RAMAZAN GÜNLÜĞÜ (1)

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ (1)

“Her toplumun hayatına yön veren, değer yargılarını oluşturan bir inanç sistemi, yöneldiği bir kıblesi vardır. O halde sizler hayırlı işlerde yarışın!”(Bakara: 2/148)

“Oruç hariç, Âdemoğlunun her ameli kendisi içindir. Oruç ise Benim içindir, onun ödülünü de Ben vereceğim.”(Hadis-i Kutsi, Buhari, Siyam, 9)

Soru: İftarda acele etmek mi yoksa ezan bitene kadar beklemek mi sevaptır?

Cevap:

İftarda acele etmede sevap vardır. Akşam namazını geciktirmek istemeyen kimse orucunu açtıktan ve bir miktar yedikten sonra namazını kılar sonra yemeğe geçer. Hz. Peygamberden (sav) bir rivayete göre o şöyle buyurmuştur:

“İnsanlar iftarlarını erken yaptıkları (iftarda acele ettikleri) sürece hayır üzeredirler.”(Ebu Davud, 2353)

Buna göre akşam ezanı başlar başlamaz oruç açılmalıdır. Ezan bitene kadar beklemek gerekmez. Sahurda da sabah ezanı (imsak saati) başlar başlamaz yemeğe son verilmelidir.

Soru: Ramazanın ilk günlerinde alışkanlık sebebiyle unutarak yiyip içme durumu oluyor. Orucumuz bozulur mu?

Cevap:

a)-Oruçlu olduğunu unutarak yiyip içenin orucuna bir zarar gelmemiştir. Hatırladığında yiyip içmeye derhal son verip orucuna devam etmelidir.

b)-Hata ile (Mesela abdest alırken boğazına su kaçması, akşam ezanı okundu zannederek yiyip içmek veya sabah ezanı okunmadı zannederek yiyip içmek gibi) yiyip içme durumunda “Orucu bozulur ama sadece güne gün kaza etmelidir.”

Ve “Nasıl olsa orucum bozuldu diye” yiyip içmemeli, orucuna devam etmelidir.

c)-Oruç tutmaya niyet ederek başladığı Ramazan orucunu hiçbir mazereti olmadığı halde “bilerek, isteyerek, kasten bozan” kimseye hem kaza hem kefaret gerekir. (60+1)

Rabbim gayretimizi ve gayretlerimizde samimiyetimizi artırsın ve müminlere vadettiği güzelliklere hepimizi nail eylesin…

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 08:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 2 yıl Önce

Allah razı olsun hocam
1-Zekat ve fitremi bacımın ihtiyacı var ona verebilirmiyim

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR - 2 yıl Önce

Zekat ve fitre konusunda yakınlar önceliklidir. Kardeşler fakir iseler zekat ve fitre verilebilen gruptur. Buna göre zekat ve fitrenizi bacınıza verebilirsiniz. Rabbim kabul eylesin

Salih
Salih - 2 yıl Önce

Hocam selamun aleyküm. Süleymaniye vakfı, bilimsel çalışmalar ile yaptığı hesaplamalarda şuanki sahur vaktini 1 saat daha erken bitirdiğimizi söylüyor. Süleymaniye vakfına göre sahurumu yapsam orucum geçerli olur mu? Teşekkürler.

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Salih - 2 yıl Önce

Diyanet İşleri Başkanlığı, imsakin belirlenmesinde bilimsel bir kriter olarak astronomik tanın başlangıcı olan 18ş’yi esas almaktadır. Böyle bilimsel bir kriter ölçü alınmadığı takdirde toplum içinde birliğin sağlanması asla mümkün değildir. Buhususta bugün şikâyet edilen tablo gibi manzaralar ortaya çıkar. Nitekim günümüzdeki uygulamalarda kimi takvimler imsak vaktini Diyanet takviminden yaklaşık 20 dakika önce başlatırken kimileri Diyanet takviminden bir saatten daha fazla bir süre sonra başlatmaktadır.

Sorumluluk kişilerin kendi tercihlerine göredir. selam

Hasan
Hasan - 2 yıl Önce

Hocam evde ailece teravih namazını kılarken nelere dikkat etmeliyiz. Hayırlı Ramazanlar diliyorum

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Hasan - 2 yıl Önce

Teravih namazını kılmak isteyen kimse yatsı namazının son sünnetinden sonra ikişer rekâtta bir selamla kılabileceği gibi 4 rekâtta bir selamla da kılabilir.
Gece namazlarını iki rekâtta bir selamla kılmak faziletlidir. Eğer 4 rekâtta bir selamla kılacaksa “YATSI NAMAZININ İLK SÜNNETİ GİBİ” kılmalıdır.

serpil-İzmir
serpil-İzmir - 2 yıl Önce

Sahura erken kalkıyorum.İbadet olarak tavsiyeniz nedir hocam

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @serpil-İzmir - 2 yıl Önce

Sahura erken kalkıp gece ibadeti yapmak elbette güzeldir. Teheccüt namazı kılabilirsiniz. İki rekâtta bir selamla 8 rekâta kadar kılınan bir namazdır. Kur’an okuyup anlamı üzerinde tefekkür yapılabilir. Bol bol tövbe istiğfar yapılabilir. Esasen bir kul olarak en çok neye ihtiyaç duyuyorsanız o ibadetlere ağırlık verebilirsiniz. Tabii ki dikkat edilmesi gereken husus sabah namazını kaçırmamaktır. Rabbim kabul eylesin…

suat
suat - 2 yıl Önce

hocam ramazanda şeytanlar bağlanır diyorlar doğrumdur.

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @suat - 2 yıl Önce

Ramazan ayı Rabbimizin biz kullarına açtığı sınırsız rahmet ve merhamet fırsatıdır. Peygamber Efendimizin (sav) “bu ayda Şeytanlara zincir vurulduğunu” haber veren müjdesi vardır. Burada esas önemli olan Müslümanın yüreğindeki Şeytani dürtülere de zincir vurmasıdır.
Madem Rabbimiz bizlere ikram olarak cin şeytanlarını zincire vuruyor bizler de içimizdeki şeytani dürtüleri zincirlememiz gerekir ki orucun esas anlamı da budur. Selamlar

Önder
Önder - 2 yıl Önce

Değerli yusuf hocam allanın selamı üzerine olsun!
Sorum şu : Oruç tutmayanlar teravih namazı kılabilir mi?

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Önder - 2 yıl Önce

Bir mazereti dolayısıyla oruç tutamayan kimse elbette teravih namazını kılabilir ve böylece gecesini ibadete çevirebilir. selamlar

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Önder - 2 yıl Önce

Farzı terk edip sünneti yerine getirmek herhalde bunu kimse yapmaz.

Hayiloglu
Hayiloglu - 2 yıl Önce

Selamun aleyküm hocam
Oruç kimlere farz değildir?
Teşekkürler

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @Hayiloglu - 2 yıl Önce

Akıllı, buluğ çağına ulaşan, müslümanlara ve hasta ya da yolcu olmayan, oruç tutmamayı mübah kılan özrü dışındakilere farzdır. selamlar


SIRADAKİ HABER