RAMAZAN GÜNLÜĞÜ-10 (“Oruç tutmak özel makama talip olmaktır.”)

“Bunlar o kimselerdir ki, tertemiz bir haldeyken Melekler ruhlarını alır ve ‘Selam size! Yaptıklarınızın bir karşılığı olarak (buyurun) girin cennete’ derler.” (Nahl: 16/32)

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ-10 (“Oruç tutmak özel makama talip olmaktır.”)

“Şüphesiz Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oruç tutanlar Kıyamet Günü o kapıdan Cennete girecektir.”(Tirmizi, Savm, 55)

Soru:

Yüce Rabbimiz Celle Celalühü “Oruç Benim içindir” buyurmaktadır. Bu ifade orucun özel bir ibadet olduğunu mu gösterir?

Cevap:

Esasen bütün ibadetler ve Müslüman “hayatın bütünü Allah içindir.”(En’am: 6/162) Fakat oruç ibadeti riya ve gösterişin (özel bir çaba olmadıkça) çok aza hatta sıfıra indiği bir ibadet olduğu için daha özel olmaktadır.

Zorluk derecesi yüksek, günün yarıdan fazlasını kapsayan ve yüksek direnç isteyen bir ibadettir.

Yeme içme, sigara kullanma gibi kazanılmış alışkanlıkları değiştirmesi sahibinin “her an vazgeçme” düşüncesiyle karşı karşıya kalması ve bütün bunlara direnmek sahibinin Allah katındaki değerini yükseltmektedir.

Soru:

Oruç tutanın Allah katındaki değeri nedir hocam?

Cevap:

-Kulun samimiyet derecesine göre “mükâfatının sınırsız oluşu”(Buhari, Savm, 9) orucu özel kılmaktadır.

-Hakkında cennette özel bir kapı “Reyyan kapısının”(Tirmizi, Savm, 55) tahsis edilmesi orucun Allah katında yüksek bir değer taşıdığını gösterir.

-Normalde tiksindirici olan “ağız kokusunu Misk kokusuna”(Müslim, Sıyam, 161) çevirmesi değerini gösterir.

-Orucun dünyada ve ahirette “sevinç kaynağı oluşu”(Müslim, Sıyam, 163) özel kılar.

-Oruç ibadeti Rabbimizden kullarına hediye, dünyada nefsin ve şeytanın dürtülerini, ahirette cehennem ateşini savuşturan “bir kalkan/siper/zırhtır.”(Buhari, Savm, 9)

Dikkat: Özel ibadetler sahibini özel kullar haline getirir. Allah katında “özel bir makama” yerleştirir.

Ne mutlu o güzel makama ulaşabilenlere…

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 08:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih
Salih - 2 yıl Önce

Hocam selamlar, sünnet olmak islamın içerisinde var mıdır yoksa eskiden gelen kültür müdür? Allah bizi mükemmel yarattıysa küçük yaşta neden sünnet edilmek zorunda kalıyoruz?

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Salih - 2 yıl Önce

Erkek bakımından sünnet olmanın hükmü Hanefî ve Mâlikîler’e göre sünnet, Şâfiî ve Hanbeliler’e göre vaciptir. Ancak Hanefîler bunu ezan gibi İslâm’ın sembol hükümlerinden (şiâr) sayarlar ve topluca terkedilmesine izin verilmeyeceğini belirtirler.(tdvia.org, Sünnet md.)

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Salih - 2 yıl Önce

Sünnet Hz. Peygamber’in hadislerinde fıtrat gereği yapılan işler arasında sayılmıştır (Buhârî, “Libâs”, 63, 64; Müslim, “Ṭahâret”, 49, 50). Burada fıtrata “âdet ve sünnet” anlamı verildiği gibi bu kelime ile,
sünnet mahallindeki deriyi almanın yaratılışı bozma manasında olmayıp tırnak kesme, koltuk altındaki tüyleri temizleme gibi insana yaraşan fiiller sayıldığına işaret edildiği yorumu da yapılmıştır.

SIRADAKİ HABER