Rize'de Gelişimsel Kalça Displazisi (Gkd) Programı

İl Sağlık Müdürlüğü "Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) kalça ekleminin stabil olmayışından, tam çıkığa kadar çok farklı şekillerde karşılaşılabilen bir ortopedik sorundur."

Rize'de Gelişimsel Kalça Displazisi (Gkd) Programı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada "GKD’nin çok büyük bir bölümü, erken tanı ile olgunun ilerideki hayatına olumsuz hiçbir etkisi kalmayacak şekilde, tam olarak tedavi edilebilir. GKD’nin ülkemizdeki görülme sıklığının 1000 canlı doğumda 5 ile 10 arasında olduğu öngörülmektedir. Bu da her yıl tedavi edilmediği takdirde sakat kalma olasılığı olan yaklaşık 6-12 bin yenidoğanımız ile karşılaşıldığı anlamına gelmektedir."ifadelerinin yer aldığı eğitimle ilgili "GKD Tarama Programı ile tüm bebeklerin kalça çıkığı açısından değerlendirilmesi, tedavi gerektiren olgularda erken ve uygun tedavilerinin başlatılması, kalça çıkığı için yapılacak cerrahi tedavi sayısı ve muhtemel komplikasyonların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Program kapsamında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Sabri BALIK tarafından ilimiz aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına 01/12/2022 tarihinde Rize İl Sağlık Müdürlüğü eğitim salonunda “Gelişimsel Kalça Displazisi” eğitimi verilmiştir."denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER