Tarihi TEPAN Köyü Cami'nde inceleme

İlçe Kaymakamı Sedat SEZİK, İlçe Jandarma Komutanı Cihan Polat ULUDAŞ ve İlçe Emniyet Amiri Ersin ÖZDEMİR ile birlikte Bilen Köyünde bulunan yaklaşık 500 yıllık tarihi Camiyi ziyaret etti.

Tarihi TEPAN Köyü Cami'nde inceleme

Mülki İdare Amirlerinin 20.08.2021 tarih ve 31574 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 19.08.2021 tarih ve 2021/412 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Hemşin Kaymakamı olarak atanan Sayın Sedat SEZİK, 08.09.2021 tarihi itibari ile görevine başlayarak, ilçede köy ve köylere bağlı tarihi yerlerde incelmelerine devam ediyor.

TARİHİ BİLEN KÖYÜ CAMİİNİ ZİYARET ETTİ

İlçe Kaymakamı Sedat SEZİK, İlçe Jandarma Komutanı Cihan Polat ULUDAŞ ve İlçe Emniyet Amiri Ersin ÖZDEMİR ile birlikte Bilen Köyünde bulunan yaklaşık 500 yıllık tarihi camiyi ziyaret ettiler.

Kaymakam Sezik, Bilen Köyü camisinin tarihi hakkında Köy muhtarı. Ramiz ŞALVARÇI ve İlçe Müftü Vekili Ahmet MERAL'dan bilgiler aldı.

Kaymakam Sezik,daha sonra da Bilen Köyünün girişinde ilçe Kaymakamlığı tarafından yapımı devam etmekte olan istinat duvarını yerinde inceledi.

BİLEN KÖYÜ CAMİ TARİHİ

Hemşin Bilen (Tepan) Köyü Camii’nin kesin tarihi bilinmemektedir. Üzerinde inşa tarihini verecek herhangi bir kitabe bulunmamıştır. 1987 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bazı ahşap camiler üzerine araştırmalar yapan Haşim Karpuz, yapının ilk inşa tarihinin 18. yüzyıl olabi-leceğini belirtmiştir.6 Ancak bunu ispatlayabilecek herhangi bir veriden söz etmemektedir. Köy sakinlerine göre bundan 20-30 yıl önce camiden alınan ahşap parçası İstanbul Üniversitesi’ne götürülmüş ve orada yapılan değerlendirme sonucu bu ahşap parçasının yaklaşık 500-600 yıl aralığında kullanıldığı belirtilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 21:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ş. Alpay
Ş. Alpay - 2 yıl Önce

Çok güzel bir Cami. Görmeye değer. El yapımı doğal boyama süslemeli Muhteşem bir tarih!

SIRADAKİ HABER