Günün ayet ve hadisi

Günün ayet ve hadisi

Günün ayet ve hadisi

7. cüz

“Mesajlarımıza yürekten inanan kimseler sana geldiğinde de ki: Selam olsun size! Rabbiniz, rahmeti kendi zatı için prensip edinmiştir. Haberiniz olsun ki, sizden biri bilmeden bir kötülük işler ve ardından tevbe edip kendini düzeltirse, kesinlikle (Allah’ı) tarifsiz bir bağışlayıcılığı olan eşsiz bir merhamet kaynağı olarak (bulacaktır).”(En’am: 6/54)

“Dinlerini bir oyuncak ve eğlence haline getiren, kendilerini dünya hayatı aldatmış olan kimseleri kendi hallerine bırak! (Dünya hayatına dalarak eğlenceyi ve geçici zevklerini din haline getiren kimseleri kendi haline bırak.)

Fakat şunu da onlara hatırlat ki, her insan işlediklerine karşılık ipotek altına alınacak ve ne kendisini Allah'a karşı koruyacak, ne de kayıracak kimsesi olacaktır. Ve kendisi için en yüksek fidyeyi verse bile, bu ondan asla kabul edilmeyecektir.

İşte bunlardır işlediklerine karşılık ipotek edilecekler; ısrarlı inkârları sebebiyle onlar (gelecek için) yakıp kavurucu bir (umutsuzluk) zehiri içecekler, (geçmiş için) şiddetli bir azap çekecekler.”(En’am:6/70)

Hadis-i şerif

“Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz! Geceleri nice namaz (terâvih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan yalnız uykusuzluktur.”(İbn-i Mace, Sıyam, 21)

Biliyor muydunuz?

*Seferi olanlar (dinen yolcu sayılanlar), yolculukları esnasında eğer zorlanmayacaklarsa oruç tutmalarının tutmamaktan daha faziletli olduğunu, (tutmaları gerektiğini) biliyor muydunuz?

“Oruç tutmanız sizin için daha iyidir. Bir bilseydiniz!”(Bakara, 2/184)

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 09:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
etem
etem - 5 yıl Önce

sakız orucu bozarmı

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @etem - 5 yıl Önce

orucu bozmayacak bir sakız şu an piyasada var mı? çiğnenen sakızın tadı boğaza kaçarsa oruç bozulur. oruçluyken sakız çiğnemenin bir başka sakıncası da görenler tarafından oruç tutmadığı kanısını uyandırmasıdır.
oruç, nefsin isteklerine dur demektir. teşekkürler

özkan
özkan - 5 yıl Önce

sahil köyü hocası sahurda ezan okununca hiçbirşey yenmez dedi.televizyon da nihat hatipoğlu ise ezan okunurken bile suyu veya çayı içeblirsin dedi.hangisi doğrudur

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @özkan - 5 yıl Önce

diyanet i̇şleri başkanlığı imsak ve iftar vakitleri konusundaki temkin, ihtiyat payının tamamen sıfırlandığını ifade etmiştir. buna göre Allah-ü ekber denince yemek içmek işi sona ermelidir.
ezan bitene kadar yeme içme anlayışı doğru değildir. diyelim ki bir müezzin uzun uzun sabah ezanı okuyor. beş dakika sürse ezan ezan bitinceye kadar neler yapılmaz.
bu konuda "dini haber.com" da diyanet işleri başkanlığı görüşüne müracaat edilebilir.
Allahü ekber başla, Allahü ekber bitir.

emin
emin - 5 yıl Önce

terhaviyi 2 2 kılıyorduk.ardeşen 4 kılıyor dediler.bizde dün 4 e döndük.hangisi doğru ve ya sevaptır

Yusuf KAMBUR
Yusuf KAMBUR @emin - 5 yıl Önce

toplum olarak, müslümanlar olarak değişime ve yeniliğe kapalıyız. bu konuda fıkıh kitaplarında yer alan fetva şudur:
"gece kılınan nafile namazları 2 rekatte bir selamla kılmak, gündüz kılınanları da 4 rekatte bir selamla kılmak faziletlidir."
bu görüşten hareketle diyanet i̇şleri başkanlığı iki rekatte bir selamla kılmayı tavsiye etmiştir. karışıklık olmaması için de bu konuda tüm müftülüklere bağlayıcı yazı göndermiştir.
faziletli olan 2 rekatte bir selam vermek, dört rekâtte bir tekbir veya tesbih getirmektir. teşekkürler.

SIRADAKİ HABER