1400 YILLIK AĞAÇ TESCİLLENECEK

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Borçka Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında bulunan Kaynarca köyündeki 30 metre boyunda, 10 metre 10 santim çevreye sahip Porsuk ağacı için tescil çalışmaları başlatıldı.

1400 YILLIK AĞAÇ TESCİLLENECEK

Hayati Akbaş

BORÇKA-Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Borçka Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında bulunan Kaynarca köyündeki 30 metre boyunda, 10 metre 10 santim çevreye sahip Porsuk ağacı için tescil çalışmaları başlatıldı.

1400 yaşında olduğu tahmin edilen Porsuk ağacının, Anıt Ağacı olarak tescillenmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı. Yine 2020 yılında Türkiye’nin en geniş çaplı Porsuk Ağacının Artvin’de tescillenerek “Anıt Ağaç” statüsüne alınmıştı.

Bölgeye giderek ağaç ve çevresinde incelemelerde bulunan, Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya Anıt ağaç ile ilgili yaptığı açıklamasında “Görkemli görünüşleri ile saygı duyulan doğal eserler olarak kabul edilmeleri, tarih boyunca toplumların ekonomik ve kültürel yaşamlarını etkilemeleri, bulundukları yörelere turizm yönünden katkıda bulunmaları açısından taşıdıkları özellikler onları önemli kılmaktadır. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak bu tarz ağaçları tespit ederek, tescil edilmesi için gerekli çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER