MELO ARENA’NIN ŞAMPİYONU: MEGASTAR SABRİ

Seyrine Doyulmaz Boğa Güreşleri Melo Arena’da Gerçekleştirildi

MELO ARENA’NIN ŞAMPİYONU: MEGASTAR SABRİ

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de Sarıgöl ve Sakalar Köyü Boğa Güreşleri Festivallerinin ardından 3’üncü boğa güreşleri festivali Artvin Merkeze Bağlı Sarıbudak Köyü ( Melo) Boğa Güreşleri Arenasında gerçekleştirildi.

Artvin'de iki asırlık geçmişe sahip boğa güreşleri geleneğini yaşatmak için bu yıl 15.'ncisi düzenlenen Melo Boğa Güreşleri Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Dönerlerin vurulduğu, çayların demlendiği 2 günlük festival için binlerce boğa güreşi severi Melo’da bir araya geldiler. Havanın mevsim normallerine göre soğuk olmasına aldırış etmeyen vatandaşlar arenayı tıklım tıklım doldurarak iki yıllık pandemi süreci sonrasında ara verdikleri heyecanı yeniden yaşamış oldular. Arenaya çıkan 91 boğa kategorilerinde birinci olabilmek için kıyasıya mücadele verirken ortaya renkli görüntülerin çıkmasına neden oldular. Boğaların mücadelesinin yanı sıra boğa yetiştiricileri de emek vererek yetiştirdikleri boğalarını arenaya çıkararak onların başarıları için büyük heyecan yaşadılar. Kategorilerinde şampiyon olan boğaların sahipleri, yetiştiricileri ve destekleyicileri gelen şampiyonlukları halaylar eşliğinde kutladılar

Artvin'de iki asırlık geçmişe sahip boğa güreşleri geleneğini yaşatmak için bu yıl 15.'ncisi düzenlenen Melo Boğa Güreşleri Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

İl merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Sarıbudak köyünde, Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğince düzenlenen ve iki gün süren festivale Artvin ve ilçelerinden 91 boğa katıldı.

Köydeki Özden Bayraktar Arenasında gerçekleştirilen güreşler "baş", "başaltı", "büyük orta", "orta boy", "küçük orta", "deste", "ayak", "mini boy" kategorilerinde gerçekleştirildi.

Havanın soğuk olmasına rağmen binlerce kişinin izlediği güreşlerde toplamda 130 bin lira para ödülü dağıtılırken baş kategoride birinci olan boğa sahibi ise 30 bin lira kazandı.

Güreşlerin en prestijli kategorisi olan baş kategorisinde Kenan Köse'ye ait "Sabri" isimli boğa şampiyon olurken, başaltı kategorisinde Barış Koçak'a ait "Paşa", büyük orta kategorisinde Kenan Sucu'ya ait "Çakıcı", orta boy kategorisinde Yalçın Özere ait "Çatlı Efe", küçük orta kategorisinde Özcan Bayraktar'a ait "Bozo", ayak kategorisinde Emre Aksakal'a ait "Aslan" deste kategorisinde Mehmet Kuru'ya ait "İntika", mini boy kategorisinde de Rüstem Beyaz'a ait "Efe" isimli boğa şampiyon oldu.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ise boğa kültürünü yaşatmak amacıyla kentte çok sayıda festival düzenlendiğini, bu festivallerinin en önemlisinin de Kafkasör Boğa Güreşleri olduğunu belirtti.

Kentte farklı tarihlerde ilçe ve köylerde düzenlenen boğa güreşleri festivallerinin adeta Kafkasör'e hazırlık olduğunu aktaran Elçin, "Bugün Melo'da çok güzel güreşler izledik. Çok yoğun bir ilgi, birlik beraberlik vardı. Buradaki güreşlerin daha da güzelini inşallah 30 Haziran ile 3 Temmuz'da yapacağımız 41. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali'nde izleyeceğiz." dedi.

Büyük orta kategorisinde şampiyon olan boğa sahibi Kenan Sucu da küçük yaştan beri boğalarla iç içe olduğuna değinerek, "10 yıldır güreşler için boğa yetiştiriyorum. Bu bizlere dedelerimizden kalan bir kültür. Bu ayrı bir heyecan tutku. Bugün 'Çakıcı' isimli boğam ile şampiyon oldum. Boğamın ilk arenası ve ilk şampiyonluğu çok mutluyum." ifadesini kullandı.

Artvin Protokolü Boğa Güreşleri İçin Melo Arenaya Akın Etti

Melo Sarıbudak Köyü Boğa Güreşleri festivalini Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen festivale Artvin’in iş,

siyaset, bürokrasi ve sivil toplum kuruluşlarının önemli isimleri katıldılar. Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla, Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, AK Parti Artvin İl Başkanı Fatih Tahtalı, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, İYİ Parti Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök, Artvin Belediye Başkan Yardımcıları Cüneyt Öztürk, Emrah Özkan, Artvin Sanayi Sitesi Başkanı İsmail Ustael, Livane Sanayi Sitesi Başkanı Ahmet Özçelik’in yanı sıra iş insanları, STK temsilcileri ve binlerce vatandaş Melo Arena’daki seyrine doyulmaz güreşleri takip ettiler.

Bu yıl 15’incisi düzenlenen festivali kusursuz organizesinin baş mimarlarından Melo Sarıbudak Köyü Boğa Güreşleri festivalini Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Kenan Çakal, 50 civarındaki üyeleri ile birlikte Melo’ya yakışır bir şekilde başarılı bir festivale imza attıklarını ifade ederek festivale destek veren ve izlemeye gelen herkese teşekkür ederek, gelenek ve göreneklerin gelecek nesillere aktarılması çabasında olduklarını ifade etti. Geçmiş yönetim kurulu başkanı Murat Yazan’dan aldıkları bayrağı daha ileriye taşımak için çaba içerisinde olduklarının altını çizen Kenan Çakal, hem Sarıbudak Köyü’nün hem de Artvin’in tanıtımı için çok önemli olan bu tür festivallerin yaşayabilmesi için yoğun gayret gösterdiklerini vurguladı. Kazasız belasız güzel bir festival yaşadıklarını söyleyen Kenan Çakal, birbirinden çekişmeli ve heyecanlı boğa güreşlerinin izlenmesini sağlayan festivale katılan boğa güreşi sahiplerine ve ailelerine de teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Artvin’de boğa güreşlerinin boğaların doğal yaşantısının bir esintisi olduğuna dikkat çeken Çakal, Artvin’de boğaların güreştirilerek barıştırıldığını ve boğaların da sahipleri tarafından adeta birer evlat muamelesi gördüklerini de hatırlatarak festivallerine tüm Dünya’ya tanıtan basın mensuplarının emekleri için de teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Bu yıl 15’inci kez Melo’da buluşan boğa güreşi severleri bir sonraki festivalde buluşmak dileğiyle festival programının tamamlanmasının ardından arenadan ayrıldılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER