Deniz: “YAŞ ÇAYDA DESTEKLEME BEDELİ EN AZ 1 TL’YE ÇIKARTILSIN”

Rize ve bölgesinin temel geçim kaynağı olan çay tarımı üzerine üreticilerin ve ÇAYKUR’un menfaatlerinin korunması ile çay döngüsünde en çok değeri en fazla emek veren kesim olan üreticinin alması gerektiği üzerine açıklamalarıyla bilinen CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, çay tarımı yapan üreticilere verilen destekleme fiyatları üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Deniz: “YAŞ ÇAYDA DESTEKLEME BEDELİ EN AZ 1 TL’YE ÇIKARTILSIN”

“ÜRETİCİNİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMESİ İÇİN DESTEKLEME BEDELLERİ ARTMALIDIR”

Yıllık Enflasyonun yüzde yüze yükseldiği günümüzde yaş çay destekleme bedellerinin artırılmasının zorunlu hale geldiğini söyleyerek sözlerine başlayan Deniz şunları söyledi:

“2.sürgün devam ederken yaptığımız açıklama da Yaş Çay alım bedellerine ve destekleme primlerine ek zam yapılarak artırılmasını önermiştik. Fakat şimdi 3.sürgünün ortalarına gelmelerine başladık. 1 ve 2.sürgünün ödemeleri bütünüyle olmasa da yapılmış durumda bu nedenle Çay üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için yapılacak tek şey Destekleme bedellerinin artırılması olacaktır.

“TARIM ÜRÜNLERİNDE EN AZ ZAM ORANI YAŞ ÇAYA YAPILMIŞTIR”

Yaş Çay destekleme bedelleri 2016 -2021 yılları arasında artırılmadan 2022 yılına kadar 13 krş/kg olarak gelinmiştir. 2022 yılında destekleme bedelleri 30 krş/kg olmuştu. Yaş Çay fiyatlarına da 2022 yılında destekleme ile birlikte % 75 zam yapılmıştı. 2022 yılının 8 yılının resmi rakamlara göre Tüketici Fiyatlarına göre Enflasyon oranı % 80,21 Üretici Fiyatlarına göre yıllık enflasyon % 143 olmuştur. Bağımsız kuruluş ENAG’a göre ise Tüketici Fiyatlarına göre Yıllık Enflasyon % 179,6 oldu. Tarım ürünlerinde en az zam oranı Yaş Çay’a yapılmıştır. Fındıkta resmi zam oranı %100 olmuştur. (bu rakamlar gerçek alımı göstermemektedir. Fındıkta da olması gerekenden daha az zam yapılmıştır)” dedi.

“KURU ÇAYA SÜREKLİ ZAM YAPILIRKEN YAŞ ÇAY ÜRETİCİLERİNE DESTEK VERİLMEMESİ KABUL EDİLEMEZ, DESTEKLEME BEDELLERİ KİLOGRAMI EN AZ 1 TL OLMALIDIR”

Çay tarımında kullanılan azotlu gübreye de çay sezonu başlamadan Yüzde 300 oranında zam geldiğine dikkat çeken CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz sözlerine ekledi:

“Ülkede yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle Yaş Çay tarımı ile uğraşanların daha fazla mağdur edilmemesi için Yaş Çay Destekleme bedelleri yükseltilmelidir. İktidar işverenlere sürekli olarak destekleme yapmaktadır. Artık sırada yaş çay üreticisi vardır. Ayrıca özel sektör fabrikaları da yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle kârlarını korumak amacıyla kuru çaya sürekli olarak zam yapılmasını istemekte ve bu talepleri de belirli ölçülerde karşılanmaktadır. Kuru çaya zam yapıldığı ve yeni zammında kapıda olduğu bu dönemde Çay üreticilerine destek verilmemesi kabul edilemez. Çay üreticilerinin mağduriyeti bir an önce giderilmelidir ve Çay destekleme bedelleri kilogramı en az 1 TL olacak şekilde yeniden açıklanmalı ve 2022 yılı tamamlanmadan ödenmelidir.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER