Değerlendirme Toplantısı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyonunda Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hizmetleri Toplantısı düzenlendi.

Değerlendirme Toplantısı

Rize İl Sağlık Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıda ilimizde çocuklara yönelik sunulan ruh sağlığı hizmetlerinin değerlendirilmesi, paylaş kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon ve iş birliğinin güçlendirilmesi, çocukların ve ailelerinin sunulan ruh sağlığı hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması amaçları doğrultusunda yapılabilecek çalışmalar hakkında değerlendirilmelerde bulunulmuş ve Çocuk Koordinasyon İl Kurulunda görüşülmek üzere birtakım tavsiye kararlarda uzlaşılmıştır.

Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Öğretim Üyesi Yüksel Sümeyra Naralan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Seçkin Karaoğlu, Ruh Sağlığı Birim Uzmanı Salih Yıldırım, Rize Denetimli Serbestlik Müdürü Mehtap Eken Cengiz ile öğretmen olarak görev yapan Mehmet Emin Akan, Rize Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Cem Tuncay Şahinkaya, Rize Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Bilal Çalış, Rize Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde görevli Çocuk Koordinasyon Kurulu yürütücüsü İlknur Demirtaş, Rize Yeşilay Danışmanlık Merkezinde görevli sosyal hizmet uzmanı Derya Albaş katıldı.

Toplantıya başkanlık yapan Tepe “İlimize yeni atanan çocuk psikiyatri hekimimiz ile beraber bu alanda hizmet veren uzman sayımızın üçe yükseldi. Çocuk ve ergen ruh sağlığı hizmetleri ilimiz açısından büyük önem taşımaktadır. İlimizde bu alanda koruyucu ve önleyici hizmetlerin yanı sıra artık tedavi hizmetlerinin de büyük bir ivme kazanarak ilerleyeceğini görüyoruz. Çocuk ruh sağlığı alanı paylaş kurumlarca bir bütün halinde çalışmalar gerçekleştirilecek bir alan. Bu alanda hizmet veren personellerimiz birbirleriyle temas halinde, parmak ucu ile değil, yürekten çabalayarak hizmet sunmalıdır. İl Sağlık Müdürlüğü olarak kurumlar arası eş güdümü sağlayarak bu işin lokomotif kısmında olacağımızı ifade etmek isterim. Kendi eksiklerimizi de tamamlayarak bu alanda şehrimizin parlayan bir yıldız olacağını düşünüyoruz.”dedi

Tepe “ Müdürlüğümüz koordinasyonunda ve Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi desteği ile çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarımız ile çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlarınca ailelere yönelik koruyucu ve önleyici beden ve ruh sağlığı çalışmaları kapsamında seminer düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca birinci basamakta ruh sağlığı hizmetlerinin daha işlevsel bir hale gelebilmesi için aile sağlığı elemanlarına hizmet içi eğitimler düzenleyeceğiz, bunların yanı sıra Rize Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde görevli personellere çocuk ve ergen ruh sağlığı eğitimleri gerçekleştireceğiz. Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran çocuklarımızın gerekli tedavi ve eğitim hizmetlerine ulaşabilmesi için sağlık tesislerimizdeki görevli psikologların daha güvenilir ve güncel zekâ testleri eğitim ve sertifika programlarına katılımlarını sağlayacağız. Madde bağımlılığı tedavisi gören çocuklarımızın tedavi sürecinde çocukların rehabilitasyonu sağlanması amacıyla Yeşilay Danışmanlık Merkezinde görevli uzman personeller ile koordinasyon oluşturularak çocuklarla motivasyonal görüşmeler gerçekleştirilmesini ve sosyal beceriler kazanmalarını hedefliyor ayrıca ilimizde çocuklara yönelik hizmet sunan tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde çocuklarımızın gerekli sosyal destek mekanizmalarının erişimini kolaylaştırmayı ve

boş zamanlarını değerlendirme çalışmalarına katılmalarını arzuluyoruz. Bizim için her çocuğumuz biriciktir, onların hayallerine ve hayatlarına olumlu yönde bir destek sağlamak bizi onurlandırır.” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER