Rize’de “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” kutlandı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi tarafından “Önceliğimiz Herkes İçin Ruh Sağlığı ve İyilik Hali” etiketiyle “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” kutlandı.

Rize’de “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” kutlandı

Dünya Ruh Sağlığı Günü vesilesiyle İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi personelleri tarafından ilimizde Ruh Sağlığı alanında hizmet sunan sağlık çalışanlarına yönelik farkındalık etkinliği düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü münasebetiyle bir dizi etkinlikler düzenledi.Yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.

"HASTANELERE ZİYARET EDİLDİ.İKRAMLAR SUNULDU"

"Bu kapsamda Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Rize Devlet Hastanesi, Kaçkar Devlet Hastanesinde Ruh Sağlığı ve hastalıkları polikliniği ile Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları polikliniği ile Rize Merkez Sağlıklı Hayat Merkezi Psikososyal Destek Biriminde görevli uzman hekimler, asistan hekimler, psikolog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimci ve tıbbi sekreter personeller ziyaret edilerek, günün anısına ikramda bulunuldu.

"SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ"

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü doğrultusunda gerçekleştirilen etkinlikte personellerimiz ile Ruh Sağlığı alanında eş güdümlü çalışmanın faydası ve gerekliliği, hizmet sunumunda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

10 Ekim tarihi tüm dünyada “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kutlanmakta ve Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından her yıl belirlenen özel tema dâhilinde farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

"RUH SAĞLIĞINA HERKESİN İHTİYACI VAR"

Dünya Ruh Sağlığı Günü 2022 yılı teması “Herkes İçin Ruh Sağlığı ve İyilik Halini Küresel Öncelik Haline Getirmek” olarak belirlenmiştir. Damgalanma ve ayrımcılık ne yazık ki sosyal içerme ve doğru tedavi ve bakıma erişimin önündeki bir engel olmaya devam etmektedir. Herkesin ihtiyaç duyduğu ruh sağlığı desteğine erişebileceği ve insan haklarını kullanmak için eşit fırsata sahip olduğu, herkesin akıl sağlığına değer verilen, desteklenen ve korunan bir dünya oluşturmak için çaba gösterilmesi gerekmektedir.

Her birimizin psikolojik sağlığın korunması, desteklenmesi ve iyileştirilmesi; ruhsal hastalığı olan kişilerin tedavi ve toplum içinde yaşama hakkını engelleyen damgalama ve ayrımcılıkla mücadele edilmesi, psikolojik iyilik halinin desteklenmesi için yapabileceği çok şey var. Dünya Ruh Sağlığı Günü vesilesiyle toplumda bu konuya ve her birimizin birey olarak bu konudaki gücümüzün farkına varmasına dikkat çekilmektedir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER