Rize'de 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Fotoğraf Sergisi

Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın himayesinde ve Anadolu Ajansı işbirliği ile hazırlanan "15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Fotoğraf Sergisi" açılışı yapıldı.

Rize'de 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Fotoğraf Sergisi
Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın himayesinde, AA foto muhabirlerinin objektifinden 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında çekilmiş fotoğraflardan oluşan "15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Fotoğraf Sergisi" Tuzcuoğlu Memişağa Parkında ziyarete açıldı.
Serginin açılışını Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize milletvekili Hasan Karal, Belediye Başkanı Reşat Kasap, İl Jandarma Komutanı Albay Semih Coşkun, Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ile çok sayıda müdür ile vatandaş birlikte yaptı. Bektaş ve beraberindekiler bir süre sergiyi inceledi.

Vali Bektaş, açılışın ardından yaptığı açıklamada, Anadolu Ajansı'nın fotoğraflarla çok önemli bir tarihi milletin zihninde canlı tutmayı başardığını belirtti.
Türkiye'de 2016 yılında büyük problemin yaşandığına dikkat çeken Vali Bektaş, "249 vatandaşımızı şehit verdik. Çok sayıda vatandaşımız gazi oldu. Ülkemiz çok ciddi bedel ödedi ve ödemeye devam ediyor. Geçmişe baktığımızda bu olay yüz akımız değil, kara bir leke. Yeniden olmaması için bazı şeyleri dikkatle incelemeli, olaylara olup bitmiş muamelesi yapamayız." dedi.
Sorumlularının sonuçlarına göre faturayı ödemesi gerektiğine vurgu yapan Vali Bektaş, "Komşularımız ile sorunlu bir coğrafyada yaşıyoruz. Sorunlu bir coğrafyada sorunsuz yaşamaya çalışıyoruz. Bu memleketin aziz milletin başına bu sıkıntıları açanlar bedelini mutlaka ödemeli. Türkiye'nin her tarafındayız herkes 24 saat ayakta. Milletimiz; kadını erkeği, çoluğu çocuğu, genci yaşlısı herkes hep beraber geleceğine sahip çıktı. Nerede olduğu gibi? Çanakkale'de olduğu gibi. Ben 15 Temmuz'u Çanakkale'ye çok benzetiyorum. Bu millet üzerinde hesap yapanlar bunu hesaba katarlar artık bundan sonra. Bu millet o hesapları yemedi yemeyecek." diye konuştu.
Rize milletvekili Hasan Karal ise Türk tarihinin binlerce badirelerden geçtiğini, dış mihraklara karşı amansız mücadeleler vererek bir çok kez de başarılı olduğunu söyledi.
Dünyanın her bir tarafına adalet dağıtan ve insanlık dersi veren bir milletin mensupları olarak düşmanlara karşı amansız mücadele veren bir millet olarak bu fotoğrafları görünce içlerinin 'cız' ettiğini aktaran Karal, şöyle devam etti:

"Kendi içimizden çıkmış hainlere karşı verilmiş olan bu mücadelenin fotoğraf sergisini geziyoruz. Bu bizi ürkütüyor. Türk milleti olarak maalesef sicilimizde ciddi bir kazıntı olarak tarihe geçmiş bulunuyor. Felaketlerin böylesi ihanetlerin bir daha başımıza gelmemesi için çok daha iyi bir şekilde yeni nesiller eğiterek inşallah bu felaketlerin önüne geçmiş olacağız. Sergide bir polisimiz ile askerin arasındaki mücadelenin fotoğrafı var. Asker ihanet şebekesinin mensubu, polisimiz de elindeki silahı almaya çalışıyor. Her ikisi de Türk milletinin bir ferdi. Asker ile polisi karşı karşıya getiren zihniyeti lanetliyorum. Milletimizin içine bu fitneyi sokan FETÖ elebaşısını ve uşaklarını lanetliyorum. Milletimizin içerisine böylesine büyük bir fitne ateşini sokan dış mihrakları ve uzantılarını lanetliyorum. Allah bize bir daha 15 Temmuz'u göstermesin." dedi.
Türkiye'nin her yerinden çok çarpıcı fotoğraf karelerinin yer aldığı sergide Anadolu Ajansına ait 80 adet fotoğraf sergileniyor. Sergide ayrıca Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi  öğrencilerinin Türkiye genelinde dereceye girmiş "15 Temmuz" temalı resimlerine de yer verildi.
Sergi, Tuzcuoğlu Memişağa Parkının ardından 15 gün boyunca valilik salonunda açık kalacak. 
Rize Valiliği

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER