İşsizliğin önündeki en büyük engel!

Öğrenciler de mezuniyet öncesi işbaşı eğitim programlarından yararlanabilecek.

İşsizliğin önündeki en büyük engel!


 Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, İŞKUR’un hayata geçirdiği en önemli uygulamalardan biri olan işbaşı eğitim programlarının iş deneyimi olmayan genç işsizlere önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. İşsizliğin önündeki en büyük engellerden birinin tecrübe eksikliği olduğunu ifade eden Yazıcı, “İşbaşı eğitim programı ile işsizlerin kurumumuza kayıtlı işyerlerinde daha önce edindikleri teorik bilgilerini pekiştirmelerini ve mesleki deneyim kazanmalarını sağlıyoruz. Başta gençlerimiz olmak üzere tüm işsizlerimizi İŞKUR’a bekliyoruz. 2013 yılında şu ana kadar 45 bin işsizimiz bu programdan faydalandı. Hedefimiz 150 bin.” dedi.

“Kursiyerlerin Masrafları İŞKUR’dan”
Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı, program süresince her fiili eğitim günü için katılımcılara 25 TL cep harçlığı verdiklerini, ayrıca katılımcıların sigorta primlerini de karşıladıklarını vurguladı. İşsizlerin işbaşı eğitimi almak istediği işyerlerini İŞKUR’un yanı sıra kendilerinin de seçebileceğini belirten Yazıcı, en az iki çalışanı bulunan işyerlerinin programlardan yararlanmasının mümkün olduğuna dikkat çekti. Programa katılma şartlarıyla ilgili bilgi veren Yazıcı, şu açıklamaları yaptı: “İŞKUR’a kayıtlı olan ve 15 yaşını tamamlamış işsizler işbaşı eğitimi alabilirler. Ayrıca, katılımcıların işbaşı eğitimi alacağı işverenlerle birinci ve ikinci derece kan bağının bulunmaması ve işyerinin son üç aylık kayıtlı ve kayıt dışı çalışanı olmaması gerekiyor. Katılımcılar 24 ay içinde en fazla 160 fiili gün işbaşı eğitim programında yararlanabilirler. Engelliler için ise işbaşı eğitim programının süresi 24 ay içerisinde 320 fiili gün olarak uygulanabiliyor. İşsizlerin yanı sıra işverenler de buldukları işsizleri işbaşı eğitim programıyla kendi işyerlerinde yetiştirmek için bize başvurabilirler. İşverenler program sırasında ve sonunda memnun kaldıkları katılımcıları kendi işyerlerinde istihdam edebilirler”

Programdan Öğrenciler de Faydalanabiliyor
Mevzuatta yapılan değişiklik sayesinde artık öğrenciler de mezuniyet öncesi işbaşı eğitim programlarından yararlanabilecek. Bunun için 81 ilde bulunun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine başvurulması gerekiyor. Programa katılmalarına ve program sonunda da istihdam edilmelerine engel durumları bulunmadığı İl Müdürlüğünce uygun görülen ikinci öğretim, açık öğretim ve yüksek öğretim öğrencileri işbaşı eğitimi alabilecekler.

Programın Uygulanabileceği İşyerleri ve Meslekler
En az 2 ile 10 sigortalı çalışanı bulunan işyerleri 1, 11 ve üzerinde sigortalı çalışanı bulunan işyerleri ise mevcut sigortalı çalışan sayısının 10’da biri kadar kişi için işbaşı eğitimi düzenleyebiliyor. İşbaşı eğitim programları herhangi bir vasıf gerektirmeyen alanlar hariç (beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi, çaycı gibi) her meslekte ve alanda uygulanabiliyor.

7 Ayda 450 Bin Kişi İşe Yerleşti

İŞKUR, 2013 yılı Ocak-Temmuz döneminde 449 bin 97 kişiyi iş sahibi yaptı. Geçen yılın aynı dönemine göre işe yerleştirme rakamlarında yüzde 68’lik artış kaydedildi.
2013 yılının Ocak-Temmuz dönemi istatistiksel verilerini değerlendiren Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı, geçen yılın aynı dönemine göre işe yerleştirme rakamlarında yüzde 68’lik artış kaydedildiğini söyledi. Yılın ilk 7 ayında 449 bin 97 kişiyi işe yerleştirdiklerini belirten Yazıcı “İşe yerleştirme rakamlarının yanı sıra özel sektörden aldığımız açık iş sayısında da önemli artış yaşandı. Ocak-Temmuz döneminde 883 bin 693 kişilik açık iş talebi aldık. Söz konusu açık işlerin yüzde 94’üne tekabül eden 831 bin 606’sını özel sektörden aldığımız açık işler oluşturuyor. Geçen yıla göre özel sektörden alınan açık işlerde yüzde 126’lık artış kaydettik” dedi.

İŞKUR’a Başvurular Arttı
Artvinli Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı, hizmet kalitesindeki artışın İŞKUR’a yapılan başvuruları olumlu etkilediğini vurguladı. 1 milyon 449 bin 484 kişinin İŞKUR hizmetlerinden faydalanmak için kuruma başvurduğunu ifade eden Yazıcı, “Geçen yılın aynı dönemine göre kurumumuza yapılan başvurularda yüzde 69 artış sağladık. Bize başvuran kişilerin yüzde 36.5’ini kadınlar, yüzde 1.4’ünü ise engelliler oluşturuyor. Vatandaşımızın kurumumuza güvenmesi ve hizmetlerimizden yararlanması bizi çok memnun ediyor” diye konuştu.Yazıcı son olarak işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik düzenlenen aktif işgücü programları sayesinde çok sayıda kişinin meslek sahibi olduğunu, yılın ilk yedi ayında açılan 24 bin 764 kurs ve programdan yüzde 42.5’i kadınlar olmak üzere 229 bin 820 kişinin faydalandığını açıkladı.dost artvin gazetesi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER