CHP Pazar İlçe Başkanı Balta sordu. Başkan Basa cevapladı

Pazar Belediyesi meclisince bir süre önce tabelada “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresinin yazılması yönünde alınan kararın gecikmesini öne sürerek “Pazar Halkına duyuru” başlığı ile basın açıklaması yapan CHP Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta’nın yaptığı açıklamaya Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa cevap verdi.

CHP Pazar İlçe Başkanı Balta sordu. Başkan Basa cevapladı

Pazar Belediyesi meclisince bir süre önce tabelada “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresinin yazılması yönünde alınan kararın gecikmesini öne sürerek “Pazar Halkına duyuru” başlığı ile basın açıklaması yapan CHP Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta’nın yaptığı açıklamaya Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa cevap verdi.

Başkan Basa, https://www.kackar53.com/a akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, O meclis oturumda birçok kararın yanında 2 karar daha alındı. MHP ve Bağımsız Meclis üyelerimiz tarafından ilçede bir sokağa hemşermiz Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın isminin verilmesi, diğri ise Belediye hizmet binası tabelasına, “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresinin yazılmasıydı.” Dedi.

CHP İLÇE BAŞKANI İLE KONUYU YAKLAŞIK 20 GÜN ÖNCE GÖRÜŞTÜM

Basa, yaklaşık 20 gün öce CHP İlçe başkanı Kazım Balta’ya konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulundum. Tabelaya “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresinin yazılacağını söyledim.

HASTAM DOLAYSIYLA ANKARA’YA GİTMEM UYGULAMAYI GECİKTİRDİ.

Hatta, benim düşüncem alınan diğer bir karar olan hemşerimiz Prof. Dr. Mehmet Haberal’ında isminin belirlenen caddeye verilmesinin kısa zamanda yapılacağı yönündeydi. Annemin hastalığı, ardından Belediyenin işlerinin takibi için Ankara’ya gidip dönmem biraz uzun sürdü. Uygulamada bu yüzden gecikti” dedi.

KAZIM BALTA’NIN AÇIKLAMALARI

Kazım Balta, Çok değerli Pazar halkı, sizlerle paylaşmak istediğim konu büyük çoğunluğunuzun malumu olan Pazar Belediyemizin kullandığı Pazar Belediyesi ifadesi olan evraklarda ve bina cephesinde yer alan tabelada Pazar Belediyesi ibaresinin önüne ‘’Türkiye Cumhuriyeti’’ ibaresinin geçmişte olduğu gibi yeniden konulması hususudur, diyerek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Değerli hemşerilerim, her fırsatta tek vatan, tek millet, tek bayrak naraları atan ve milli irade, halkın iradesi kavramlarını dillerinden düşürmeyen siyasi anlayış bir kez daha samimi olmadığını hepimize göstermiştir. Bu söylemlerin inançla değil popülizm uğruna söylenmiş sözler olduğu aşikâr. Bu türden uygulamaların Cumhuriyetimizin fabrika ayarlarıyla oynarcasına bazı siyasi menfaatlere kurban edilmesine o zaman da karşı çıkmıştık bugün de aynı yerde durduğumuzu herkesin bilmesini isteriz. Ne yaman çelişki ki o gün milliyetçiliği ayaklar altına alanların bugün çıkarları uğruna en kutuplaştırıcı şekilde milliyetçiliğe sarılmaları ve biz kurucu değerlerin sarsılmaz bekçilerini terörle yan yana gösterip ötekileştirmeleridir. Bu uygulamaların başlangıcından bugüne savruldukları bu noktada hala aynı hatada ısrar ediyorlar. Zira bu uygulamada ısrar etmek, uygulamadan rahatsızlık duyan bölücü, ayrılıkçı akımlara hizmet etmiyorsa neye hizmet ediyor anlamak mümkün değil.”

ÖNERGE NEDEN YÜRÜRLÜĞE GİRMEDİ

Balta, alınan kararın bugüne kadar neden uygulanmadığını ifade ettiği açıklamasında şunları söyledi.

“Bunun en son tezahürü olarak da Belediye Meclisimizin 06.07.2021 tarihindeki olağan toplantısında ‘’Türkiye Cumhuriyeti’’ ibaresinin giriş paragrafında bahsedildiği şekilde yer alması için verilen önerge görüşülmüş ve oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Ancak aradan geçen üç aya rağmen gereği yapılmamıştır. Kaldı ki bunlara gerek de yok. Zira Danıştay kararına rağmen yurdumuzun pek çok yerinde Ak Partili Belediyeler bu hukuksuz uygulamaya ne yazık ki devam ediyorlar. Yoksa biz Türkiye Cumhuriyetinde değil de başka bir düzende mi yaşıyoruz bunu da sizlerin takdirine bırakıyorum.

Takdir edileceği üzere makul zaman geçmesi beklenmiştir. Belediye Meclis Üyelerimiz sonraki iki toplantıda da konuyu dile getirmişler ve gereğinin yapılmasını talep etmişlerdir.

Talebin reddi konusunda bir beyan olmamakla beraber Belediye Başkanı’nın da uzun süredir şehir dışında olması gerekçe gösterilerek ipe un serildiği anlaşılmıştır.

Bu türden işleri Belediye Başkanı’nın bizzat yapmayacağı aşikârken bu konuda bir irade olmadığı herkesin malumudur. Kaldı ki belediye bir kurumdur ve başkanın iradesi ile gereği ilgili kişiler tarafından yapılır. Yapılmadığına göre aksi yönde bir irade olduğu anlaşılmaktadır.

Milli irade ve halkın iradesi gibi bizce de olmazsa olmaz olan kavramları söylemde kullanıp işinize gelmeyen eylemlerde gereğini yapmamak tam da bu siyasi zihniyetin ne kadar samimiyetsiz olduğunun göstergesidir.”

MECLİS İRADESİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR

Balta, Meclis Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin yer alması yönünde tezahür etmiştir diyerek açıklamalarında şunlar kaydetti.

“ Pazar halkının oylarıyla oluşan Belediye Meclis çoğunluğunun iradesi ‘’Türkiye Cumhuriyeti ‘’ ibaresinin ilgili yerlerde yer alması yönünde tezahür etmiştir. Belediye Başkanı’nın ya da oylamada ret oyu veren Ak Partili Meclis Üyelerinin iradesi Meclis iradesinin üzerinde değildir.

Meclisten çıkan karar prosedür gereği herhangi bir gerekçeyle ilgili kişilerin itirazına muhatap olmamış kesinleşmiş ve yürürlüğe girmiştir. Bunun gereğini yapmak ve Belediye Meclisinin itibarını kurtarmak Belediye Başkanı’nın boynunun borcudur. Bizlerin de konunun takibini yapmak ve gerçekleşmediği takdirde her fırsatta ve her platformda bu ikiyüzlülüğü ve meclis iradesine ipotek koyma mantığını halkımıza anlatmak ve yasal süreci de başlatmak boynumuzun borcudur. Mecliste alınacak kararlar uygulanmayacaksa meclisi toplamanıza da gerek yoktur.

Pazar halkının kimin nerde durduğunu anlamak anlamında oylama sürecinin nasıl gerçekleştiğini bilmek hakkıdır diye düşünüyorum.”

ÖNERGE MHP VE BAĞIMSIZ ÜYE TARAFINDAN VERİLDİ.

Konuyla ilgili önergeyi bizim partimizden gelmesi Ak Partili arkadaşlarda rahatsızlık yaratabilir düşüncesiyle MHP’li üye ve Bağımsız Meclis Üyesi tarafından verilen önerge desteklendiğini söyleyen Balta “Meclis gündemini Belediye Başkanı belirler. Gündem toplantıdan üç gün önce imza karşılığı Meclis Üyelerine hazırlanabilmeleri için verilir ve daha sonra uygun kanallarla da halka duyurulur. Meclis gündeminde olan maddeler görüşülüp görüşülmeme konusunda oylanmaz. Ancak gündem harici önerge verilirse gündeme alınması oylanır.

Ak Partili arkadaşlar bu konuda o kadar karşıt tavır içindeler ki gündemdeki maddeyi görüşülmesi konusunda oylatarak usul yönünden yanlış yapmaktan geri durmamışlardır.

Her şeye rağmen önergeyi veren arkadaşlar ve CHP grubu gereğini yaparak görüşülmesi sağlanmış ve meclisten oy çokluğuyla geçirilmiştir. Ak Partinin oturuma katılan Meclis Üyeleri (Ak Parti grubundan bir üye sağlık nedeniyle katılamamıştır) ret oyu vermişler Belediye Başkanı ise klasik tavrını göstermiş ve ne şiş yansın ne kebap mantığıyla çekimser kalmıştır. Bu konudaki çekimserliğin ne anlama geldiği konusunu siz değerli Pazar halkının takdirine bırakıyorum.

Daha önce bununla ilgili girişimlerimiz sonucu bir irade gösterilmiş ve tam da gereği yapılırken son anda engelleyen iradeyi de, bugün Meclis iradesini yok sayan keyfiyeti de şiddetle kınıyorum.

Sizi Pazar halkı adına 98. yılını idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluş gününü kutlamayacağımız 29 Ekimden önce gereğini yapmaya davet ediyorum. Yapılmadığı takdirde emin olun Pazar halkı günü geldiğinde gereğini yapacaktır.

Bu itibarla Pazar halkıyla bu konudaki görüşlerimizi paylaşır ve onlara her zaman değerlerimize sahip çıkacağımızı ve halkın menfaatlerinin peşinde olduğumuzu beyan eder saygılar sunarız.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER