DESTEKLENEN BÜYÜK PROJELERİ AÇIKLADI

İş-Kur Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk, basın mensupları ile bir araya gelerek, İŞKUR tarafından desteklenen büyük projeleri açıkladı.

DESTEKLENEN BÜYÜK PROJELERİ AÇIKLADI
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
16 Ağustos 2018 Perşembe 08:40

Hayati Akbaş

ARTVİN-İş-Kur Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk, basın mensupları ile bir araya gelerek, İŞKUR tarafından desteklenen büyük projeleri açıkladı.

Ekonomide Milli seferberliğin birinci aşamasını başarıyla gerçekleştiğini belirten İş-Kur Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk, Ekonomide Milli seferberliğin 2’nci fazı için çalışmalar başlatıldığını söyledi.

2018 yılında faaliyete giren 2 büyük “Artı 2 İstihdam” ve “Bir Senden Bir Ben Teşvik” ile birlikte İş alanında önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Ertürk, bu teşviklerden Artvin’in de ki esnafın daha kapsamlı şekilde yararlanması için çalışacaklarını söyledi.

İşsizliği azaltmak, istihdamı artırmak gibi önemli bir amaçları olduklarını belirten Ertürk, “Çalışma ve İş-Kur müdürlüğü olarak ilimizde ve ülkemizde işsizliği azaltmak ve istihdamı artırmak gibi 2 büyük amacımız var. Ancak İstihdamın önünde iş beğenmeme ve nitelikli eleman eksikliği gibi 2 büyük sorunumuz var. Bizler nitelikli eleman eksikliğini gidermek için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bunun için meslek eğitim kursları açıyoruz. Bu kurslar aracılığıyla insanlarımıza nitelik kazandırmak istiyoruz. Bu bağlamda ilk 7 aylık süreçte 23 kurs açıp 375 kişiye meslek eğitimi verdik. Buradan sertifika alan arkadaşlarımız hem kendiişlerini kurabilir hem de ilgili meslekte iş bulabilirler.

-İşsizlikte Ki En Büyük Sorun İş Beğenmemezlik

İşsizlikte ki en büyük sorunumuz ise iş beğenmemezlik. İş yeri ziyaretlerimiz sonucunda tespit ettiğimiz bin 450 civarında açık işimiz var. Bizler bunun ancak 800’ünü karşılamışız. 650 açık işimiz var. İşsizlik var, iş var ama çalışacak nitelikli işçi ve istekli işçi yok” dedi.

İŞ-Kur olarak uyguladıkları ‘İş Başı Eğitim Projesi’nin önemli bir çalışma olduğunu söyleyen Ertürk, “İş Başı Eğitim Projesi bizim özel sektöre destek verdiğimiz bir projedir. Burada da öne çıkan sektör imalat sektörüdür. İmalat sektöründe bir işletme bizden talepte bulunduğu zaman bizler 6 aylığına işyerine çalışanımızı gönderiyoruz. İlk 6 ay işi öğreniyor ve bu süre içerisinde de bizler işçinin ücretini ve sağlık sigortasını karşılıyoruz. Sonrasında da işveren tarafından 6 sigortalı olarak çalıştırılmasını istiyoruz. Bu kapsamda da ilk 7 ay içinde 500 kişiyi istihdam ettik. Burada hedefimiz yılsonuna kadar bin kişiyi yakalamak. Burada ki asıl amacımız özel sektöre bu takviyeyi yapıp kişiye meslek kazandırıp kalıcı bir iş kazandırmayı hedefliyoruz. Geriye dönük baktığımızda bu kapsamda çalışanların yüzde 80 civarında çalıştıkları işletmede kaldıklarını görüyoruz.”

Girişimcilik eğitimlerini kurum olarak çok önemsediklerini belirten Ertürk, “Girişimcilik eğitimi sonrasında kişi hem iş sahibi oluyor hem de yanında işçi çalıştırarak istihdama katkı sağlıyor. Bu yönüyle kurum olarak Girişimcilik eğitimlerine çok önem veriyoruz. Bu bağlamda da Artvin’de 10 kurs açıp 235 kursiyerimizi sertifika sahibi yaptık” diye konuştu.

-Her Açılan İşletme Bizim Gururumuzu Okşuyor

İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk açıklamalarının devamında engelli girişimci vatandaşlara ilişkin devam eden projelere değinerek; “Girişimcilik kursuna gidip sertifikasını alan kendi işini kurmak isteyen engelli kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimize daha önceden 36 Bin TL destek veriyorduk. Şimdi bu desteği 50 Bin TL’ye çıkarttık. Bu şekilde devam eden sekiz tane projemiz daha var. Ve en son il istihdam kuruluna 5 tane daha gönderdik” dedi.

Ertürk, ilimizde beş engelli kardeşimiz ve bir hükümlü kardeşimiz girişimci olarak proje geliştirdiklerini kurul olarak bu projelerin görüşülerek onay verildikten sonra genel müdürlüğe teklif edeceklerini söyledi.

Ertürk, Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen para cezalarıyla fon oluşturularak engelli bireylerin ve eski hükümlü girişimcilerimizin çalışma hayatına katılmaları ve girişimci olarak desteklendikleri bu kaynakla çok önemli projeler hayata geçtiğini bilgisini verdi.

Ertürk konuşmasının devamında, “Engelli kardeşlerimiz kendi işini kurmaları şartıyla girişimcilik belgesi olanlar tarafından projeler geliştirilerek 50 Bin TL tamamı hibe olan kaynak kullandırılmaktadır. İş kurabilmek için bu çok önemli kaynaktır. Engellilerimiz çalışma hayatına böylelikle iş kurup kendi işinin patronu oluyor ve işyerinde istihdam yaratıyor” dedi.

2018 yılı 3. Dönem kurul toplantısına beş engelli bir hükümlü vatandaşın projesi uygulanabilir projeleri desteklendi.

-470 Bin TL bütçeli Metal Teknolojisi hayata geçti

İl Müdürü Ertürk Artvin İŞKUR tarafından desteklenen bu büyük proje Artvin’e önemli kaynak girdisi yaratıldığının bilgisini verdi. Ertürk açıklamasının devamında; “Ayrıca projenin en önemli ayağı dezavantajlı kardeşlerimizden dört kişiye istihdam garantisi vermesidir. Bu projeyle yeni bir işletme kurulmasına ve üretime yönelik çalışması Artvin ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Artvin İŞKUR olarak projenin her aşamasında denetim ve teknik destek sağlayacaklarını söyleyen Ertürk, Artvin’in gururu olacak proje için heyecanlandıklarını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.