedik.

Bize gelen verilerde her iş dalında vaka sayımız olsa dahi bu ortamın daha ziyade pozitif vakalardan alınan çalışmalar noktasında görülüyor ki evde oturmak gerçekten zor. Kimseye de bunu kolaylamıyoruz ama ev gezmeleri, taziye ziyaretleri, cenazeler ve de gruplaşmaların çok olduğu bölgelerden gelen hasta sayıları maalesef Artvin’in vaka sayılarını tetikliyor.

Alınan net sayılarla şu görünüyor ki esnaflarımızdan tabi ki dışarıdan mecburiyetten yasakların dışında kalan arkadaşlarımızın çalışmasından kaynaklanan vaka sayıları, evden eve gezen vatandaşlarımızın taziye ziyaretine giden vatandaşlarımızın sayısından daha az.

Bilhassa bu dönemde tabii ki ananeleri farklı olan bir il Artvin. Daha sıkı ilişkilerin olduğu bir il. Ama şunu da unutmayalım ki yaklaşık sekiz dokuz aydır kapalı olan evine ekmek götüremeyen vatandaşlarımız var. 1 Mart itibari ile normalleşme sürecinde biz bu bölgelerin açılmasını istiyoruz. Açılabilmesi için de bu dönemdeki ziyaretlerimizi bu ananelerimizi biraz kenara koyup bu işletme sahibi arkadaşlarımızı düşünmenizi istiyoruz. Eğer 1 Mart itibari ile hasta ve vaka sayılarımız, yoğun bakımdaki oranlarımızı düşüremezsek normalleşmeye geçemeyecek Artvin. Yeni kritere göre ilin puanını da iki hafta sonraki toplantıda karar verilecek. Yani 1 Mart itibari ile Artvin’i gerekli yere koyamazsak Artvin iki hafta daha burada kapalı olan işletmelerimiz dolayısıyla orada çalışan insanlarının da ekmeğine bir nevi mani olmuş oluyoruz. Burada bütün vatandaşlarımıza birlik olarak önemli ricada bulunuyoruz.

Esnaflarımıza bir devamlı uyarıda bulunuyoruz. Maske, mesafe, hijyen gibi. Ama diğer kuralları da maksimum düzeyde uygulamaları konusunda devamlı iletişim halindeyiz ve onlar da sağ olsunlar ellerinden gelen tedbirleri alıp vaka sayılarını minimuma çektiler, onlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Rakamların aşağılara inmesinde emekleri var.

Vatandaşlarında bu on günlük süreçte ev oturmalarına, taziye ziyaretlerine özellikle gitmemelerini istiyoruz. Hatta gitmemelerini istiyoruz. Hepimizin bu dönemde canı yandı ama normalleşme sürecinin başlaması için tedbirlerimizi bir derece daha yükseltip 1 Mart’a Artvin’in normalleşme sürecine başlamasını istiyoruz. Bu noktada sayın başkanlarım da kendi üyelerine duyurular yapacak. Belediye başkanımız da dikkatlerin had safhada olması için bilbordlar asacak belki anons sisteminden vatandaşlarımızın çok daha duyarlı olmasında bilgiler verecek.

Bizler de bin 200 üyemizin bu da yaklaşık toplam 4 Bin kişiye tekabül ediyor aile içinde, yalnızca iş yerlerinde değil evlerine gittiklerinde çok daha duyarlı olmalarını istemelerini isteyeceğiz. Sekiz aydır kapalı olan işletmelerimizin açılması gerekiyor.

Kapalı olan işletmelerimizi düşünelim. Ekonomiksel ve sağlık açısından hayatımızı normalleştirelim. Mutlak ve mutlak bu 10 günü üst düzey tedbirlerle geçirmelerinizi istiyorum.

Yeni süreçte 1 Mart itibari ile ilgili bakanlık il il illerin puanlamaları ile hangi renkte, hangi seviye de olduğunu düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak açıklayacak. Şuan bizim elimizdeki verilere göre Artvin yüz bin de yüz yirmi altı olması lazım haftalık rakamları bizde 66 civarı ama nüfusumuz 34 bin olduğu için bu şuanda bizi risk durumuna sokuyor. Ancak farklı kriterler de var tabi. Yalnızca hasta sayısına göre bu puanlama olmayacak. Yapılan aşı sayısına göre, herkes aşı yaptırıyor mu buna göre yapılan test sayıları ve ne kadar pozitif var bunların hepsi önemli. Biz Artvin’de aşı noktasında yapıldığı sıralamaya göre hemen hemen bütün vatandaşlarımız buna uyarak aşılarını yaptırdı. Test sayımız da olabildiğince yüksek.

Umarım 1 Mart itibari ile normalleşebiliriz. Aldığımız tedbirlerle bu normalleşme sürecine katkı sağlarız. Tüm vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER