ŞİMŞİR'LER KENDİNİ YENİLEDİ !

ARAŞTIRMALARDA ÇARE BULUNAMAYAN ŞİMŞİRLER KENDİNİ TEDAVİ ETTİ !

ŞİMŞİR'LER KENDİNİ YENİLEDİ !
CEMİL KUS 'un haberi....

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde üç yıldır kurumaya yüz tutan şimşir ağaçları doğa mücizesi denecek olayı yaşadı ve yeniden yeşermeye başladı.


Çamlıhemşin ilçesinde son yıllarda şimşir ağaçlarının kurumaya başlamasının ardından bölge halkı ve il valiliğini harekete geçirmiş ve yapılan çalışma sonucu şimşir ağaçlarından alınan numuneler
Ankara üniversitesi ve isparta  üniversitesine gönderilerek araştırılmıştı.


YAPILAN BUNCA ÇALIŞMA SONUÇ VERMEMİŞTİ.


Proje sorumluları ve il valiliği tarafından yaptırılan analizler sonucu şimşir ağaçlarının kurumasına Gurcistan tarafından gelen iki çeşit mantarın neden olduğu ve Karadeniz sahil boyunca doğudan batıya doğru yayıldığı belirtilmişti. Şimşir ağaçlarının kurumasını önlemek için kullanılacak ilaçların insan sağlığına zararlı olmasından dolayı ilaçlama yapılamamış ve kurumanın önüne geçilememişti.
Yapılan bunca çalışma ve araştırmalara rağmen şimşir ağaçlarının kurumasına engel olacak hiç bir neticeye varılamamış ve kendi kaderine bırakılmıştı.

 

ŞİMŞİR AĞAÇLARI PES ETMEDİ.


Çamlıhemşin doğasının olmazsa olmaz ağaç türlerinden olan şimşir ağaçlarının kendiliğinden yeniden yeşermesi bölge halkını sevindirirken asırlara meydan okuyan şimşir ağaçları adeta kolay kolay pes etmeyeceğinin mesajını verdi.

 Bir önceki haberimiz için alttaki linki  TIKLAYIN.......

www.kackar53.com/kultur/simsir-agaclari-incelenmeye-alindi-h264.html


Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2013, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER