Rize’de “Güç sende, Biz de yanında!” rüzgârı esti!

Rize'de gençlere yönelik hizmet sunan kamu kurum kuruşları ile sivil toplum kuruluşları, Rize İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi koordinasyonunda düzenlenen “Güç sen de, Biz de yanında!” etkinliği ile üniversite öğrencileriyle buluştu.

Rize’de “Güç sende, Biz de yanında!” rüzgârı esti!

Rize iline gelen öğrencilerin sosyal uyumunu sağlayarak kolayca şehrimize adapte olmasını gerçekleştirmek, gençlerimizin ruh sağlığının korunması ve psikolojik dayanıklılığının artırılması amaçları doğrultusunda ilimizde yer alan kuruluşlar güçlerini birleştirerek üniversite öğrencilerine yönelik söyleşi ve farkındalık etkinlikleri düzenlendi.

Etkinliğin açılışına Rize Valisi Kemal Çeber ve eşi Neslihan Çeber, Vali Yardımcısı Gülhani Ozan Sarı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rize Belediyesi Başkan Yardımcısı Kemal Genç, kurum müdürleri, STK temsilcileri, gençlik toplulukları ve öğrenciler katıldı.

3 BİN ÖĞRENCİ FIRSAT BULDU

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı.

İlimizin yöresel ve kültürel değerlerini yakından tanıma fırsatı bulan yaklaşık üç bin öğrenci ilimize kolayca adapte olabilme şansı yakaladı. İlimizin simgesi haline gelen atmacalar ile poz veren gençlerimiz, ayrıca ilimize dair coğrafi işaretli Rize simidi ve enişte lokumlarından tadarak ayrıca İyidere ilçemizle özdeşleşen Pileki taşında yapılarak sunumu gerçekleştirilen mısır ekmeğinden tadım yaptı.

Horon ile devam eden etkinlerde öğrencilerimiz gerek ilimize ait yöresel halk oyunları gerekse de kendi yörelerine dair oyunlar ve halk oyunları ile doyasıya eğlendi.

İlimizin önemli bir simgesi olan LazRalli araçları ile yarışma fırsatı yakalayan gençlerimiz düzenlenen yarışlarda kazanan öğrencilerimize hediyeler takdim edildi. Ayrıca düzenlenen okçuluk ve bilek güreşi turnuvaları gençlerimizden yoğun ilgi gördü.

2016 yılında UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri listesine alınan Osman Efendioğlu ile buluşma fırsatı yakalayan gençlerimiz Efendioğlu tarafından sunulan atma türkü geleneği ile tanıştı.

VALİ ETKİNLİĞE KATILANLARA SESLENDİ

Rize Valisi Kemal Çeber katılımcılara hitap etti.

Etkinlik alanının gezilmesinin ardından öğrencilere hitaben konuşma yapan Vali Kemal Çeber, “Üniversitemizde çok güzel bir etkinlik için bir araya geldik. İlimize yeni gelen genç kardeşlerimize hoş geldiniz diyorum. Tüm kurumlarımız burada kendini tanıtıyor. Sağlık müdürlüğümüz sağlık hizmetlerini nasıl alabileceklerini, kültür müdürlüğümüz kültürel ve turistik öğelerimizi, emniyet ekiplerimiz asayişle ilgili durumu, üniversitemizin her birimi kendi alanlarını tanıtıyor. Ayrıca Rize’mizin değerlerini de gençlerimizle tanıştırıyoruz. Bir tanesi benim kolumda, atmaca Rize’nin simgelerindendir. Karadeniz insanın karakteristik özelliklerini bünyesinde barındırır. Rize coğrafyasıyla ve kültürüyle çok özel bir ilimizdir. İsmine yaraşır sürekli gelişen, büyüyen ve marka üniversiteler arasında yerini alan, her türlü sosyal donatı ve eğitim imkâna sahip bir üniversitede eğitim alacaksınız. Tekrardan hepiniz hoş geldiniz diyorum” dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ MUSTAFA TEPE KONUŞMA YAPTI

İl Sağlıl Müdürü Mustafa Tepe kmonuşmasında Rize'de ev sahipliği yaptık diyerek şunları ifade etti.

Etkinlik hakkında değerlendirmede bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ‘‘İlimize gelen gençlerimizin hızlıca sosyal uyumunu sağlamak ve iyilik halleri ile psikolojik dayanıklıklarını artırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğe öğrencilerimiz büyük ölçüde katılarak bize büyük güç verdi. Bugünün teması olan ‘’Güç Sende Biz de Yanında’ ’yı çok güzel bir şekilde gerçekleştirdik ve örnek olduk. Öğrencilerimizi şehrimize yaraşır şekilde dillere destan misafirperverliğimiz ile ağırlıyorduk. Bugün ise onlarla artık hemşeri olduğumuzu

düşünüyorum. Bu faaliyet için emek veren çalışanlarımız ile katılarak bizi mutlu eden ve doyasıya eğlenen öğrencilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. ’’ ifadelerinde bulundu.

Rize’deki sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal zenginliklerin bir araya geldiği etkinliklerde ücretsiz ikramlar ve eğlencelerin yanı sıra; Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilimize dair kamu kurum kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarından nasıl faydalanacaklarına dair bilgilendirmelerin yer aldığı ‘‘Üniversite Öğrencilerine Yönelik Psikososyal Destek Kitapçığı’’ dağıtımı, gençlik ruh sağlığı söyleşisi, bugün ki ruh halim etkinliği, mobil sağlıklı hayat merkezi tanıtımı yapıldı.

TESCİLLİ ÜRÜNLER SERGİLENDİ

Rize Belediyesi tarafından Rize Simidi, Enişte Lokumu, halk oyunları, tulum dinletisi ile Rize Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi (RİBEGEM) tarafından gençliğe yönelik sosyal, kültürel, sportif ve bilim teknolojisi alanında yapılan kurs, serbest çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgilendirme yapıldı.

KATILIMCILARA HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ

Sonunda ise emeği geçenlere hediyeler takdim edildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından halk oyunları, konser (org, kemençe, bağlama) etkinliği gerçekleştirildi.

Rize Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü tarafından tiyatro, badminton, halat çekme oyunu, kahoot bilgi yarışması, voleybol, ebru sanatı, koca ayak oyunu, okçuluk, kemençe etkinlikleri düzenlendi.

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sepet örücülüğü, kaligrafi, fındıklı yöresel taş ev, pilaki taşı, serender tanıtım maketleri, çorap örücülüğü etkinlikleri gerçekleştirilirdi.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Osman Efendioğlu tarafından atma türkü dinletisi, atmaca, mobil kütüphane, müze tanıtımı, turizm alanlarının tanıtımı, yöresel kıyafetler tanıtımı yapıldı.

Rize İl Emniyet Müdürlüğü tarafından narkotik suçlar ve aile içi şiddet ile mücadele, polis halk ilişkileri, siber suçlar ile mücadele kapsamında bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.

Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından kadına el kalkamaz etkinliği, sosyal hizmet merkezi faaliyetlerinin tanıtıldı.

Rize Valiliği Göç İdaresi Müdürlüğü, Çalışma ve Güvenlik İl Müdürlüğü ve Rize Valiliği Açık Kapı Birimince sunulan hizmetlere dair bilgilendirme yapıldı.

ÇAYKUR Rizesporlu futbolcular Emirhan Topçu ve Zafer Görgen öğrenciler bir araya gelerek, yarışmalarda birinci seçilen öğrencilere Rizespor forması hediye edildi.

ÇAYKUR ÇAY İKRAMI YAPTI

ÇAYKUR tarafından öğrencilere çay ikramında bulunuldu.

Rize Yeşilay Şubesi Başkanlığı tarafından YEDAM tanıtımı, bağımlılıkların önlenmesine dair gerçekleştirilen çalışmaların sunumu, bağımlılığın boyutları hakkında paylaşımlar yapıldı.

Rize Genç Kızılay Şubesi tarafından muhtaç ve korunmasız insanlara, afet ve olağanüstü durumlarda yardım etmek, ilk yardım ve kan bağışı konusunda gençleri bilgilendirmeye yönelik tanıtımlar yapıldı.

Ebruli Yaşam Ve Sanat Derneği tarafından ebru sanatı, yöresel el sanatları etkinlikleri gerçekleştirildi.

Mekaleskirit Köyleri Eğitim Kültür Sosyal Ve Yardımlaşma Derneği (MEKADER) tarafından ilimizin kültürel değerlerinden olan LazRalli tahta araba yarışları etkinliği gerçekleştirildi.

Kaçkar Dağcılık Rafting Kayak Spor İhtisas Kulübü tarafından ip bağlama, çadır kurulumu eğitimi gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER