Haftanın Ayet ve Hadisi

Haftanın Ayet ve Hadisi

Haftanın Ayet ve Hadisi

Haftanın ayet ve Hadisi

Safer ayında uğursuzluk var mıdır?

“(Şehir halkı) dediler ki: "Şüphesiz bize uğursuzluk getirdiniz. Eğer buna bir son vermezseniz, sizi öldüresiye taşa tutar ve sizi keyfimizce şiddetli bir biçimde cezalandırırız."

“Elçiler de dediler ki: “Uğurunuz/Uğursuzluğunuz kendinizdendir. Size öğüt verildiği için mi (uğursuzluğa uğruyorsunuz)? Hayır, siz aşırı giden bir kavimsiniz!”(Yasin: 36/18-19)

Hadis-i Şerif

"İslâm'da taşe'üm (uğursuz sayma, kötüye yorma) yoktur; en iyisi tefe'ül (iyiye yorma) dır." (Buhari, Tıb, 54)

"Eşyada uğursuzluk yoktur, safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur."(Müslim, Selâm, 102)

Biliyor muydunuz?

İslam gelmeden önce Cahiliye müşriklerinde ve bizden önceki Ehl-i Kitap’ta insanları, günleri, hayvanları, nesneleri uğursuz sayma yaygındı. Uğursuzluk anlayışı had safhadaydı.

İslam özetle, “uğur veya uğursuzluğun” kişinin anlayışıyla alakalı olduğunu vurgulamıştır. Bazı zayıf rivayetlere dayandırılarak,

SAFER AYI (Hicri takvimin ikinci ayı) hakkında, BELA ve MUSİBET getirdiği düşünceleri yayılmaktadır. Ve bu ayın uğursuzluğundan kurtuluş reçeteleri yazılmaktadır.

Böyle bir anlayış Kur’an ve Sünnet akidesine tamamen aykırıdır.

SAFER AYI NE ZAMAN?

Hicri aylar arasında yer alan Safer Ayı, günümüzde kullandığımız Miladi takvime göre 21 Ekim 2017 tarihinde başladı ve 19 Kasım 2017 tarihinde sona erecek

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 14:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
ica
ica - 4 yıl Önce

bu uygulama hiç iyi degil

SIRADAKİ HABER