RAMAZAN GÜNLÜĞÜ-7 “Hak batıl mücadelesi kıyamete dek var olacaktır.”

“(Eğer gerçekten iman ediyorsanız) Hep birlikte, Allah’ın yeryüzüne uzatmış olduğu Kur’an ipine ama tümüne sımsıkı sarılın; sakın ondan ayrılmayın!” (Ali İmran: 3/103)

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ-7 “Hak batıl mücadelesi kıyamete dek var olacaktır.”

“(Eğer gerçekten iman ediyorsanız) Hep birlikte, Allah’ın yeryüzüne uzatmış olduğu Kur’an ipine ama tümüne sımsıkı sarılın; sakın ondan ayrılmayın!”

(Ali İmran: 3/103)

“Kul, Allah için sevip Allah için buğz etmedikçe, imanın hakikatine ulaşmayı hak etmez!”

(Kenzul Ummal, Hindi, No: 98)

Soru:

Hocam bu hayatta kimin hangi rolü oynayacağı, kaderi midir?

Cevap:

Allah’ın yarattığı düzende Hak ve Batıl diye ayırabileceğimiz iki ana akım mevcuttur. Hak yolun öncüleri Peygamberler ve iman eden kullardır. Batıl yolun öncüleri, insan ve cin Şeytanları ve iman etmeyenler…

Şu varlık âleminde müminlik, kâfirlik, şeytanlık, fasıklık, zalimlik, müşriklik, münafıklık gibi bir sürü roller, yaşam biçimleri vardır. Bu sünnetüllah gereğidir.

“Her bir insan var olan bu kişilik ve kimlik gömleklerinden hangisini giyeceğini kendi hür iradesiyle kendisi seçer.”

“Hakkın ta kendisi olan Allah”(Lokman: 31/30) Hakkın yanında batılın karşısındadır.

“Eğer inkâr ederseniz, şüphesiz ki Allah sizin iman etmenize muhtaç değildir. Ama kullarının inkâr etmesine asla razı olmaz. Eğer şükrederseniz sizin için buna razı olur…”(Zümer: 39/7)

Soru:

Hak Batıl mücadelesinde tarafsız kalmak diye bir şey var mıdır?

Cevap: Allah’ın gönderdiği değerlere, (Allah’a, Kitaplarına, Peygamberlerine) gerçekten iman eden bir mümin Hak batıl mücadelesinde tarafsız kalamaz. Sahip olduğu tüm imkân ve kabiliyetlerin Hakkın yanında ve Hakkın zaferi için seferber etmelidir.

Tarafsızlık kişiyi “Münafık/ikiyüzlü” yapar. “Münafıklar cehennemin en alt tabakasını boylayacaktır.”(Nisa: 4/145)

Soru:

Ramazan ayı ve Oruç bizim tarafımızı, Hakkın yanında batılın karşısında yer aldığımızı gösterir mi?

Cevap:

“Oruca iman, hürmet, saygı Rabbinden gelen tüm İlahi hakikatlere iman, hürmet ve saygı demektir.” Hak batıl mücadelesinde Hakkın yanında yer almak demektir.

Bizler eğer gerçekten Müslüman isek, “Rabbimizin Kur’an’la gönderdiği tüm emir ve yasakların kıyamete dek geçerli mutlak hakikatler olduğuna iman ediyor, gönülden kabul ediyor ve Hak yolun birer neferi olduğumuzu da ilan ediyoruz.”

“Ey iman edenler! İslâm’a ve Müslümanlara karşı savaş açarak hem Bana, hem de size karşı düşmanlık eden kâfirleri sakın kendinize dost ve müttefik edinmeyin!”(Mümtehine: 60/1)

Yusuf Kambur: (İlahiyatçı Yazar)

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 08:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
cemil
cemil - 2 yıl Önce

gurbetten selam ve sevgiler

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @cemil - 2 yıl Önce

Vatandan tüm gurbettekilere Vealeyküm selam ve rahmetüllahi ve berakatühü. Teşekkürler. Bizden de herkese selam....

Kandemir 211
Kandemir 211 - 2 yıl Önce

Allah razı olsun hayırlı Ramazanlar

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Kandemir 211 - 2 yıl Önce

Cümlemizden Rabbim razı olsun. Razı olacağı bir hayat yaşamak nasip eylesin. Hayırlı ramazanlar

Salih
Salih - 2 yıl Önce

Hocam Allah razı olsun, sorularımıza cevaplarınızı eksik etmiyorsunuz. Bir diğer sorumda; çocuklarımıza istediğimiz ismi verebilir miyiz? İlla Kuranı Kerim'de geçmesi gerekiyor mu? "Anlamlı" bir isim vermeye çalışıp, bu ismin sorumluluğunu neden yükleriz?

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Salih - 2 yıl Önce

“Kıyamet günü siz, isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Bu sebeple isimlerinizi güzelleştiriniz!” Peygamber tavsiyesi ve Hz. Peygamberin (sav) bazı isimleri değiştirmesinden hareketle Çocuklara güzel isim verme gayreti Müslümanlar için önem arzeder.
Verilecek ismin Kur’an’da geçip geçmemesinden ziyade anlamının güzel olması ve tarihte ismiyle müsemma olmuş “şahsiyetli ve dirayetli” kişilerin isimlerinin verilmesi önemlidir. Şunu biliyoruz ki “İsimler sahiplerine kimlik ve kişilik kazandırır.” Teşekküürler…

SIRADAKİ HABER