Ulusal Görme Taraması Programı

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada "Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir."ifadelerine yer verildi.

Ulusal Görme Taraması Programı
Yenidoğan, okul öncesi ve okul çağı çocuklarda sık görülen görme kusurlarına yönelik tarama programı da bu programlar arasına dâhil edilmiştir. vurgsunun yapıldığı tarama ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü eğitimle ilgili şu açıklamaları yaptı.
"Programda bebeklere 0-3 aylar arasında, çocuklara 36-48 aylar arasında ve 6 yaş ya da 7 yaşta ( çocuğun ilkokul 1. sınıfa başlayacağı yıl) görme taraması yapılmaktadır.
Çocuklarda yapılacak göz taramaları ile tanınabilen hastalıkların başında şaşılık, kırma kusurları, katarakt ve korneal skar gibi deprivasyona yol açan bazı durumlara bağlı olarak gelişen ampliyopi (göz tembelliği) gelmektedir. Ayrıca bebeklik döneminde Retinoblastom, Konjenital Glokom ve Konjenital Katarakt gibi doğuştan olan hastalıklar da görülebilmektedir.
Bu kapsamda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Araş. Gör. Dr. Tamer GÜNDÜZ tarafından ilimiz aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına 01/12/2022 tarihinde Rize İl Sağlık Müdürlüğü eğitim salonunda “Görme Taraması” eğitimi verilmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER