Rize’nin Pazar ilçesinde 'Muhtarlar Günü' kutlama programı gerçekleşti.

Rize’nin Pazar ilçesinde 'Muhtarlar Günü' kutlama programı gerçekleşti.

Rize’nin Pazar ilçesinde 'Muhtarlar Günü' kutlama programı gerçekleşti.

Ali Akyıldız

Rize’nin Pazar ilçesinde "Muhtarlar Günü" kutlama programı gerçekleşti.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından çelenk sunumu gerçekleşti.

Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, "19 Ekim 2015 tarihli ve 29507 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Başbakanlığın 2015/11 sayılı genelgesiyle her yıl "19 Ekim Muhtarlar Günü" olarak ilan edilmiştir. Bu sebeple 365 gün 24 saat çalışan muhtarlarımızın da kutlayacağı bir gün oldu. Muhtarlar bulunduğu mahallede veya köyde devletin tüm kurumlarını temsil etmekte olduklarını ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmekte olduklarını ifade ederek, "Muhtarlık; halkımızın talep, problem ve ihtiyaçların en kısa yoldan yetkili makamlara arz ederek çözüm hususunda halkımızın en yakın yardımcısıdır.

Muhtarlar sorumluluk alanlarında insanlara şefkatle yaklaşarak, onların derdine çare bulmak için de ilgili kurumlarla görüşüp çare arayacak. Muhtarlar köyün eli, ayağıdır. Bizler mevcut yapı içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız. Örnek muhtar olmak mahallede gözü, devletin kulağı ve durumundayız. Örnek muhtar, halkının sorunlarını ilgili makamlara götüren çözen ve muhtardır. Bu günü bizlere devletimiz hediye etti. Devletimizin halkımızın hizmetine sunarak, onların yanında olarak ve onların hizmetine koşarak göstermemiz gerekiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde el birliği ile yarınlarımızı daha yaşanır verdiği değeri, bizlere bizlerde mahallemize güzel en hizmeti ve duruma getirmeliyiz. Değerli muhtarlarım sizler hem milleti hem de devleti temsil gibi önemli bir görevi deruhte etmektesiniz. Bunun bilincinde olduğunuzu ve yapmış olduğunuzu görmekteyim. Yürüttüğünüz fedakarca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da son dönemde yapılan iyileştirmelerin artarak devam etmesi devletimizin siz değerli muhtarlarımıza verdiği önemin bir göstergesidir. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenli olarak sizleri ağırlayıp, sizlerin görüşlerini ve isteklerini dinleyerek demokrasimizin bu en köklü kurumunun temsilcilerine hak ettikleri değeri verdiğini müşahede etmekteyiz. Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olmak gerçekten rütbelerin en büyüğüdür. Dolayısıyla, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş siz değerli muhtar kardeşlerimiz, son derece önemli bir makamda bulunmaktasınız. Devletin halkla en sıcak temas noktası, devletin güler yüzü ve şefkat elisiniz, halkın yönetime katılımının en önemli aracı, çalışmaları kolaylaştıran ve kamu hizmet sunumlarında hız, etkinlik ve performansın artırılmasında lokomotif görevi görmektesiniz. İşte tüm bu işlevleri yerine getiren demokrasinin taşısınız.19 Ekim Muhtarlar Günümüz kutlu olsun" diye konuştu.

Pazar Kaymakamı Ayhan Terzi’nin İl dışında olduğundan dolayı Pazar Kaymakam Vekâlet eden,Ardeşen Kaymakamı Ufuk Özen ALİBEYOĞLU muhtarları saat 10.30 da makamında kabul etti.

Kaymakam Alibeyoğlu “ gönüllerin ve kapılarının her zaman muhtarlara açık olduğunu söyleyerek, "Hizmet noktasında muhtarların her türlü işlerinde yanındayız. 19 Ekim Muhtar Gününü kutluyorum, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum" dedi.

Pazar Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ekrem Kılıç’a Muhtarlar Derneğinin İlk kurucusu olması nedeniyle ve muhtarlık yaptığı dönemde yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı tarafından Plaket verildi.

Törene Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet BASA, Belediye Bask. Yar. Dursun GÜNEŞ, Millî Eğ. Müdürü Nimet BÜYÜK, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Kamu Kurum Kuruluşları Müdür ve Yardımcıları, Hava Radar ve Jandarma Kom. Siyasi Parti Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2019, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER