Pazar CHP İlçe Başkanı ve Meclis Üyelerinden Başkan Basa 'ya Cevap

Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa’nın meclis toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamalara, CHP Pazar ilçe Başkanı ve meclis üyeleriyle birlikte ortak açıklama yaparak konunun netleşmesini istediler.

Pazar CHP İlçe Başkanı ve Meclis Üyelerinden Başkan Basa 'ya Cevap

Pazar Belediye Başkanı Dr.Ahmet Basa’nın meclis toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamalara, CHP Pazar ilçe teşkilatı ve meclis üyeleriyle birlikte ortak açıklama yaparak, konunun netleşmesini istediler.

Başkan Kazım Balta ve meclis üyelerinin Basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi.

BU AÇIKLAMA İLE KİMLER KASTEDİLDİ

Belediye Başkanı Ahmet Basa’nın 26.07.2023 tarihli beyanatının hedefinin kimler olduğunu anlamak mümkün değil. ’’Hizmetin önünü kesiyorlar’’ derken kimi ya da kimleri kast ettiğini Pazar halkına daha net açıklarsa kimseyi töhmet altında bırakmamış olur.

BİZ MUHALEFET OLARAK PAZAR’IN ÖZLEMLE BEKLEDİĞİ TESİSİN AÇILMASINA TAM DESTEK VERDİK VE BUNDAN SONRADA VERİRİZ.

Zira parti grubumuz meclis üyeleri daha önceleri pek çok konuda olduğu gibi bahse konu tesis ile ilgili olarak gerek yazılı gerekse sözlü soru önergesi vererek gecikmenin nedenini Pazar halkı adına sormuş ama ne yazık ki tatmin edici bir cevap alamamıştır. Yılan hikâyesine dönen tesisin beş yılı aşkın süredir bitirilememiş olmasına rağmen nihayet Pazar halkının hizmetine girecek duruma gelmesi bizleri sadece sevindirir. Bunun için de yapılması gereken ne varsa bugüne kadarki gecikmeyle ilgili muhalefet etme hakkımızı saklı tutarak katkı vermek için gerekeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Sırf muhalefet olsun diye Pazar halkının özlemle beklediği bir tesisi engellemek sorumlu muhalefet ilkemiz gereği söz konusu bile olamaz. Parti grubumuzun meclis üyeleri her zaman olduğu gibi bu konuda da aynı bilinçle hareket etmiştir. Sayın başkanı hizmeti engellemeye çalışanların kim olduğunu ve ne şekilde engellediklerini açıklamaya davet ediyoruz. Sayın başkan kendi grubundaki arkadaşlarını kast ediyor ve bizim grubumuzu da işin içine dahil ediyorsa en nazik tabiriyle ayıp ediyor.

KONUYLA İLGİLİ DAHA ÖNCE MECLİSE BİLGİ VERİLMEDİ

Beyanatın içeriğine gelecek olursak, hadisenin kendisi gibi baştan sona sorunlu bir metin. Mesele şu ki meclis üyeleri emir kulu değildir. Önceden bilgilendirilmediği konuda karar vermesi istenmiştir. Buna rağmen grubumuz meclis üyeleri ‘’hizmetin önünü kesmemek’’ için olumlu katkı vermişlerdir.

Şimdi bu beyanat üzerinden Pazar halkı adına bazı soruları sormak gerekiyor.

Belediye başkanının tesisin ancak bir şirket üzerinden işletileceğini yeni öğrenmiş gibi davranması biraz tuhaf değil mi?

Bununla ilgili meclis üyelerine daha önceden bilgi verilmesi gerekmez miydi?

Bu işin tesisin daha planlama aşamasında bilinmesi ve hazırlık yapılması gerekmez miydi?

Yoksa baştan beri tesisin işletmesinin bizim sürekli ve ısrarlı bir şekilde belediye bünyesinde işletilsin baskımıza rağmen belediye bünyesinde işletilmesi düşünülmüyordu da son anda mı karar verildi?

Merkezi idarenin mahalli idarelerin bünyelerindeki şirket sayısını artırmalarına izin vermediği bir gerçektir. Bunun için pek çok belediye türlü yollara başvuruyor ki bunlardan biri şirket hibesi yöntemidir ve bizim belediyemiz de bu yolu benimsemiştir.

BİZİM ÖNERİMİZ BELEDİYE BÜNYESİNDE LTD ŞİRKETİ İLE YÜRÜTÜLMESİ YÖNÜNDEDİR

Bizim bu konudaki önerimiz, belediyemiz açısından en makul ve en ekonomik çözüm, belediye bünyesindeki Personel Ltd. şirketinin faaliyet konusunun tadiliyle bu ve bundan sonraki faaliyetlerini yürütebileceği yönündedir. Zira kurulacak her bir şirketin hem yönetim hem diğer yükümlülükler anlamında belediyemize yük oluşturacağı bir gerçektir.

BİZ GRUP OLARAK HEP OLUMLU KATKI VERDİK

Bütün bu düşüncemize rağmen sorunun biran önce aşılması için olumlu yönde katkı sunduk ama herkesle aynı kefeye konma aymazlığıyla karşı karşıya kaldık.

‘’Hibe edilmesini araştırdık kimseden ses çıkmadı ‘’derken ne demek istendi? Kimden ses çıkmalıydı, kimin bilgisi vardı, kime bilgi verildi? Bununla ilgili ilana mı çıkıldı? Kim niye hibe etsin? Birileri bir gün belediyeye lazım olabilir diye hibe etmek üzere şirket mi kuruyor?

‘’Hangi meclis üyesi şirket hibe etti’’ demek de haksızlıktır. Zira meclis üyeleri bu konudan ancak 20.07.2023 Perşembe günü, yani olağanüstü meclis toplantısından üç gün önce toplantı tebligatıyla haberdar olmuşlardır.

BAŞKAN KİMLER HESAP VERECEKTİR ONU DA BELİRTMENİZ GEREKİR

Sayın başkan 31 Mart 2024 de kimlerle hesaplaşacaksınız, kimler hesap verecek, kimleri kast ediyorsunuz bilemiyoruz, ancak herkesi aynı kefeye koyduğunuz için CHP Meclis Grubumuza bir özür borcunuz olduğunu düşünüyoruz.

arada beyanata ‘’Pazar halkına verdiğimiz sözü yerine getirmek’’ için diye başlamak Pazar halkıyla dalga geçmek gibi bir şey. Zannedersiniz ki mensubu olduğunuz parti ve siz, bugüne kadar Pazar halkına verdiğiniz bütün sözleri tutmuş gibi insanı gülümseten bir espri yapmışsınız. Sanıyorum halkımız bu defa 31 Mart 2024 de verilen, tutulan ve tutulmayan sözlerin hem muhasebesini hem de gerekeni yapacaktır.

Pazar halkına saygıyla duyurulur…

Kazım Balta ,İlçe Başkanı

Arif Bayraktar Hasan Telatar Mustafa Memoğlu Selçuk Vatandaş Belediye Meclis Üyeleri

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2023, 14:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
kadıköylü
kadıköylü - 2 ay Önce

başkan o sosyal tesiste çalışacak 150 kişiye söz vermiş hepsi bekliyor o yüzden tesisin açılışını erteliyor gerisi hikaye

Latif Yüksel
Latif Yüksel - 2 ay Önce

Dün Başkan basanın konu hakkında basın aracılığı ile yaptığı açıklamaya kendimce konuya olumlu yaklaşıp , yorum yapmıştım.
Şimdide CHP sayın başkanının yaptığı açıklamayı okuyunca kafam karıştı.
Bence konuyu basın aracılığı değilde , yüz yüze basın önünde soru cevap şeklinde tartışmak , hem konu ile ilgili halkın kafasındaki mulaklığıda gidermiş olur.
Taraflar içinde aslolan , ( kendilerininde bildiği gibi ) Pazar halkıdır.
Esen kalınız.

kadıköylü
kadıköylü - 2 ay Önce

yapılan yorumları paylaşmayacaksanız niye yorum ekle diye bir bölüm var yoksa başkana karşı yapılacak eleştiriler sizi rahatsızmı ediyor

SIRADAKİ HABER