Bu doğa harikası yerin kıymetini bilin

Bugün Gazetesi yazarlarından Perihan Çakıroğlu bu haftaki yazısında Çamlıhemşin'i ele aldı

Bu doğa harikası yerin kıymetini bilin
Perihan ÇAKIROĞLU /BUGÜN


Çamlıhemşin'de yaşamanın ayrıcalığı

Gerçekten ne söylesem az kalır. Çamlıhemşin, yeşili ve doğayı sevenler için geleceğin marka mekânlarından birisi olacak. Aslında yabancı gezginler ve bu işi bilen Türkler için moda olmuş bile.

Nasıl ki yıllar önce Bodrum'u kimse bilmiyordu keşfedildi, Çamlıhemşin de öyle olacak. Geçenlerde bir kez daha gittim, baharın en güzel günlerini yaşıyordu.

Arhavi'ye geçerken uğradığımız yörede turizmci Mehmet Demirci ile eşi Kader Demirci ile tanıştık.

Kaçkar Dağı'nın eteklerinde Ekodanitap adını verdikleri doğal bir eko yaşam çiftliği kurmuşlar. İsteyenler gidip orada gönlünce tatil yapabiliyor. Kazıkların üzerinde yapılan minik ahşap evlerde Fırtına Deresi'nden gürül gürül akan su sesini dinleyerek doğanın keyfini doyasıya çıkarmak mümkün.

Küçük restoranda ise her türlü doğal ürün yemeniz için sizi bekliyor. Demirci, "volunteer" adı verilen uluslararası bir doğal yaşam sistemine üye. Bu yolla gelen turistler, yemek ve yatacak yer karşılığında aileye yardım ediyor.

Demirci'yi çok üzen bir konu var. Böyle doğa harikası bölgelere neden HES'lerin yapılmak istendiğini anlayamıyor.

Uzun yıllar kendi bölgesinde mücadeleler vermiş. Diyor ki: "Hâlâ birileri bizi gözetliyor. Sit statüsünü kaldırmak istiyorlar. Buna izin verilmeyecek."

İşadamlarına sesleniyorum: Bu doğa harikalarına kıymayın.  

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 00:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER