Rize'de Türkiye’ye Örnek Proje

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen “Rize İl Sağlık Müdürlüğü Mesleki Çalışanlarına Yönelik Wisc-R Yapılandırılmış Psikolojik Danışmanlık Eğitimi” projesi Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezinde 30 mesleki personelin katılımıyla başladı.

Rize'de Türkiye’ye Örnek Proje

Rize Personel Eğitim Merkezinde gerçekleşecek ve çocuk ruh sağlığı alanında Türkiye’ye örnek olacak olan eğitimin açılış programına Rize Personel Eğitim Merkezi Başkanı Necati Kurçenli, Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Op.Dr. Seçkin Karaoğlu ile ilgili şube müdürleri ve personeller katıldı.

5 GÜN SÜRECEK EĞİTİM

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Biriminde görevli Uzman Salih Yıldırım ve Sosyal Çalışmacı Emre Avcı koordinatörlüğünde girişimcilik ve genç istihdamı teknik destek programı kapsamında sunulan “Rize İl Sağlık Müdürlüğü Mesleki Çalışanlarına Yönelik Wisc-R Yapılandırılmış Psikolojik Danışmanlık Eğitimi” projesi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ajansından destek almayı hak kazanan proje 30 mesleki personelinin katılımıyla Rize Personel Eğitim Merkezinde beş gün boyunca sürecek.

40 SAATLİK SERTİFİKALI EĞİTİM ALACAKLAR

Ruh sağlığı alanında hizmet sunan meslek elemanlarının katılacağı eğitimde psikolog ünvanlı personeller “Wisc-R Yapılandırılmış Psikolojik Danışmanlık Eğitimi’’, “Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri Eğitimi” ve “Oyun Terapisi Eğitimi”; çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı ünvanlı personeller ise “Çocuk Testleri Eğitimi”, “Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri Eğitimi” ve “Oyun Terapisi Eğitimi” olmak üzere toplam 40 saatlik sertifikalı eğitim programlarına katılım sağlayıp testleri uygulayıcı sertifikaları almaya hak kazanacaktır.

TÜRKİYE ÇAPINDA ÖRNEK PROJE

İlimizdeki sağlık tesislerimizde çalışan mesleki personellere bu proje kapsamında uygulanan eğitim programları ile yetkinliklerini arttırarak birçok alanda uygulayıcı konuma getirilecektir. Türkiye çapında örnek olacağını düşündüğümüz bu proje ile çocuklarımız daha yetkin personeller ile bir araya gelerek gerekli görünen zeka testleri uygulanması ve terapi alma imkanına ücretsiz bir şekilde sağlık tesislerimizde kavuşacaktır.

ERKEN TANI VE TEST ANLATILACAK

Test uygulanan çocukların erken tanı alması ile birlikte erken tedavi uygulanabileceği için aileler, çocukların tedavisi için uygun klinik, uygun psikiyatrik muayene veya destekleyici hizmetler arayışlara girmek zorunda kalmayacaklar ve bu nedenle vatandaşlarımız il dışına veya özel sağlık kuruluşlarına sevki ve yönlendirilmesi gerekmeyecek, bu sayede ailelerimize bir mali külfet oluşturmasının önüne geçilecektir.

Çocuklarımıza hastalıklarına dair doğru tanı konulması ile doğru ve gerekli olan özel eğitim alabilmeleri sağlanacaktır. Hastanelerimize doğru tedavi alamadığı için tekrarlayan ve süregelen başvuruların önüne geçilecektir. Bu şekilde hem kamu yararı hem de çocuklarımızın sağlığı korunmuş olacaktır.

İLİMİZE VE BÖLGEMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Bahsedilen test mesleki çalışanlarımız mesleki hayatlarınca boyunca uygulayabilir olabileceklerinden dolayı başta ilimize olmak üzere bölgemize ve ülkemize sürdürülebilirlik açısından büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Rize Personel Eğitim Merkezi Başkanı Necati Kurçenli, yaptığı açılış konuşmasında, Adalet Bakanlığının açılan ilk eğitim merkezi olduklarına değinerek, Sağlık Bakanlığının yanı sıra ilimizde hizmet veren tüm kamu kurumlarına kapılarının açık olduğunu ve destek vermekten memnun duyacaklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER