Rize’de, aşılanma programının birinci aşamasının ikinci adımına geçiliyor

İlimizde huzurevi, yaşlı bakım evi ve rehabilitasyon merkezleri sakinleri ve bu merkezlerin çalışanları ile 90 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız ve onlarla aynı hanede yaşayan 80 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmasına Salı günü itibariyle (19.01.2021) başlanacaktır.

Rize’de, aşılanma programının birinci aşamasının ikinci adımına geçiliyor

Rize Sağlık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada "İlimizde huzurevi, yaşlı bakım evi ve rehabilitasyon merkezleri sakinleri ve bu merkezlerin çalışanları ile 90 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız ve onlarla aynı hanede yaşayan 80 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmasına Salı günü itibariyle (19.01.2021) başlanacaktır."ifadelerinin kullanıldığı bilgilendirmede "Kendileri bir şekilde yakınları vasıtasıyla sağlık kuruluşuna gelmek isteyenler dışındaki vatandaşlarımızın tümüne bizzat evlerine gidilerek, aşılama hizmeti verilecektir."denildi.

Müdürlük ,Bu amaçla 90 yaş ve üzeri vatandaşımızın aşı için evine gidildiğinde hanelerinde 80 yaş üstü vatandaş bulunması durumunda onlarda aşılanacaktır. Ancak şuan ki elimizdeki aşı miktarı sebebiyle ayrıca 80 yaş veya diğer gruplar (65 yaş üstü vs.) aşılanmayacaktır.Bu vatandaşlarımız içinde beklenen aşıların gelmesi ile çok kısa bir süre içerisinde aşı çalışmasına başlanacaktır.

Aşılama kesinlikle zoraki olmayıp, gönüllük esasına göre yapılacaktır. Bu doğrultuda; tüm aile hekimlerimiz kendi nüfuslarına kayıtlı 90 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı arayıp, aşı için onay alıp kayıt oluşturacaklardır.Bu durumda sağlık çalışanlarımızın işini kolaylaştırmak amacıyla aşı olmak isteyen bu vatandaşlarımızın yakınlarının da aile hekimlerini aramaları, aile hekimlerince aranmamaları veya kendilerinin ulaşamamaları durumda ise bizzat 0464 210 00 91-92 numaralı hattı arayarak talepte bulunabileceklerdir.

Aynı şekilde ilimizde bulunan, ancak hiçbir aile hekiminde kaydı bulunmayan 90 yaş ve üzeri yaşlılarımız da misafir bulundukları evin aile hekimine ulaşabilirler veya aynı numarayı arayarak yardım talep edebilirler.Aşılama sürecinde olası gelişebilecek ağır bir yan etkiye zamanında müdahale edebilmek amacıyla aşı ekiplerine acil müdahale personelleri de eşlik edeceklerdir.

Aşılama sürecini hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine sebep olmadan maksimum süratle gerçekleştirmek temel amacımızdır. Bu süreçte en büyük destekçimiz ve güvencemiz hizmet etmekten onur duyduğumuz kıymetli halkımızdır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.bilgileri paylaşıldı.

YORUM EKLE