Yerli mısır yok satıyor!

Her derde deva Mısır'ı üreten Karadeniz insanı bunları biliyor mu?

Yerli mısır yok satıyor!

                           

         
   Rize'nin hemen her bölgesinde ekilen, Temmuz ve Ağustos aylarında olgunlaşıp yenilecek kıvama gelen, Rize Mısırı birçok yerde adeta yok satıyor. Rize Mısırı bitkisinin boyu, Mısır tanelerinin dolgunluğu ve lezzetiyle Türkiye'nin en kaliteli, daha çok mevsimsel olarak haşlanıp ve köz ateşte kızartılıp tüketilen Mısırı olarak biliniyor. Rize'nin birçok cadde ve sokaklarında, Rize Belediyesinin göstermiş olduğu noktalarda müşterilerine sağlığa uygunluk bir ortamda hizmet veren Mısır satıcılarından Rizeli tüketiciler oldukça memnun. Gerek çiğ olarak, gerekse kaynamış su kazanlarında haşlama ve köz ateşte pişirilip satılmakta olan Rize Mısırının insan sağlığına onlarca faydası olduğu tıbben kanıtlanmış bulunmaktadır.

            15 yıldır, Rize ili Cumhuriyet caddesinde kendisine tahsis edilen alanda haşlanmış ve közde pişirilmiş Mısır satıcılığı yapan, Rize Belediyesinden emekli Anzerli Osman Civelek; " Mısır ürünü, içeriğindeki nişasta oranı ile yüksek, enerji kaynağı olan ve aynı zamanda bol miktarda E vitamini taşımasının yanında ayrıca, B ve K vitaminleri ile donatılmış, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir ve bakır mineralleri açısından da zengin bir besin özelliği taşımaktadır” dedi.

 Civelek daha sonra ise Mısır’ın faydalarını bir doktor arkadaşım bana anlatmıştı onları sizinle paylaşayım. “Çok iyi bir enerji kaynağı olan mısır vücuda ve zihne enerji verir. Yorgunluğu giderir. Bağırsakları yumuşatır. Mide şikâyetlerini azaltır. Göz ve diş sağlığı için faydalı bir besin olan mısır böbreklere de yararlıdır. Mısır özü yağı kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur ve damar sertliğini önler. Kalp hastalığı riskini azaltır. Mısırın taneleri, tanelerinden elde edilen mısır yağı ve meyvelerinin ucundaki mısır püskülü kullanılır. Mısır püskülü tam bir potasyum deposudur. İdrar söktürür ve idrar yollarını temizler. Böbrek kumlarını ve taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Romatizmalılara çok iyi gelir."diye konuştu.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

    

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER