Rize'de Dünya Yaşlılar Günü Etkinliği

Rize’de Sağlık Çalışanları tarafından 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü Etkinliği kapsamında yaşlılarımız bilinçlendirildi.

Rize'de Dünya Yaşlılar Günü Etkinliği
Rize’de 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesislerimiz tarafından il ve ilçelerde ki vatandaşlara kronik hastalıklar, yaşlı sağlığı ve yaş almayla beraber ortaya çıkabilecek risk faktörlerine yönelik bilgilendirmeler yapılarak fiziksel aktivitenin, sağlıklı beslenmenin önemi ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak broşür dağıtımı yapılıp vatandaşların tansiyon ve kan şekerlerine bakılmıştır.
Rize Sağlık İl Müdürlüğü Rize'de bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.Yaşlılar ziyaret edildi.Stabdlar kuruldu.Yapılması gerekenler anlatıldı.Konuyla ilgili yapılan açıklamlarda şu ifadeler yer aldı.
YAŞAM KALİTESİNİN ARTIRILMASI GEREKİR
"Sağlıklı yaşlanmanın sürdürülebilirliği; tanı ve tedavi hizmetlerinin uygun ve etkili sunumuyla eşzamanlı olarak bireylerin düzenli ve sağlıklı beslenmesi, uygun fiziksel egzersiz ve spor aktivitelerinde bulunması, yaşlıların ve aile bireylerinin sağlıklı yaşlanma konusunda farkındalık sahibi olmasıyla gerçekleşecektir. Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkabilecek duyma sorunları, ağız diş problemleri, görme bozuklukları idrar tutmayı sağlayan kas yapılarının bozulması sonucu idrar kaçırma, unutkanlığa bağlı demans, alzheimer, depresyon görülebilecek riskler arasındadır. Yaşam kalitesini etkileyen faktörlere dair farkındalığın artırılması ve sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar kazandırılarak yaşlılarımızın yaşam kalitesinin artırılması amaçlanmıştır."
BALIK TUTUN TAVSİYESİ
"Fiziksel aktivite azlığı yaşlanma süreci ile oluşan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır ve pek çok kronik hastalık sıklığını artırır. Fiziksel ve zihinsel sağlığın korunması, yaşam süresini ve yaşam kalitesinin artırılmasında fiziksel aktivitenin olumlu etkileri vardır. Yaş almış büyüklerimize fiziksel aktivite olarak yürüme, bisiklete binme, bahçe işleri, balık tutma gibi aktiviteler önerilebilir."
Günlük yaşamınıza hareket katın, sağlıklı kalın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER