CHP den Pazar'da "Zamlara Hayır" eylemi

CHP Rize İl Başkanlığı tarafından düzenlenen“Zamlara hayır” eylemi Pazar ilçesinde gerçekleştirildi.

CHP den Pazar'da "Zamlara Hayır" eylemi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Zamlara hayır” eylemi, Pazar Demokrasi Meydanında bugün gerçekleştirildi.
İlk Konuşmayı Pazar CHP İlçe Başkanı Kazım Balta yaptı.Ardından Rize CHP İl Başkanı Saltuk Deniz meydanda bulunanlara hitap etti.

Deniz "Saygı değer Pazarlı hemşerilerimiz, İl Genelinde yapmış olduğumuz ZAMLARA HAYIR. BEZDUK..DARLANDUK Basın açıklamalarımızın 4.cüsünü bugün PAZAR ilçemizde yapıyoruz."dedi.
Basın Açıklamamıza katılan herkesi saygıyla selamlıyorum.diyen Deniz "Hepimiz ortak bir noktada buluşuyoruz. Çünkü hepimiz zam mağduruyuz.4 gündür üst üste Farklı ilçelerimizde İğneden ipliğe her şeye sürekli olarak zamların yapılmasına karşı sesimizi yükseltmek basın açıklamaları yapıyoruz. Bugünde buradayız. Yarın Saat 13.00 ‘de Ardeşen’de Akbank Önünde buluşuyoruz. Çarşamba Günü Saat 13.00 ‘de Güneysu’da İlçe Binamızın Önünde ve Cumartesi günü de saat 13.00 de Kalkandere ilçelerimizde de basın açıklaması yapacağız."diye konuştu.

Başkan Deniz, Ayrıca 14 Ocak 2022 tarihinde saat 13.00 de Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet parkında EYT mağduru vatandaşlarımızın sorunlarını dile getireceğiz.Rizemizin her yerinden vatandaşlarımızla birlikte ZAMLARA HAYIR ! YETER BEZDUK….YETER DARLANDUK DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ." ifadelerini kullandı.

6 ay önce de gene Pazar’ da bu meydanda bir araya gelmiş ve zamlara karşı sesimizi yükseltmiştik.Çay’da sömürüye son demiştik. O zaman burada zamlara karşı sesimizi yükseltmezsek daha yüksek zamlarla karşılaşacağımızı söylemiştik diye konuşanşun Deniz, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. "Zamlara karşı tepki vermek ve her gün artarak tepki vermek ZAMLARI ENGELLEYECEK EN ÖNEMLİ UNSURDUR. Değerli vatandaşlarımız zamların nedeni ne dolardır ne de dış güçlerdir. Zamların temel nedeni kötü yönetimlerdir. Kötü tarım politikasıdır. Kötü sanayileşmedir.Plansızlıktır , programsızlıktır.Hepimiz gördük Yaşadık…Dolar fiyatı düştü ama yakıt fiyatları arttı.Rize ‘de ekmek fiyatları 3 TL.oldu, Bu gidişle 1 ekmek 6 TL olabilir.Çünkü ; AKP döneminde tarım ürünlerinin neredeyse tamamını yurt dışında ithal eder olduk. Düşünün çay üreticisi olmayan AZABEYCAN’DAN BİLE ÇAY İTHAL ETTİK.Elektriğe yüzde yüzden fazla zam yapılmıştır. Bu cumhuriyet tarihinde bir kalemde aynı anda yapılan en yüksek zamdır. Bu gidişle yakında Gaz Lambaları evimizdeki yerini alacaktır.
Zamlar bu hızla Devam ederse de Mumlar baş köşeye oturacaktır.
Yapılan zamlar sonunda vatandaşlarımız ısınamaz, aydınlanamaz karnını doyuramaz hale gelmiştir. Nerelere nasıl zamlar geldiğini söylememize gerek yok . Sürekli zam oluyor. Bir esnafımız zamlarla ilgili verdiğimiz bilgileri eski bilgileri vermişsiniz dedi. Doğru diyor çünkü zamlar yerinde durmuyor. Vallahi zamlara yetişemiyoruz dedik.EKONOMİ NASIL DEYİNCE kendi gözlerindeki mutluluğu adres gösterenlerin ülkemizi getirdiği nokta budur.2021 yılı enflasyonu Tüketici Fiyatları Enflasyonu % 36,08, Üretici Fiyatları enflasyonu % 79.89 olarak açıklandı. Anlamı vatandaşlarımız 2021 yılında % 36 daha yoksullaştı. Çay üreticilerimiz ise % 60 daha yoksullaştı.Gübre fiyatları 2021 yılına göre 4-5 kat artmıştır.Buradan Çay üreticisine sesleniyoruz, sakın gübre atmayız demeyin , gübre atılmamasının sonu BİR SÜRE SONRA yurt dışından çay ithalatının kapısının açılması demektir. Aksine HÜKÜMETTEN GÜBRE DESTEĞİ TALEBİNDE BULUNUN. ÇAY RİZENİN GELECEĞİDİR.Hemen her ürüne zam yapılmıştır. Ama bu son zamlar değildir. Aksine çok daha yüksek zamlar kapıdadır.2002 yılında Enflasyonun belini kıracağız diye iktidara gelenler enflasyonu daha da çok artırdılar. Saray hükümeti 2021 yılını rabbimiz yardımcı olsun ve bir bakanın ; “bu işleri bize allah yaptırıyor” veciz sözüyle kapamış olduk. Ayrıca Çayını 1 vade ile satan çay üreticisinin uğramış olduğu zararını hesap ediniz. Asgari Ücretlilere % 50 Zaman , Memurlara % 30, Memur emeklilerine % 27,5 , Bağkur ve SGK emeklilerine % 25 oranında zam yapıldı. Birde en düşün emekli maaşı 2500 TL oldu.Çok büyük zam yaptık dediler. Asgari ücrette son 45 yılın en büyük zammı denildi. Bir ara herkes inanır gibi oldu. Bir bakalım dedik sadece 95-97 ve 98 yıllarında asgari ücrete yüzde yüzden fazla zaman yapılmış..
Değerli hemşerilerimiz, Ne asgari ücretlilere ne emeklilere fazladan bir zaman yapılmamıştır. Her yıl yapıldığı gibi açıklanan enflasyon oranı ve refah payı eklenerek zam yapılmıştır. Zaten sistem buydu. Yapılan arkadaşlar YÜKSEK ENFLASYON GERÇEĞİNİ GİZLEMEKTİR. Sonuçta Milyonlarca emeklimiz gene asgari ücretin çok altında maaş almaya mahkum edildi.
Değerli Emeklilerimiz duyun, kulak verin ; Partimiz milletvekilleri tarafından Emeklilere en az asgari ücret tutarı olan 4.250 TL kadar ücret verilmesi önerimiz Cumhur ittifakı üyeleri tarafından red edilmiştir.Rize hem çay üreticilerinin hem de emeklilerin kentidir. Varın gerisini siz hesaplayın.Hükümet kendi yarattığı krizin faturasını halkımıza ödetmektedir. Bu arada herkes ek zam beklerken saray İhracat rekorları kırdık diye sevinç naraları atmaya başladı. İhracatımızın artması güzel bir şeyi tabi ki ithalatımızda artmamış olsa.2021 yılı ihracatımız 225 Milyar dolar , ithalatımız 271 Milyar dolar. Cari Açığımız 45.9 Milyar dolar. Oysa ki 2002 yılında cari açığımız 15 milyar dolardı.Varın sevinin. Bu arada halay ekibi pek görünmüyor bu aralar.Kaybolan 128 Milyar doların hesabını doğru dürüst veremeyenler , günahtır, Faize karşıyız, kimse bize faiz yükselttiremez günahtır diyenler, faize teslim olmuş ve tüm vatandaşlarımızı da faiz ve dolar cenderesine mahkum ettiler. .Ayrıca faiz günahtır diyerek mevduatlarını dolarda tutan vatandaşlarımıza dolardan çıkın , biz size faiz verelim denilmektedir.Kendi kendini kazıklayan ülke ekonomisi olur mu ? Merkez bankası bankalara % 14 ten faizli TL satıyor , aynı bankalardan % 24 faizle para alıyor….Saray ekonomi konusuna ülkeyi deneme tahtasına çevirmiştir. Ülkeyi mi yönetiyorlar ekonomi geyiği mi yapıyorlar belli değil..
Değerli vatandaşlarımız, Yapılan zamlar daha sonra yapılacak olan zamların habercisidir. Daha piyasalar zamlanmadı. Şimdi sırada piyasaların zamlanması var. Yeni zamlar kaçınılmazdır. Buradan kimse esnafımızı DA suçlamaya kalkmasın. Çünkü Maliyetleri yükselten bir hükümet var. Suçlu Kötü yönetimdir.Yapılan zam oranlarını söylemeye gerek yok. Zaten her gün yaşıyorsunuz Ama görünen gerçek şu ki artık yaşam yaşanılamayacak hale gelmiştir.Artık sesimizi yükseltmek zorundayız. Yoksa bugün karşı karşıya kaldığımız zamlardan çok daha büyük zamlarla karşı karşıya kalacağız.Bu nedenle PAZAR’DAN sesleniyoruz. Hükümet yapmış olduğu tüm zamları geri almalıdır.Memur, memur emeklileri, SGK ve Bağkur emekli ücretlerine YAPILAN ZAMLAR artırılmalıdır. En düşük emekli ücreti en az asgari ücret tutarı kadar yani 4.250 TL olmalıdır.Çay üreticilerine Fiyat farkı verilmelidir, Destekleme ücreti 13 krş’tan en az 1 TL’ye yükseltilmelidir. Çay müstahsillerine ayrıca gübre desteği verilmelidir.Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerin kadro sorunu çözülmelidir.Esnaf ve İşletmeler desteklenmeli ,maliyetleri düşürülmelidir.Kötü yönetimler kaderimiz değildir.Aksine Kötü yönetimlere karşı sesimizi yükseltmek irademizdir.Bir kez daha söylüyoruz..
Yeter artık BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER