AYDER'DE YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI !

THY'nin şu anda 276 tane siparişte olan uçağı vardır. Her ay bunları teslim alıyoruz

AYDER'DE YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI !

THY Yönetim Kurulu Toplantısı Ayder'de Yapıldı

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, "Hükümetimiz kaçırılan pilotlarımızla ilgili çalışmalarına devam ediyor" dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, "Hükümetimiz kaçırılan pilotlarla alakalı çalışmalarına devam ediyor. İnşallah çok kısa bir zamanda pilotlarımızın özgürlüklerine kavuşacaklarına inanıyoruz" dedi.

THY yönetim kurulu Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda bir otelde aylık olağan yönetim kurulu toplantısını yapmak üzere toplandı.

Toplantı öncesi gazetecilere açıklama yapan THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Lübnan'da silahlı kişilerce kaçırılan pilotlarla ilgili hükümetin çalışmalarını aralıksız devam ettiğini belirterek, "Şu anda bir açıklama yapamıyoruz. Hükümetimiz konu üzerinde çalışıyor. İnşallah çok kısa bir zamanda özgürlüklerine kavuşacağına inanıyoruz. Dışişleri Bakanlığımız, büyükelçilik ve ilgili kurumlarımız yoğun bir mesai harcıyor. Konunun hassasiyeti itibariyle şu anda söyleyeceğimiz herhangi bir şey yok" ifadelerini kullandı.

THY'nin "dünyanın global liginde" çalışan bir şirket olduğunu vurgulayan Topçu, "Şirketimiz hedeflediği 46 milyon yolcu sayısının 26 milyonunu ilk altı ayda aşmış durumda. Bu da bizim hedeflediğimiz rakamın biraz üzerinde. İnşallah yılı 50 milyon yolcu sayısıyla kapatacağız. Bu da bizi dünya liginde çok iyi bir yere getirecek" diye konuştu.

Topçu, THY'nin yeni uçuş noktalarını hizmete sokmaya devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"THY bu sene de her sene olduğu gibi aynı çizgide devam edip şirketin dünya liginde daha iyi bir yere gelmesini sağlayacaktır. THY'nin şu anda 276 tane siparişte olan uçağı vardır. Her ay bunları teslim alıyoruz. Teslim aldığımız uçaklar vasıtasıyla da uçuş ağımızı hem frekans olarak hem de nokta olarak arttırmaktayız. İnşallah 1 Eylül'de Nepal'in başkenti Katmandu'ya sefer düzenleyeceğiz. Önümüzdeki aylarda da farklı yerlere uçuş yapmayı planlıyoruz. Hükümetimizin 2023 hedeflerine paralel olarak THY'nin de 2023 hedeflerini gerçekleştirip dünyada yerini sağlamlaştırmış, taklit eden değil, taklit edilen bir hava yolu şirketi olacağız."

Topçu, bir gazetecinin "Rize'ye havalimanı yapılacak mı" sorusunu üzerine, "Biz havayolu taşıma şirketiyiz, eğer bir havalimanı yapılırsa tarifeli seferlere başlarız. Şu anda buna karar yetkili merci biz değiliz. Eğer hükümet havalimanı yapmaya karar verirse biz THY olarak seve seve sefer koyarız" ifadelerini kullandı.

-Arap ülkelerinden Trabzon'a direk uçuşlar-

Topçu, turisti getirmenin en kolay ancak memnun ayrılması önemli olduğunu dile getirdi. THY'nin Trabzon'a haftada 108 sefer yaptığını dile getiren Topçu, şöyle devam etti:

"Son on yıl itibariyle baktığımız zaman yaklaşık yüzde 300 civarında bir büyüme söz konusu. Bunun büyük bölümü de yurt dışından geliyor. Bu şunu gösteriyor, bölge dünyada olmayan bir alternatifi sunuyor. Eğer bu ürünü hakkıyla sunabilirsek bu rakamlar daha da büyüyecek. Bölge belki de ileriki zamanlarda en büyük gelir kaynağını çaydan sonra turizmden elde edecek. Arap ülkelerinden şu aşamada direk tarifeli sefer yapmak mümkün gözükmemekte ama tatil seferi olarak bizden talep edildiği takdirde yapıyoruz."

-Ordu-Giresun havalimanın hizmete girecek olması-

THY'nin 2002 yılında Trabzon'a uçuş yapan nadir havayolu şirketlerinden olduğunu belirten Topçu, "2013 yılının ilk altı ayı içerisinde Trabzon'a gelen yolcuların yüzde 48'ini biz taşıyoruz. Yolcu sayısına bakıldığı zaman bizim taşıdığımız yolcu sayısı 2002 yılında taşıdığımız yüzde 100 potansiyeli üç dört kat aşmış durumda. Bölgeye yeni bir havalimanı açılması demek Trabzon Havalimanı kapasitesinin düşeceği anlamına gelmez. Çünkü bölge gelişiyor, Trabzon'da bir düşüş veya azalma beklemiyoruz" şeklinde konuştu.

THY Genel Müdürü Doç. Temel Kotil ise Ordu-Giresun Lavalimanı hizmete açıldığında günde üç dört seferle başlayacaklarını tahmin ettiklerini ifade ederek, "Rize'de de havalimanı yapılırsa günde üç dört uçak kaldıracak yolcu var" dedi.

Toplantıya katılan Türkiye İhracatcılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de Türkiye ihracatına katkı sağlaması adına Sarp Sınır Kapısı'nda Türkiye'nin ihracatını arttırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, "Turizm ve ihracatı birlikte hareket ettirebilirsek Türkiye'nin hizmet ihracatında da önemli bir aşama kaydedilmiş olur. Şu anda 152 milyar dolar ihracatın üzerine yapılan yaklaşık 44 milyar dolarlık hizmet ihracatı var. Bu da bizi 200 milyar dolarlara ulaştırıyor" dedi.

Toplantı daha sonra basın mensuplarına kapalı şekilde devam etti.   

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER