RAMAZAN GÜNLÜĞÜ-3

“Herkes Ramazan sonunda ulaşacağı bir ödüllü hedef” belirlesin. Hocam ben “Kur’an okuma noktasında buradan buraya geldim” diyenin ödülü de “BİZDEN OLSUN…”

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ-3

“O hâlde, gücünüz yettiği kadar Allah’a karşı gelmekten sakının! Dinleyin, itaat edin, kendi iyiliğiniz için harcayın. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.”(Teğabun: 64/16)

“Allah Kur’an’la amel edip hayatlarını onunla düzenleyen toplumları yüceltir.”(Müslim; Misafirin, 269)

Soru:

“Ramazan ayı Kur’an ayıdır” bunda şüphemiz yok. Bundan maksat “Kur’an’ı sadece okumak, mukabele etmek” demek midir hocam? Saygılarımla…

Cevap:

Yüce Rabbimiz (cc) Mübarek, Mukaddes ve Müberra kitabımız için “en yüksek hikmet/yüksek bilgi/zirveye ulaşmış hikmet”(Kamer: 54/5) ifadelerini kullanıyor.

Elimizde bir harfi bile değişmemiş Yüce Rabbimizden gelen ve “bir ikincisi evet dikkat edelim bir ikincisi veya alternatifi bulunmayan çok özel bir MEKTUP bulunmaktadır.”

Bu mektup “en sevgiliden” geldi diye bakıp bakıp duygulanmak, sayfa ve satırlarına göz gezdirmek, yüreğine bastırmak, yükseğe asmak hepsi çok kıymetli ibadet hükmünde şeylerdir.

“Bana, evet, yalnız bana, O’ndan gelmiş” deyip bağrına basmak ta ibadettir. Ama sadece bunun için gönderilmiş kabul edersek Rabbimizin bu mektupla bizi ulaştırmak istediği hikmetlere kavuşamayız.

O halde, her birimiz kapasitemiz oranında gücümüz yettiğince emanet bir cümleyle söylüyorum “Kur’an ayetlerini yemeliyiz adeta.” Dura dura, dinlene dinlene, sindire sindire okumalı, tefekkür etmeli, ezberlemeli, Kur’an’la yatıp Kur’an’la kalkmalıyız…

Ama şunu da aklımızdan çıkarmayalım ki, Kur’an’a ve Rabbine gönülden bağlanmayan, saygı duymayan kimse “Kitabın başından sonuna kadar noktasından virgülüne anlamını bilse” yine de iman etmeyen etmeyecektir. İşte Ebu Cehil ve onun günümüzdeki versiyonları…

Soru: Evlerimizde yapacak bir şey bulamıyoruz. Birbirimizle didişip uğraşıyoruz hocam ne tavsiye edersiniz?

Cevap: İşte fırsat! Okuma bilmeyenler Kur’an öğrensin, okuma bilenler hiç değilse Namaz surelerinin mealini, tefsirini okumanın gayreti içinde olsun.

“Herkes Ramazan sonunda ulaşacağı bir ödüllü hedef” belirlesin.

Hocam ben “Kur’an okuma noktasında buradan buraya geldim” diyenin ödülü de “BİZDEN OLSUN…”

Evet, ÖDÜL BİZDEN”

Haydin bakalım. “Yarışanlar bunun için yarışsınlar.”(Mutaffifin: 83/26)

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 08:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
bilal
bilal - 2 yıl Önce

sabah namazına saat 09.00 da uyanınca nasıl kılacağız.Hocam her zaman olmuyor ama arada bir oluyor

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @bilal - 2 yıl Önce

“Vaktinde kılınmayan sabah namazı, aynı gün zevalden önce kaza edildiğinde sünneti ile birlikte kaza edilir. Çünkü Hz. Peygamber kılamadığı bir sabah namazını öğleden önce kaza ederken, sünnetiyle birlikte kaza etmiştir (Ebû Dâvûd, Salât, 11).
“Ya Rabbi niyet ettim bu sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya ve Bu sabah namazının Farzının kazasına” şeklinde niyet edilerek kılınır.”(Diyanet, Din İşleri Yüksek Kurulu)

Gönül
Gönül - 2 yıl Önce

Selamün aleyküm hocam; her ramazan sabah ezanı niye erken okunuyor ? Ve ezanla birlikte (ramazan da) namaz hemen kılınır mı ? Kulanlar için namaz geçerli olurmu ? Tşklr hocam

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Gönül - 2 yıl Önce

Çok önemli bir konuya değindiniz. Ramazandan önce ezanlar imsak vaktinde değil, gün doğumuna bir saat kala okunmaktadır. Aradaki fark buradan kaynaklanıyor. Yoksa imsak vaktinde ramazan öncesi ve sonrasında bir fark yoktur.

hemşin
hemşin - 2 yıl Önce

Allah'ı ahrette görebilecekmiyiz

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @hemşin - 2 yıl Önce

“Ahirette nice yüzler vardır ki güzelliği ile parıldayacaktır. Sonsuz huzur ve mutluluk içinde, Rablerinin cemaline bakacaklar.”(Kıyame: 75/22-23)
“Güzel amel işleyenlere (cennetle beraber) daha güzeli, bir de ziyadesi (Allah’ın Cemâlini görmesi) vardır.”(Yunus: 10/26)
Ehl-i sünnete göre Yukarıdaki ayetler ve bir de Hz. Peygamberin (sav) “Ahirette Allah’ı dolunayı gördüğünüz gibi göreceksiniz”(Buhari, Müslim) hadisi şerifindeki müjdesine göre mahiyetini bilmediğimiz bir şekilde göreceğiz. Rabbim görenlerden eylesin…

Adnan YÜKSEL
Adnan YÜKSEL - 2 yıl Önce

Allah razı olsun değerli hocam.Ne öğrendiysek sizden öğrendik,Allahım ne muradınız varsa versin.Allahım yar ve yardımcınız olsun.Allaha emanet olun.

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Adnan YÜKSEL - 2 yıl Önce

Teşekkür ederim değerli kardeşim. Rabbim güzel bir ramazan ve güzel bir ömür nasip eylesin

Murat Yüksel
Murat Yüksel - 2 yıl Önce

Allah razı olsun Yusuf Hocam,Allah yolunda ki hedeflerimizi sayende oğrenmiştik ulaşma konusunda çok gerideyiz inşAllah bu ramazan dualarımiza hedeflerimize vesile olur ,Kuran ı anlamamiz gereken hedeflere ulaştırir.Sevgiyle kal

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Murat Yüksel - 2 yıl Önce

İnşAllah Rabbim sonu güzel günler ve hayırlı, bereketli Ramazanlar nasip eder. Teşekkürler güzel sözler için kardeşim

Zeynep
Zeynep - 2 yıl Önce

Selamün Aleyküm hocam, Hayat Kitabı olan ve insanlara rehber olarak indirilen Kuran'da neden müşkil ayeter yer almaktadır? Teşekkürler.

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Zeynep - 2 yıl Önce

“Müşkil”, ilk bakışta ayetler arasında var olduğu sanılan ihtilaf ve çelişkidir. “Onda çelişki yoktur/Onun Allah katından olduğuna şüphe yoktur.”(Bakara: 2/2) Bu manada ayetler arasında hakiki bir ihtilaf söz konusu değildir. İhtilaf gibi görünen şey ise kıraat farklılığı, kelimenin zahir anlamı ya da mecaz mı olduğu, birden çok anlama gelen kelimeler veya farklı bağlamlardan kaynaklanmaktadır. İlginize teşekkürler. Daha Geniş bilgi için, (TDVİA, Müşkilül Kur’an maddesine bakılabilir.

İsmail
İsmail - 2 yıl Önce

Hocam selamun aleyküm. Sayende Kur’an okumaya başladık. Buda bence bize bir ödül teşekkürler...

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @İsmail - 2 yıl Önce

Kur'an ile meşgul olanın ödülü her iki cihanda da bitmez. Ramazan sonunda ödülünüz benden inşAllah

İsmail
İsmail - 2 yıl Önce

Hocam sahur a kadar oturuyoruz zaten yemek yiyip uyuyoruz doğal olarak. Bu konuda uyuyup uyanmadığımız için sahur ile alakalı bizi aydınlatabilir misiniz ? Eksik mi oluyor acaba sahur ?

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @İsmail - 2 yıl Önce

Sabah namazını da kılıyor ve ondan sonra yatıyorsanız sahura kadar uyumadan oturmanızın dinen bir sakıncası yoktur. Hayırlı Ramazanlar ....


SIRADAKİ HABER