CHP Rize İl Başkanı Saltuk'tan ÇAY KANUNU hakkında açıklama

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz’den Çay Kanunu Teklifi’ne imza atan AK Partili vekillere istifa çağrısı:

CHP Rize İl Başkanı Saltuk'tan ÇAY KANUNU hakkında açıklama
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Meclis’e sunulan Çay Kanunu Teklifi’nde imzası olan AK Parti'li vekillere istifa çağrısında bulunarak, “Üretici ile Çaykur çalışanlarıyla, özel sektör fabrikalarıyla dalga geçerek bu kanun teklifini hazırlayan ve imzalayan AK Parti’nin Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun milletvekilleri başta olmak üzere imzalayan tüm AK Parti milletvekilleri istifa etmelidir. Bu rezaletin bir sorumlusu olmalıdır. Her şeyin Saray’dan belirlendiği ülkede yöneticilerin geldiği seviye budur. Bu kanun teklifi sürecinden de anlıyoruz ki bir an önce erken seçim olmalı. AK Parti hükümeti ve Cumhur İttifakı, görevini Millet İttifakı’na devretmelidir” dedi.
CHP’li Saltuk Deniz, AK Parti’nin Meclis’e sunduğu Çay Kanun Teklifi’ne yönelik yazılı açıklamalarda bulundu. Çay tarımının ülke için önemine değinen Deniz, Çay Kanunu Teklifi sonrasında yaşananlar pes dedirtmeye devam ediyor. Siyasi tarihimizde böyle bir rezalet görülmedi. Bu rezaletin sorumlularına düşen istifa etmektir. Üretici ile Çaykur çalışanlarıyla, özel sektör fabrikalarıyla dalga geçerek bu kanun teklifini hazırlayan ve imzalayan Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun milletvekilleri başta olmak üzere imzalayan tüm AK Parti milletvekilleri istifa etmelidir. Bu rezaletin bir sorumlusu olmalıdır” dedi.
“Kanun teklifine sahip çıkan yok”
‘Çay Kanunu Teklifi ortak akılla hazırlandı’ iddiasını da yalanlayan Deniz, “Düşünün bir kanun teklifi hazırlanıyor fakat kanun teklifine sahip çıkan yok. ‘Herkesin görüşünü aldık, üniversite ile hazırlandı. Ortak tekliftir’ deniliyor. Ancak Ziraat Odaları, ‘Bizim bilgimiz yok’ diyor. Üniversite ise ‘Bizim hazırladığımız teklif bu değil’ diyor. En komiği de kanun metninde ‘Çay Fiyatını Ulusal Çay Konseyi (UÇK) belirleyecek’ deniliyor. UÇK Başkanı ise basına yaptığı açıklamada ‘Bizim böyle bir teklifimiz ve talebimiz yok, ben hain değilim’ diye açıklama yapıyor” diye konuştu.
27 Haziran’da Çay Kanunu Teklifi’nin komisyonda görüşüleceğini ancak görüşmenin ertelendiğini anımsatan Saltuk Deniz, “27 Haziran’da komisyonda görüşülecek deniyor sonra komisyon görüşmeleri erteleniyor. AK Parti bu işi yüzüne gözüne bulaştırmıştır. Bir çay kanunu hazırlayıp Meclis’e gönderememişlerdir. Çünkü anlaşıldığı gibi görüşlerini aldıkları herkesi kandırmışlardır. Onların bilgisi onayı olmadan bir kanun teklifi hazırlamışlardır. Sadece görüş aldığını iddia ettiklerini değil, çay üreticilerini, Çaykur’u, Çaykur çalışanlarını, özel sektör temsilcilerini de kandırmış ve dalga geçmişlerdir” ifadelerini kullandı.
“AK Parti’nin Türkiye’yi nasıl yönettiğini bu kanun teklifine bakarak çok iyi görürüz” diyen Deniz, “ Her şeyin Saray’dan belirlendiği ülkede yöneticilerin geldiği seviye budur.
Bu kanun teklifi sürecinden de anlıyoruz ki bir an önce erken seçim olmalı. AK Parti hükümeti ve Cumhur İttifakı, görevini Millet İttifakı’na devretmelidir” dedi. Basında yer alan haberlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ciddiyetsizce hazırlanan Çay Kanun Teklifi’nden memnun olmadığını kaydeden Deniz, şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanının da bu işe kızdığına dair haberler çıkmakta. Yersek! Kanun teklifi ile ilgili ilk yaptığımız açıklamalarda bu sürecin 2010 yılında da yaşandığını, sonuçta gelen tepkiler üzerine geri çekildiğini ve kimsenin sahip çıkmadığını yazmış ve aynı kararlılıkla mücadele edeceğimizi açıklamıştık. Ne dediysek bir kez daha aynısı çıktı. Bu rezaletin bir sorumlusu olmalı. Bu rezaletin sorumluları gereğini yapmalı ve istifa etmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER