Lazböreği


Nuriye Günaydın

Nuriye Günaydın

Okunma 22 Ekim 2018, 10:12

Tatlı ama ismi börek;

Tadını bilmeyen herkesin, yediğinde aaa, bu tatlıymış, biz börek bilirdik, dedikleri yine Laz kültürünün, yöresel tatlısı, nasılki Laz fıkralarının , sonunda, şaşkın bir, şekilde güldürür , Laz böreği de , Laz fıkraların andırır, Laz böreği ama, tatlı..

Börek ismini alıp, tatlı olmasını, ben farklı bir yorum, getirmek istiyorum. Biz Karadenizli Lazların, anadilimizin Lazca olmasından, kaynaklanıyor olabilir mi..? diye düşündüğüm olur.. Bizler çok eskiden demi aynı ismi kullanırdık, fıkra gibi börek işte, bundan şunu anlayabilirsiniz, Lazların farklı kimliği, Lazlara özgü bakış açı, fıkralara konu olmuşsak, farklı bir anlayışımızın da, olabileceği varsaymak lazım.

Avrupa’da ,tüm fıkralar , İskoçlar üstüne kurulu, bu fıkralarda bir benzerliğimizin oluşu, tamamen tesadüf olmadığını çok düşünmüşüm..

Dünyada, yüzyıllarca, insanlar oradan oraya, göç etmek zorunda kalmışlardır.

Lazların geneli, mavi gözlü sarışın olur, evliliklerler sonucu, etnik fiziki yapı değişime uğrasa da, özünde öyle tarif edilebilir...

İstanbul’da, bir İngiliz turistte rastladığımda, Lazlardan birini, görmüş gibi olur, şaşkınlık içinde benzerliğimizin nedenini, ister istemez beni düşündürür, Lazlarında denizci olması..

Tulum ortak çalgı aletimiz , Lazcası guda İngilizcesi gayda aynı ..

Lazcada, İngilizce ortak bazı, kelimelerin bulunması, bu gibi soruları, sesli düşündüğümde, çocuklarım, saçmaladığımı söyler...

Saçmalıyor olabilirim, benzer ortak yanlarımızın, çok olduğu, fıkraların İskoçlara atfen söylendiği , gibi Karadeniz Lazlarına yakıştırıldığı,

Yaşam mekanlarının, yani evlerimizin, mimarı şeklinin benzemesi, Laz kültüründe, eve ayakkabı çıkarılmaz, yerde oturulup yemek yenmemesi, gibi gibi.. her neyse..

Değişen dünyada, kolay ulaşımın, iletişimin, kültürlerin, farklılıkların, anlamını yitirdiği, kültürlerin yok olduğu. İnsan, merkezli anlayışın oluşturulduğu, yeni Dünya düzeninde, farklılıkların, kültürlerin, geçmişten , anılar hikayeler şeklinde, anlatılır olma, yoluna gidilirken ; geçmişten, tarihi notlar diye kültürlerin, kaçınılmaz sonudur.

İnsanlık, tarihine bakıldığında, Savaşlarda, göçe zorlandığında, oradan, oraya göç etmeleri, farklı kültürleri kaynaşmasına vesile olmuştur..

Farklı toplumların , kaynaşması, her milletin, bilgi birikiminin bir araya gelmesinden, insanlığın gelişimini kolaylaştırmıştır..

Medeniyetlerin ortak birikimi, insanların yaşam, şartlarını kolaylaştırmıştır..

Konuyu bu kadar derinleştirerek Laz böreğini unutturmadan, yöresel tatlımızın, günümüzde yapılış, tarifinden azıcık söz edersek; süte buğday unu konulur, muhallebi şeklinde pişirilir, yufka arasına, serilerek pişirilir.

Üstüne tıpkı, baklava gibi şerbet dökülerek, yenilen tatlı..

Benzerliği, Baklavanın, ortasına muhallebi konulması, tanımı yapılabilir,

Laz böreği, hafif bir tatlı, yufka az muhallebi çok..

Geçmişle merakımın çok olması Rahmetli Anneme, çok eskiden şeker üretiminin, olmadığı tarihlerde, Laz böreğinin Şerbeti, nasıl yapılırdı, dediğimde; Annemde kendi çocukluğunda, Annesinin zaten şekerle değil, gerçek balı, ılık suyla açarak, şerbet şeklinde, böreğin üstüne dökerek, tatlı yaptıklarını anlatmıştı.

Buda Karadeniz tarihinde, bal üretiminin çok, olduğunu da gösterir..

Yemek kültürünün, oluşumu yörede yetiştirilen, üretilen ürünlerin, ortak bileşiminden meydana gelirse, geçmiş tarihlerde, şeker yerine tatlılarda bal kullanılması kaçınılmaz bir gerçekti

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Pazarli - 3 yıl önce
Ben börekleri tatlı zannederdim ta ki babam bana Cafe de börek alana kadar :)