İl Müdürü Tepe,Hastalığa dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu

Tepe: “Tedaviye, ilgiye, hatta moral desteğine en çok ihtiyaç duyan hasta grubu kanser hastalarımızdır”

İl Müdürü Tepe,Hastalığa dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu

Onkoloji hastanemiz sadece ilimize değil, bölgemize de bu alanda güvenilir ve kaliteli hizmet veren bir merkez niteliğindedir. Haliyle bu önemli hizmet yetişmiş hekimlerinden, yardımcı sağlık personeline, üst düzey tıbbi cihaz ve malzemeden teknik destek elemanına kadar bir bütünün beraberce çalışmasıyla sürdürülebilmektedir."diyen Sağlık İl Müdürü Mustafa Tepe,yapmış olduğu açıklamalarda şu ifaderelere yer verdi;

"Kemoterapi hizmeti alan hastalarımıza birebir bu hizmeti sunan uzmanlık alanı ise medikal onkolojidir. Bugüne değin bu alanda iki uzman hekimimiz pandemi öncesinde yaklaşık günde kişi başı 100 hastaya hizmet sunmaktaydı. Son derece çalışkan, çoğu kez geç saatlere kadar mesai mefhumuna bakmazsın özverili hizmet veren hekimlerimizden bir tanesi (Uzm.Dr. Erkan Kayıkçıoğlu) mecburi hizmetini tamamlaması, ailevi sorunlarının baş göstermesi ve tayinin çıkması üzerine sonunda tayin sürecini de uzatma talebimizi de kabul ederek yaklaşık bir hafta önce ilimizden ayrılmıştır.

Bu durumu önceden gördüğümüzden Bakanlığımızdan ivedikle yerine uzman talebinde bulunmuş idik. Lakin ilk açılacak olan uzman hekim atama kurasında ülke genelinde hiçbir medikal onkolog olmamasından dolayı kısa vadede ilimize atama ile bu branşta uzman hekim gelmesi mümkün değildir. Bu anlamda en erken atama Eylül ayının ikinci yarısında olabilecektir.

Ülkemiz genelinde en az yetişen uzman doktorların başında medikal onkologlar gelmektedir. Birçok ilde ya hiç yoktur ya da çok asgari sayıda vardır. Sorunun çözümü için Bakanlığımızdan uzman doktor atanıncaya kadar başka illerden görevlendirme ile bu branşta doktor talebinde bulunduk. Bu anlamda Bakanlığımızın çalışması sürmektedir. Ancak o kadar az bulunan bir uzmanlık alanı ki Karadeniz Bölgesinde dahi hiçbir ilde bu alanda fazlalık doktor olmadığı için görevlendirme yapılamamaktadır.

Herşeye rağmen hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için ülkemizin büyük illerden de olsa görevlendirme yapılabilmesi için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Var olan hekimimiz görevini yoğun talebe karşı var gücüyle en iyi şekilde sürdürmeye gayret etmektedir. Ancak koronavirüs salgını süresince birçok hastanın tedavisini bekletmek zorunda kalmasından dolayı da eklenen yoğunluk karşısında çaresiz kalınabilmekte, bazen hastalarımız hiç istemesek de tedavi olamadan geri dönmek veya uzun süre randevu alamana durumuyla karşılaşabilmektedir. Elimizdeki imkânlar dâhilinde bir dâhiliye uzmanı da mevcut hekimimize destek vermek amacıyla görevlendirilmiştir.

Yine de tüm tedbirlere rağmen yaşanan ve kısa süreç zarfında da yaşanması muhtemel hasta mağduriyetleri bizleri son derece üzmektedir. Çünkü biliriz ki tedaviye, ilgiye hatta moral desteğine en çok ihtiyaç duyan hasta grubu kanser hastalarımızdır. Süreci normale döndürmek, ilimize ivedi görevlendirme dahi olsa bu alanda bir doktor daha kazandırabilmek için yoğun gayretimiz devam etmektedir. Tüm bu süreçte yoğun gayret ve ilgi gösteren Valimizden, Milletvekillerimize, üst düzey duyarlı Rizeli bürokratlarımıza kadar herkese teşekkür ediyor, tedavi süresince zorluk yaşayan tüm hasta ve yakınlarımızdan yürekten özür diliyoruz".

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER