Pazar’da Anma Programı gerçekleştirildi

Pazar Belediyesi tarafından organize edilen Merhum Sezai Karakoç’u anma Programı düzelendi.

Pazar’da Anma Programı gerçekleştirildi

ALİ AKYILDIZ

PAZAR-Pazar Belediyesi Kültür Salonunda icra edilen Anma Programında, Fikir adamı, Edebiyatçı-Yazar ve Şair Sezai Karakoç’un vefatının 2.sene-i devriyesi olan bu yıl kendisini yâd etmek, fikir önderi olduğu Diriliş Düşünce Sistemi hakkında bilgilenmek ve aydınlanmak üzere yapılan toplantıda İstiklal Marşı, Sunum, Şiir Dinletisi, yapıldı.

Açılış konuşması ve Şiir okumalarıyla başlayan Programda, Araştırmacı Yazar Hasan Basri Canca ve Doç.Dr. Necip Yılmaz kısa bir bilgilendirme yaptılar.

Anma Programında İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, Sezai Karakoç’u Üniversite yıllarında bir arkadaşımın anlatımıyla tanıma fırsatı buldum. Şiirlerinden alıntılar yapmıştı. Böyle bir fikir adamıyla yüz yüze görüşememekten de kendimi çok mahcup hissediyorum, kendisiyle buluşamamaktan dolayı da üzgünüm. İstanbul’a gidince de inşallah kabri başında Fatiha okumak nasip olur. Bu içimde kalan bir uhde oldu. Diyerek duygusal bir konuşma yaptı.

Anma Programına Belediye Başkanı Ahmet Basa, Siyasi Parti temsilcileri, STK temsilcileri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR
Sezai Karakoç ya da kimlikteki adıyla Ahmet Sezai (1933 – 16 Kasım 2021), Cumhuriyet Dönemi’nde şiir, çeviri, hikaye, tiyatro, deneme, düşünce yazısı, inceleme ve röportaj gibi türlerde toplam 50’den fazla kitap yazmış Türk şair, hikaye yazarı, düşünür ve siyasetçidir.
Karakoç, 28 Şubat 2023 tarihinde hayatını kaybetti.
Sezai Karakoç’un 58 adet eseri bulunmaktadır.En ünlü eserleri ise: (Monna Rosa),(Şahdamar-Körfez-Sesler)(Hızırla Kırk Saat) (Taha’nın Kitabı, Gül Muştusu), (Zamana Adanmış Sözler), (Ayinler/Çeşmeler),(Leylâ ile Mecnun), (Ateş Dansı)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2023, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER