Neye Muhtacız?


Abdurrahman Akın

Abdurrahman Akın

Okunma 01 Ağustos 2014, 11:26

İnsan ve cemiyet, kendisini hesaba çekme şuuruna ulaşınca, aradığını bulmuş demektir!...
Kainatın Efendisinin  “Hesaba çekilmeden nefislerinizi hesaba çekiniz” Hadis-i Şerifi bu gerçeği ne de güzel ifade ediyor… 
Milli birlik ve beraberliğimizi başarılı kılmanın ilk şartının ne olduğunu unutmuş gibiyiz… Yönetenle, yönetilen arasındaki ciddi, samimi ve tutarlı diyaloglardan uzaklaşmış, bunun sonucu olarak, toplumsal çatışmalarımıza zemin hazırlamışız gibi geliyor bana…
Biz neden böyleyiz?
Bu ülke neden böyle?! 
Bu cümleyi gizli-açık her yazım da soruyorum. 
Bu defa diyorum ki; adını sanını bildiğimiz meselelerimizi kendi kendimize soralım.
Hangi kaygılarımız olup-bitenleri görmemizi yada görüp de ifade edemediklerimizin önüne geçiyor? 
Acaba bu hal de olmamızın temel sebebi, tarih boyunca “kurtarıcılarımızdan kurtulamamış” olmamız olabilir mi? Siz ne dersiniz?
Kardeşliğimizi her zamankinden daha çok bütünleştirerek; 
“Türk-Tarih şuuru içerisin de, geçmişi inkâr etmeden, asla reddi miras yapmadan bugüne kadar edindiğimiz devlet tecrübesiyle, Doğusu ve Batısı ile bütün vatanımızı kalkındırarak, Türk-İslam kültür değerleri için de millet olma şuurunu tüm halkımızın idrakine yeniden kazandırmalıyız” diye bir reçete sunabilirim âcizane bendeniz… 
Şimdi geldiğimiz bu noktadan sonra sözü Üstat Necip Fazıl Kısakürek’e bırakıyorum.
Üstat diyor ki; 
Kimin malını aldımsa, işte malım,gelsin alsın; kimin sırtına vurdumsa,işte sırtım,gelsin vursun!..diyen Allah Sevgilisinin ahlakı…Buna muhtacız. 
Çölde,devesine,kölesiyle nöbetleşe binen Reisler Reisinin ahlakı…Buna muhtacız. 
Sokakta,zina halinde gördüğü bir çift insanın üstüne cübbesini yayıp “Yarabbi,ne yazık,gizlenecek yerleri de yok” diye fısıldayan Mezhep kurucusunun ahlakı…Buna muhtacız. 
Söz verdiği yerde günlerce dostunu bekledikten sonra,ona zimmen yalancılık isnat etmemek için günlerce yerinden kıpırdamayan Velayet Büyüğünün ahlakı…Buna muhtacız. 
Bulunca şükrederiz,bulamayınca sabrederiz sözüne,”Horasan’ın köpekleri de böyle yapar;bulunca dağıt,bulamayınca şükret,karşılığını veren Vecd Kahramanının ahlakı…Buna muhtacız. 
Şeyhinin ocağına,tam 40 yıl,cetvel tahtası gibi dümdüz odunlar taşıyarak tam 40 yıl sonra beliren “dağda hiç eğri odun yok mu?,dikkatine “senin kapından eğrilik geçmez!” cevabını bastıran Ulvi Dervişin ahlakı…Buna muhtacız. 
Ayyaş padişahın gösterdiği camiye bakıp; güzel amma yanında bir meyhane eksik, cinasını yapıştıran muhteşem Hakimin ahlakı…Buna muhtacız. 
Batı dünyasının,kendi içinde ve kendi kendisine karşı,kaybedilmiş bir ruhla bir ahlakın güya kurtuluş savaşını yaptığını bilmek; ve bu beşeri savaş dışında artık hiç hayata yer kalmadığını anlamak şuurunun ahlakı…Buna muhtacız. 
Ve bu ana baba gününde,en soylu ahlakın kaynağından gelen Türk Milletinin,hem kendisine,hem de dünyaya ait ruhi ve içtimai kıymetler kadrosunun dışında kaldığını,cesaret ve samimiyetle tespit etmenin ahlakı…Buna muhtacız. 
İslam ahlakı… Buna muhtacız. 
 Görüşmek üzere, Allaha emanet olunuz…
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özlem - 7 yıl önce
çok uzun yıllar büyük bir coğrafyaya hoşgörü ve anlayışla hakim olmuş osmanlının torunları, sevgi ve hoşgörüye dayalı islam dininin evlatları olarak bizler; birlik, beraberlik içinde örnek insan olarak taşıması gereken vasıfları her şeyden önce kendi nefsimizde yaşamamız, çevreye yansıtmamız, zamanı yaşanabilir hale getirmemiz gerekmektedir. her zaman bunun bilincinde olunması temennisiyle. yazılarınızla kaçkar53 sitesine daha fazla değer katmanız dileğiyle başarılar dilerim.
EDİTÖR; TEŞEKKÜR EDERİZ.KAÇKAR53.COM TAVSİYENİZ İÇİN
Avatar
Ahmet AKIN - 7 yıl önce
kişisel ve toplumsal hastalıklarımızın teşhisinde maşaallah nokta atışı yaptınız. yüreğinize sağlık. muhtaç olduklarımızı da çok güzel aktardınız kaleminize sağlık abdurrahman bey.binlerce selâm ve saygılar.
öğr.gör.ahmet akin
rteü.teknik bilimler meslek yüksekokulu
rize
Avatar
Mahmut temurci - 7 yıl önce
Kardaşum zannedersem mhp yönetimi ile mhp secmeninden bahsediyorsun yada kendi dar pencerenden bakiyorsun
Avatar
Abdurrahman Akın - 7 yıl önce
ahmet bey hoş bulduk. düşünceleriniz için teşekkür ederim.
Avatar
Abdurrahman Akın - 7 yıl önce
özlem hanım teşekkürler..okuyucunun yazılanlara katkı sunması yeni yazılarımız için bizlere güç veriyor.
Avatar
salim - 7 yıl önce
abdurrahman bey hoş geldin kaçkar53.com a hep kaliteli yazarlar vardır sizde dahil oldunuz
Avatar
Abdurrahman Akın - 7 yıl önce @Mahmut temurci
mahmut temurci bey; bakış açılarımızı yeniden gözden geçirelim derim ben. bu yazı genel durumumuzu resm eden bir yazı çünkü..
Avatar
Abdurrahman Akın - 7 yıl önce
salım bey çok teşekkür ederim,hoş bulduk..