“Seçimin hakikati!”


Abdurrahman Akın

Abdurrahman Akın

Okunma 08 Haziran 2015, 07:00

Yoğun bir seçim sürecini geride bıraktık…
İlk önce şunu ifade etmek isterim ki; bu sonucu günler önceden tahmin ederek sevgili dostum Nacettin Hatipoğlu ‘nun isteği üzerine tahmin ettiğim oy oranlarını ona vererek sebepleriyle birlikte ona izah etmeye çalıştım!
İktidar Partisinin % 41, CHP’nin % 26, MHP’nin  %18 oy alcağını, Ak partili muhafazakar Kürt  seçmenin  HDP’yi barajin üzrine çıkaracağını ifade etmiştim. Küçük oranlarla bu tahminlerimde yanılmadığımı gördüm!
Peki bu tespiti bana yaptıran neydi?
Önce şunu açık yüreklilikle ifade edeyim ki; oy oranınını %18 olarak tahmin ettiğim MHP’nin, Ak Patinin milliyetçi duygulara sahip seçmeninden daha fazla oy alacağına inanmak istedim son güne kadar ama maalesef bu öngörüm hayata geçmedi!
Girdiği tüm seçimleri uzak ara kazanan Ak Parti bu seçimde birinci parti olmasına rağmen meclis çoğunluğunu kazanamayarak , seçmeni sürekli korkuttuğu koalisyona mecbur oldu! Hemen hemen her yazımda iktidarın bu noktaya gelmek  de olduğunu  söyleyegeldim…  Ama aşırı bir güç ve gurur ,iktidar partisinin tek başına  iktidar olmasının önünü kapadı!
Bu ülkede CHP’nin oy oranının % 30’a ulaşabilmesi hemen hemen imkansız bir gerçektir! Çünkü hepimizin bildiği gibi bu ülkede sol oyların toplamı ancak % 35’ ı zor buluyor. CHP’nin alamadığı sol oyları HDP ve diğer küçük sol partiler alarak bu oranı tamamlıyor…
Bu seçim tablosunun ortaya çıkmasını sağlayan gerçek şu; Ak partiye oy veren Kürt seçmenin büyük bir çoğunluğu HDP’ye oy vererek bu bölücü partinin baraji aşmasına sebep oldu! Bunu İzmir’de bire bir gözlemledim. Daha geniş anlamda bu partinin meydanlarda ki seçmen profiline baktığımızda bu defa muhafazakar Kürtlerin bölücü olduklarını bildikleri HDP’ye oy vererek ilk defa bu partinin, parti olarak meclise girmesine sebep oldu!
Şunu da yeri gelmişken ifade etmek isterim; nihayi hedefi ülkede bir başka devlet kurma hevesinde olan bölücü bir partinin meclise girmesinin tek sebebi Ak Partisidir! Yıllardır sürdürdüğü politika ortada dururken bu sonucun başka yerlerde aranması beyhude bir çabadır! Çözüm süreci adı altında uygulanan politikalar bugün görülmüştür ki; çözülme sürecine hizmet etmekten başka bir sonucu doğurmamıştır. Özellikle Ak Partili dostlarımız bunu görmelidirler artık!
…Ve tabii Cunhurbaşkanının bir parti lideri gibi meydanlarda arzı endam etmesini ben bir kumar olarak ilk günden itibaren gördüm ve yanılmadım! Devletin tüm imkanlarını kullanarak meydan meydan gezerek bir siyasi partiye angaje olması milletimizin tepkisini çekmiş ve gereğini yapmıştır. Bu milletin sağ duyusu gerçekten her türlü taktirin üzerindedir bu yüzden…
Peki bu meclis tablosunda şimdi ne olacak!
Bu meclis aritmetiği içinde koalisyon kurulacaksa en mantikli yol nedir?
Lafi hiç uzatmadan en mantıklı olan ihtimal Ak Patrti-MHP koalisyonudur! Çünkü Ak Partinin ne CHP nede HDP ile kolisyon kuracağını düşünmüyorum! Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun her hangi bir şaibeye karışmamış olması MHP açısından bence koalisyon kurmasına sebep olabilir! Mantıklı olan yolun Ak Parti-MHP koalisyonu olduğuna da inanıyorum… Bundan başka bir arayış demek erken bir seçim demektir de!...
Bir diğer seçenek de; dışardan desteklenen azınlık hükümeti ama dışardan desteklenen hükümetlerin uzun ömürlü olmadığını biliyoruz… Burada önemli olan ,Cumhurbaşkanının kendi yetkilerine geri çekilerek Ak Partiyi  kendiyle baş başa bırakması ve Ak Partinin önünü açması gerekmektedir!
Sonuç olarak bu seçimin hakikati şudur; ideal hale gelen bu milletin sorumluluk anlayışı bu seçimde bir kez daha hayat bulmuştur;, umarım ve temenni ederim ki; bu ülkeye ,adalet, merhamet,hakça bir paylaşım ve huzur gelir!...
Görüşmek üzere, Allah’a emanet olunuz…
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan Günaydın - 6 yıl önce
dsp ile yapılan koalisyon gibi olacaksa olmaz olsun
Avatar
Nermin Kara Yıldız - 6 yıl önce
Teşekkür ediyorum Abdurrahman Bey,bölücü partiyi kimin Meclise soktuğu sade bir dille ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi.Hiç başka Partilerin üzerine suçu atmasınlar,yıllarca bunun için çaba harcadılar ve kazandırdılar.Şimdi kına yaksınlar.
Avatar
alpaslan - 6 yıl önce
milletimizin taktiri her zaman doksandan isabet olmuyor değerli dost! ak partisiz bir hükümet olmayacağı gibi mutlu bir türkiyede çok zor görünüyor bu dönemde.