Pazar İlçe Müftüsü Şahan'dan 3 aylar açıklaması

Pazar İlçe müftüsü Recep Şahan, İslam alemi için pazartesi günü başlayacak olan 3 aylar dolayısıyla açıklamada bulundu.

Pazar İlçe Müftüsü Şahan'dan 3 aylar açıklaması

Pazar İlçe müftüsü Recep Şahan, İslam alemi için pazartesi günü başlayacak olan 3 aylar dolayısıyla açıklamada bulundu.

Şahan açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“İslam alemi Pazartesi günü üç aylara giriyor. 23 Ocak pazartesi günü Receb-i şerifin ilk günü. 26 Ocak Kimse Perşembe’yi Cumaya bağlayan gece de Regaib gecesi. İndiği geceyi bir ömre bedel kılan Kur’an’ın doğduğu Ramazan-ı şerifin habercisi olan kutlu bir mevsime giriyoruz. 23 Ocak pazartesi Üç ayların ilki Receb ayına giriyoruz. 26 Ocak Perşembeyi cumaya bağlayan gece de Regaib Gecesi. Hepimize mübarek olsun.    

 Ahiret ticaretinin yapıldığı kazançlı bir pazar durumunda olan üç aylar, yılda ancak bir defa açılır ve üç ay boyunca devam eder. İstifade edebilenlerin çok şey kazandığı bu pazarı kaçıranlar gelecek mevsimi beklemek zorundadır. Tabii ömürleri yeterse.

Öyleyse yapılacak iş, bu mevsimi çok iyi değerlendirmek, bunun için de onu elimize geçen son fırsat olarak kabul etmek.

Üç aylar fırsat günleridir, çok bereketli bir kazanç mevsimidir. Tabiri caizse Rabbimizin promosyon günleridir bu günler. Şurasını da belirteyim. Kulluk ve ibadet belirli günlere has değildir. Belirli gün ve gecelerde ibadet edilerek diğer zamanlarda ibadetten uzak olmak Allah’ın istediği kulluk değildir. İbadet devamlıdır ve  ölünceye kadardır. Aslında hayatın her anında her yerde ve zamanda Allah ‘ı unutmadan /haram helale dikkat ederek yaşamak hayatı da ibadetleştirir.

Bu günleri nasıl değerlendirmeliyiz?

1-Kulluk bilinci içinde ibadet hayatımızı gözden geçirelim. Haram helal duyarlılığımız olsun

2- Kur’ân-ı Kerim okuyalım. Bilmiyorsak tez öğrenelim. Yine Kur’an’ı anlama noktasında çalışalım. Melal ve tefsir okuyalım.

3. Beş vakit namazlarımızı kılalım. Hala kılmıyorsak başlayalım. Kaza veya nafile namazlar kılalım.

4. İşlediğimiz günahlar için tevbe ve istiğfarda bulunalım.

5. Tutabildiğimiz kadar oruç tutalım kaza keffaret orucu varsa tutalım, ve elimizdeki imkanlar nispetinde muhtaç olan insanlara maddi yardımlarda bulunarak onları sevindirelim.

6-Dünyanın dört bir tarafında zulüm altında inleyen Müslüman kardeşlerimize, vatan savunmasında canlarını feda eden aziz şehitlerimize, şifa bekleyen hastalarımıza dualar edelim. Ve Efendimizin şu duasını yapalım; Allahım! Receb ve Şabanı hakkımızda mübarek eyle bizi Ramazana ulaştır. Amin

 Bu vesileyle mübarek üç ayların hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz eder, tüm Pazar lıların ve Alem-i İslamın Üçaylar ve Regaib Kandilini tebrik eder İslam alemine hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER