Rize’de “Dünya Kalp Günü” etkinlikleri

Rize’de “Dünya Kalp Günü” etkinlikleri

Rize’de “Dünya Kalp Günü” etkinlikleri

RİZE-2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir.2030 yılında 22,2 milyon kişiye ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür.

Sosyo ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Fındıklı, Güneysu Toplum Sağlığı Merkezi ve Çayeli, Pazar ve Ardeşen İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Eylül ayının 4, haftasında “Dünya Kalp Günü” etkinlikleri yapılmıştır.

Kalp damar hastalıklarından korunmada önemli role sahip olan sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteye dikkat çekmek amacıyla Fındıklı TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine Dünya Kalp Günü konulu eğitim verildi. Güneysu Toplum Sağlığı merkezi personelleri tarafından pazar yerindeki esnafa; Çayeli ve Pazar İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından şehir merkezinde stant açılarak kalp hastalıkları, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, hipertansiyon konularında bilgilendirme yapılmıştır.

Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

Sağlıklı beslenin,

Düzenli fiziksel aktivite yapın,

Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,

Alkol kullanmayın,

Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin,

Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin,

Kan basıncınızı öğrenenin,

Kan şekerinizi öğrenenin,

Kan lipidlerinizi öğrenenin.

Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER