Bediüzzaman 7 Büyük Günahı Şöyle Açıklar

Hem mektubunuzda yedi kebairi soruyorsunuz. Kebair çoktur; fakat ekberü’l-kebair ve mubikat-ı seb’a tabir edilen günahlar yedidir:

Bediüzzaman 7 Büyük Günahı Şöyle Açıklar
Bilindiği gibi ahir zamanın en büyük dehşeti günahların sel gibi akmasıdır. Haram ve helal kavramının birbirine girmesi, dehşetli fitneler, büyük günahlar arasında insan çoğu zaman istikamet çizgisini koruyamayarak maalesef bir çok günaha bulanmaktadır.

İnsanları felakete sürükleyen ve kalbi ve ruhi hayatında derin yaralar açan büyük günahlar pek çoktur. Fakat birde bu büyük günahların içerisinde “ekberü’l-kebair” diye tabir olunan yedi büyük günah vardır. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, Barla Lahikası’nda kendisine yöneltilen yedi büyük günah hakkında şu açıklamalarda bulunur ;

Hem mektubunuzda yedi kebairi soruyorsunuz. Kebair çoktur; fakat ekberü’l-kebair ve mubikat-ı seb’a tabir edilen günahlar yedidir:

1- Katl
2- Zina
3- Şarap
4- Ukuk-u valideyn (yani kat-ı sıla-i rahim),
5- Kumar
6- Yalancı şehadetlik
7- Dine zarar verecek bid’alara taraftar olmaktır.

Barla Lahikası / Envar Neşriyat Sayfa 335

Bediüzzaman Hazretleri’nin de açıkladığı gibi insanı felakete doğru sürükleyen yedi en büyük günahı;"adam öldürme, zina, alkol, anne ve babaya itaatsizlik etme asi olma ( akrabayı ve özellikle anne-babayı terk etme, bağlantıyı kesme), kumar, yalancı şehadetlik, dine zararlı olan bid’alara taraftar olmak." olarak açıklamıştır.

Ahir zaman fitneleri içerisinde yukarıda açıklanan büyük günahların çok rahat bir şekilde işlendiğini görmekteyiz. Ve her günahın içerisinde Bediüzzaman’ın ifadesiyle “küfre giden bir yol” olduğunu düşünürsek, insanlığın ahiret hayatı bakımından ne denli büyük bir tehlike içerisinde olduğunu tahmin etmek çokta zor olmasa gerek.


Bu durumda Rabbimizin kelamına bir bakalım kurtuluş nasıl olacak ;

“Eğer size yasaklanmış günahların büyüklerinden kaçınırsanız, geri kalan günahlarınızı örter ve sizi nimet ve ikramlarımızla dolu olan Cennete koyarız.” Nisa suresi, 4:31


“De ki: Ey nefislerinde israfa giren (haddi aşarak günah işlemekle nefislerine zulmeden) kullarım. Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyiniz. Muhakkak ki, Allah bütün günahları bağışlar. O Ğafur ve Rahim’dir.” (Zümer Suresi, 39/53)


 Kaynak : Risale Ajans  

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER