RAMAZAN GÜNLÜĞÜ (“Desinler için ibadet yapılmaz.”)

“Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve gönül incitmek suretiyle, Yaptığınız hayırları boşa çıkarmayınız.”(Bakara: 2/264)

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ (“Desinler için ibadet yapılmaz.”)

“Riyadan/Gösteriş/desinlerden sakınınız!

Çünkü riyakâr öbür âlemde halkın gözü önünde şu dört sıfatla çağrılır:”

Ey kâfir! Ey facir! Ey zalim! Ey şaşkın!

Amelin boşa gitti, ecrin iptal edildi, bugün sana nasip yoktur.

Ey hilekâr! Kim için amel işlemişsen ecrini git ondan iste!

(Müsned, V, 428, 429)

Soru:

Hocam, sosyal medya dünyamıza girdiğinden beri amellerimizdeki “ihlas ve samimiyeti” adeta yok etti. Yaptığımız her hayrı, ibadeti sosyal medyada “ifşa etmeyi” de bir başka ibadet zanneder olduk. Dikkatli olmalı değil miyiz?

Cevap:

Şüphesiz “ameller niyetlere göre değerlendirilir.” Kimin niyeti ne ise ibadet ve yapıp ettiklerinin karşılığı ona göre verilecektir. Ancak ihlas ve samimiyetle yapılan ibadetler “sırf Allah rızasını kazanma” gayesiyle yapılmalıdır.

Ve bu ibadetleri başkalarının görmesine, bilmesine ihtiyaç yoktur. Allah için yapılan şeyler yapılmalı ve rafa kaldırılmalıdır.

Şeytan o kadar sinsidir ki, bizim kalbimizde en küçük bir aralık bulursa “ibadet öncesinde, ibadet esnasında ve ibadet sonrası ve hatta yıllar sonra” bile gösterişe düşürebilir.

Hz. Peygamber (sav), gösteriş ve desinler hastalığına “Küçük Şirk” diyor.

“Kahraman desinler için Şehit olanın, Âlim desinler diye okuyan Hafız’ın, Ne cömert adam desinler diye infakta bulunan kimsenin ahirette cennete gidemeyeceğini haber veriyor.”(Müslim, İmare, 152)

“Nice gece kalkıp ibadet yapanlar vardır ki, bu kalkıştan nasipleri

sadece uykusuz kalmaktır.

Nice oruç tutanlar da vardır ki, bu oruçtan nasipleri sadece aç ve susuz kalmaktır.”

(İbn-i Mace, Sıyam, 21)

İçinde Kadir Gecesinin bulunabileceği bu “Cehennemden azat edilme günlerinde” kötülüklerden daha fazla sakınmamız gerektiği gibi, yaptığımız ibadet ve iyiliklerimizi “ibadet gösterisine dönüştürmekten” de şiddetle kaçınmalıyız.

“Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin bizleri de affet ya Rabbi”

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 09:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 2 yıl Önce

Eşim dindar ama noksan örtünüyor, ne yapmalıyım?

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @osman - 2 yıl Önce

2-Bu konuda kendimizi asla öne çıkarmamalı. “Ben örtünmeni istiyorum!” gibi kutuplaştırıcı dil kullanmamalıyız.
“Rabbimizin bu konuda ayetleri var. Başörtüsü ve tesettür kadın ve erkek için FARZ’dır. Noktasından hareket edilmeli ve Müftülüklerimizde bulunan “Dini rehberlik ve danışma bürolarından” yardım alınmalı.
Bayan vaizlerimiz var. Onlarla eşinizi tanıştırabilirsiniz. İkna etmeli asla zorlamamalıyız. Sonuçta Eşimiz olsa bile “kimsenin hayatına müdahale hakkımız yoktur.”

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @osman - 2 yıl Önce

1-Bu, birçok Müslümanın problemi. Kız çocuklarımızı yetiştirirken dünyevi tüm ihtiyaçlarını canımız pahasına karşılamak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz ancak, Müslüman bir kimlik ve bu kimliğe uygun giyim kuşam konusunda son derece evet son derece ihmalkâr davranıyoruz.
Dünyaya geldiğinden beri fıtrata uygun şekilde başı kapalı, giyim kuşamına mahrem-namahrem hassasiyetiyle büyüyen kızlarımızda bu sorun hiç yaşanmıyor.
Ama böyle yetişmemiş bir kızımıza yıllardan sonra Anne babası veya Eşi “Başını örtsen iyi olmaz mı?” dediğinde bu kolay olmuyor.
Başını örtmesi konusunda “başörtüsünün farz olduğuna inanmıyorsa” mesele inanç meselesi oluyor. Farz oluşuna iman ediyor da “örtünmek istemiyorsa” şuur eksikliği vardır.

SIRADAKİ HABER