Rize Uluslararası günleri başlıyor

Rize-Karadeniz Komşu Ülkeler, Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri 03-06 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara Atatürk Kültür Merkezinde başlıyor. Bu yıl çoğunluğu Karadeniz de kıyısı bulunan 11 komşu ülkenin de katılacağı 4. Ankara Uluslararası Kültür ve Sanat Günlerinde çok farklı bir görselliğe ve doğallığa da yer verilecek. Ankara Atatürk Kültür Merkezinin bahçesinde, 2.5 dönümlük yapay çay bahçesinin yanı sıra Rize'de öne çıkan kültürel, tarihsel ve sanatsal yapıtların dev maketleri günlerce sergilenerek binlerce ziyaretçinin görselliğine ve bu görüntüleri kişisel olarak fotoğraflama imkanı sunulmuş olacak.
Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) 03-06 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Rize Günleri'nde bir çok ilk bir arada yaşanacak. Karadeniz'e kıyı 11 ülkenin de stand kuracağı Organizasyonda, Rize ve tüm ilçelerinin ekonomik, tarihi, turistlik ve kültürel özellikleri görseller dört gün boyunca ziyaretçilerin beğenisine sunulacağı gibi, kültür merkezinin içerisinde ve dışarısında kurulu bulunan yüzlerce reyonda, Rize'ye has ürünlerin de satışı gerçekleştirilecek.
Bu yılkı şenliklerde, iki yıl önce temeli Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan ve açılışı 2015 yılının sonunda gerçekleşecek olan, Türkiye'nin en uzun tüneli olma özelli taşıyan Ovit tüneli'nin 15 metre uzunluğunda ki gidiş ve dönüşlü maketi sergilenecek. Öte yandan Rize'nin tarihi kemer köprüleri ve tarihi kalelerinin maketleri de sergide yer alacak.
Ankara Rize Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fatih İslam Karaoğlu, konuyla ilgili olarak Rize'de görev yapan yazılı ve görsel çok sayıda medya mensuplarının katıldığı bir basın toplantısında "Bu sefer Rize'ye çok daha yakışan profesyonelce hazırlanmış bir çok etkinliği hayata geçireceğiz. Rize tanıtım günleri adı altındaki etkinliğe Karadeniz'e komşu ve Türkiye Cumhuriyetlerinin de aralarında bulunduğu Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, KKTC, Kazakistan ve Özbekistan ülkeleri katılacaktır. Bu şenliklerimiz muhteşem bir atmosferde, Rize'yi tekrardan ve tazeden Türkiye'ye ve hatta dünya ya çok iyi tanıtan, iz bırakan, kültür, sanat ve eğlence etkinliği olacaktır. Rize'nin kültürünü, sanatını, ekonomisini, çayını, yaylasını, denizini, yazını, kışını, organik hayatını, organik ürünlerini  ve sosyal hayatını ve misafirperverliğini en etkin bir biçimde uluslararası alanda tanıtacağız ve de taşıyacağız. İlk defa 81 ilden farklı olarak bir tanıtım olacak. 500 bin'in üzerinde ziyaretçi hedefliyoruz." diye açıkladı.
Bu yılkı, Rize Uluslararası Kültür ve Sanat Günlerini organize eden, ARDF Genel Başkanı F.İslam Karaoğlu ve aylardır Rize ve ilçelerine gelip, giderek bu etkinliklerin Rize'ye yakışır bir şekilde gerçekleşmesi için çalışan tüm yardımcılarına ve yönetim kuruluna şimdi den üstün başarılar diliyorum. İmkanı ve zamanı olan Rizeli hemşerilerimin mutlaka bu günlere katılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü bu günler gerçekten görmeye ve oradaki atmosferi teneffüs etmeye fazlasıyla değecek bir ortam ve heyecan içerisinde gerçekleşmektedir. Her yıl olduğu gibi bu yılda Rize Günleri için gerekli maddi ve manevi katkıyı sağlayan ve çalışmaları gerçekleştiren, sağlayan Rize Valimiz Sayın Nurulllah Çakır'a bir Rizeli olarak teşekkürlerimi sunuyorum. Yine Rize'mizin çok önemli fedakar sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yönetimlerine, belediye başkanlıklarımıza, tüm sponsor kurum ve kuruluşlara Rize günlerine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.


 
YORUM EKLE