Rize İl Sağlık Müdürlüğünden Kovid-19 Uyarısı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, ülke genelinde olduğu gibi Rize'de de artışa geçen Kovid-19 vakalarıyla ilgili yeni bir uyarı yaptı.

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden Kovid-19 Uyarısı

Rize’de günlük koronavirüs vaka sayılarının 500’e yaklaşması nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü kentteki hastanelerde kapasitenin zorlanır hale geldiği uyarısında bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan uyarıda kentteki mevcut hastanelerde başka servislerin boşaltılıp Kovid servisine dönüştürülmelerine rağmen kapasitenin zorlanır haline geldiği ifade edilerek bu durumun diğer hastaların da mağduriyet yaşamalarına neden olduğuna vurgu yapıldı. Hastanelerde mevcut yoğun bakım kapasitelerinin maksimum seviyeye çıkarıldığı ve yoğun bakım olarak kullanılabilecek yeni alanların planlamasının ve gerekli olan tıbbi cihaz ve ekipmanın tedarik edilmesine devam edildiği belirtilen uyarıda riskin zirve yaptığı bu günlerde vatandaşların kurallara ve uyarılara uymalarının ne denli önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Kasım ayı itibariyle ülke genelinde olduğu gibi Rize’de de vaka sayılarında hızlı bir artış sürecine girildiği ve halen bu artış sürecinin gün gün yükselerek devam etmekte olduğu kaydedilen açıklamada, “Bu yayılımın hızının önünü kesebilmek ve vatandaşımızın en az etkilenmesini sağlamak amacıyla tüm sağlık çalışanlarımız çok yoğun bir uğraş ve mücadele içine girmişlerdir. Öyle ki pandemi sürecinin başından bu yana 9 ayı aşkın süredir doğru dürüst dinlenme imkânı dahi bulamayan çalışanlarımız artık daha yoğun bir çalışma temposu ile karşı karşıya kalmış durumdadırlar. Ancak üstlendikleri büyük sorumluluğun bilinciyle hiçbir sağlık çalışanımız dün olduğu gibi bugünde aslayorgunluk ve yılgınlık belirtisi göstermemektedir.Çünkü kıymetli vatandaşlarımızın yani memleketimizin her zamankinden daha çok onlara ihtiyacı olduğunu ve bugünlerin kendi adlarına memleketlerine yapabilecekleri en iyi hizmet için büyük fırsat olduğunu iyi bilmektedirler. Tüm bu azim ve kararlılığı; sağlıkçılarımız dışında zorlu süreçte elini taşın altına koyan ve var gücüyle, büyük bir özveriyle yılmadan, yorulmadan görev yapan jandarma, polis gibi görevli tüm kamu personellerimizde de görmekteyiz. “ denildi.

Hastanelerde kapasitenin zorlanır hale geldiği ve mevcut yoğun bakım kapasitesinin maksimuma çıkarıldığı belirtilen açıklamanı devamında ise şunlar kaydedildi:“Özellikle son birkaç gündür hızla artan vaka sayıları ve beraberinde hastalığın ağır seyrettiği hastalarımızın da artmasıyla hastanelerimizde iş yükü çok artmış ve kapasitemiz zorlanır hale gelmiştir. Bu durumdan çok daha önemli ve acısı ise kıymetli insanlarımızı daha hızlı kaybediyor olmamızdır.

Hastanelerimizde mevcut yoğun bakım kapasitemizi maksimuma çıkardık. Akabinde olası daha da zor günler için yoğun bakıma dönüştürülebilecek tüm alanları planlayıp, bunun için de gerekli olan tıbbi cihaz ve ekipmanın tedarik ettik ve etmeye de devam ediyoruz.

Hastanede yatarak tedavi görmek zorunda kalan hasta sayımız arttıkça sürekli başka servisleri de boşaltıp, korona servisine dönüştürmek zorunda kalıyoruz. Böylece koronaya yakalanmış hastaneye yatmak zorunda kalan hiçbir vatandaşımızın yatak bulmakta sıkıntı yaşamaması için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Lakin şu da unutmamalıdır ki korona servisine çevirdiğimiz her bir servis,tedavisine orda ihtiyaç duyan kovid dışı diğer hastalarımızın mağduriyeti anlamına gelmektedir. O yüzden tüm hastane kapasitelerimizi koronaya ayırmamız mümkün olmadığı gibi hastanede yatarak tedavi olmak zorunda kalan diğer tüm hastalarımızı da düşünmek ve aradaki dengeyi çok iyi kurmak zorundayız.

Tüm bu sebeplerle kapasitelerimizin zorlandığı bu sıkıntılı günlerde kıymetli vatandaşlarımızdan bizlere lütfen ama lütfen çok daha fazla yardımcı olmalarını istiyoruz. Lütfen çok zorunlu olmadıkça hastane polikliniklerimize ve acillerimize başvurmayalım. Hali hazırda ilimiz genelinde çok kıymetli ve deneyimli aile hekimlerimiz var. Mümkünse ihtiyacımız olan sağlık hizmetini bu hekimlerimizden karşılayalım. Böylece hem bizden çok daha fazla hastaneye ihtiyaç duyan insanlarımıza yardım etmiş, hem de sağlık personelimizin üstündeki yükü kendi adımıza azaltarak onlara büyük bir iyilik etmiş oluruz.Bu durum koronaya yakalanma açısından riskli ortamlar olan hastanelerimizden uzak durmak suretiyle kendimizi enfeksiyondan korumak açısından da önemlidir.”

Koronavirüs vaka sayılarının zirve yapması nedeniyle hastaların iki kişilik odalarda yatırılmak zorunda kalındığı kaydedilen ve bu nedenle sağlık çalışanlarına yardımcı olunması istenilen açıklamada, “ Yine bu süreçte artık korona hastalarımızı imkânlarımız gereği iki kişilik odalara yatırmak zorunda kaldığımızdan, yanıma asla başka hasta almam diyerek sağlık çalışanlarını zor durumda bırakmayalım. Çünkü unutmayalım ki hızla artan hasta sayımız yüzünden yanımızdaki yatağa yatmasını istemediğimiz hasta acilde sedye üzerinde saatlerce beklemek zorunda olan kişidir. Bu belki bir komşumuz belki de bize iyilikten başka hiçbir şeyi dokunmamış bir insan veya tanımadığımız bir yabancı olabilir. Kimsenin özellikle böylesi zorlu süreçte böyle bir hakkı yoktur ve isteği de olmamalıdır. Zaman anlayış, sabır ve hoşgörü zamanıdır. Özetle önerilen ve mutlak gerekli olan tüm kurallara harfiyen uyalım. Süreci çok ama çok ciddiye alalım. Riskin zirve yaptığı bu zor günlerde hastanelerimize bizden çok daha zor durumda olan insanlarımızın ihtiyacı olduğunu düşünerek mümkün mertebe gitmeyelim. Elbette ki bu zor günler geçecektir. Lakin göreceğimiz zarar kurallara uymamız ve duyarlı davranmamızla direkt orantılıdır. Unutulmamalıdır ki gecenin en karanlık olduğu zaman şafağa en yakın olan andır.” İfadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER