Doğumundan sonra kapatılması gereken delikle 60 yaşına kadar yaşadı

Rize’de, doğumundan sonra tespit edilip kapatılması gereken kalbindeki delikle 60 yaşına kadar yaşadı.

Doğumundan sonra kapatılması gereken delikle 60 yaşına kadar yaşadı

Rize’de nefes darlığı şikâyetiyle başvurduğu hastanede kalbinden çıkan iki ana damar arasında büyük delik tespit edilen 60 yaşındaki İlknur Koç, yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Rize’de, nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetleriyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğe müracaatta bulunan 60 yaşındaki İlknur Koç, yapılan tetkiklerinde kalbinden çıkan iki ana damar arasında büyük bir delik tespit edildi.

Doğumdan hemen sonra tespit edilip kapanması gereken bu delikle 60 yaşına kadar yaşayan hasta, kapalı yöntem ile yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Hakan Duman ve Dr.Öğr. Üyesi Nadir Emlek, taburculuk aşamasına gelen hastayı serviste ziyaret etti.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı üyesi Doç. Dr. Hakan Duman, yaptığı açıklamada, “Bayan hastamız, bize nefes darlığı şikâyeti ile geldi. Biz hastamıza yaptığımız fizik muayenesi ve tetkiklerinden kalpten çıkan iki ana damar arasında büyük bir deliğinin olduğunu tespit ettik.” dedi.

Duman, “Hastamızda daha önce de tespit edilen iki ana damarının arasında duktus dediğimiz bir kanal doğuştan kapanması gereken bu kanal kapanmamış. Bu yaşlara kadar geldiğini biz çok nadir görürüz. Fakat hastamızda bu yaşa kadar devam etmiş ve gelmiş. Hastamızda nefes darlığı, halsizlik gibi semptomlara neden olmuş. Daha sonra biz hastamızı değerlendirdik burayı kapatma kararı aldık ve belli bir seviyeden sonra kapatabilmek için ölçüm yapıp akciğerin etkilenmediğini göstermek gerekir. Kateterimizi yapıp değerlendirmelerimizi, ölçümlerimizi yaptıktan sonra hastamıza kapatma kararı aldık. Her iki damardan da işleme girdik. Hastamızın her iki kasığından girerek iki damardan geçtik. Bir tel vasıtasıyla bu iki damarın bu kanalın içinden geçtik cihazımızı gönderip kapatmaya muvaffak olduk. Kapattıktan sonra hastamızın nefesi rahatladı, durumu baya bir iyileşti, şifayla inşallah taburcu edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kalpten çıkan bu iki damar arasında boşluk olduğu için ileride sıkıntılar yaratacağını söyleyen Duman, “ Bu kanal yani boşluk pencere diyelim kalpten çıkan iki ana damar arasında olduğu için tabi kalbin iş yükünü arttırarak kalbin ileriye doğru kalp yetmezliğine, kalpte büyümeye ve akciğerde geri dönüşü olmayan damar hasarlarına neden olabilmekte. Fakat müdahale yapıldığı zamanda bunlar geriye doğru gelip hastamızı rahatlatacak bir hadisedir.” diye belirtti.

Dr. Öğretim Üyesi Nadir Emlek ise, “Bu defekt normalde çocuğun gelişimi için gerekli bir defekt. Fakat çocuk anne karnından doğduktan sonraki dönemde bu defektin kapanması gerekmektedir. Bu defekt bazen kalıcı kalıp erişkin yaşa da gelebilir, tabi bu ileriki dönemlerde kalp yetmezliği ve akciğerlerde basınç yükselmesine, hastanın nefes darlığına girmesine sebep olmaktadır. Anne karnında görülmesine rağmen anne karnından çıktıktan sonra ilk nefesini almasıyla birlikte günler içerisinde kapanması gereken bir defekt. Bu yaşa kadar gelmiş. Bizde bu defektin ilk defa bu yaşlarda yapıldığı bu vaka ile gördük.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER