Çocuklar da Miyop Problemine Dikkat !

Miyopinin okul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan bir görme bozukluğu hastalığı olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Çocuklar da Miyop Problemine Dikkat !

Dr.Şeyda AtabayOkul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan bir görme bozukluğu hastalığı miyopidir. Miyopi uzak görme sorunlarının başında gelmektedir. Genelde çocuk tahtadaki yazıları göremezken bu durum derslere ilgisiz ve anlama bozukluğu olarak algılanabilmektedir. Çocuk daha iyi görebilmek için gözlerini kısarak ve göz kaslarını zorlayarak daha iyi görmeye çalışır. Sosyal ilişkilerde de etkili olan bu durum karşıdan gelen bir insanı tanıyamamaya da neden olur."dedi

AtabayTahtayı görmede zorlanan çocuk dersi anlamakta da zorlanmaktadır. Yazılanları görebilmek için arkadaşının defterinden izlemeye başlar. Bu durum sağlıksız öğrenmeye sebep olmaktadır.

Ön sıralarda oturduğunda bu durum daha az rahatsız edici olsa da yine de tedaviye ihtiyaç vardır.

Miyopi hastalığının tedavisi çocukluk döneminde gözlük kullanımıdır. Göz problemine uygun bir gözlük verildiğinde görme netleşir ve algı artar. Bazı aileler çocuklarının göz rahatsızlığını ve gözlük kullanma gerekliliği olmasını kabul edemeyerek ve gözleri daha da tembelleşir diyerek çocuklarının gözük kullanmasını istememektedirler. Ayrıca ''gözlük takıldığında gözü iyileşir mi’’ sorusu ile sık sık karşılaşmaktayız. Gözlük miyopi tedavisinde iyi görmeyi sağlayan bir araçtır. Takıldığında çocuk iyi görür, çıkardığında göremez. Çocuğun yaşı büyüdükçe genelde göz numarası da büyür. Bu büyüme gözlük kullanımı ile gözde oluşan bozulma değildir. Miyopi hastalığı okul dönemi çocuklarında genelde ilerleme gösterir.

Bu konuda önemli bir uyarı da yapmak isterim. Miyopi hastalığı olan çocuk uzağı göremez yani yakın görme ve okumada bir sorun yoktur. Eğer miyopi rahatsızlığı çok yüksek numaralarda değil ise ve ek astigmat problemi yok ise çocuk evde ders çalışırken ve kitap okurken gözlüğünü takmamalıdır. Yakın okumalarda; miyopi hastalığında zorlanma olmaz iken, gözlük takıldığında gözlere aşırı bir uyarı neticesinde gözlük numaralarında ilerleme olabilmektedir. Bu konu çok açık ve net bir şekilde anlaşılması gereken bir durumdur. Basit ve sade miyopi hastalığı olan bir çocuk okul ortamında , TV izlerken yani uzak bakış gereken durumlarda gözlüğünü takmalı, yakın okuma durumlarında gözlüğünü çıkarmalıdır.

Gözlük kullanan miyop bir çocuk 6 ayda bir mutlaka göz hekimince muayene olmalıdır. Göz numaraları değişiminde ve gözlük camı çizilmelerinde de mutlaka yeni gözlük yaptırılmalıdır".diye konuştu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER