Şükür, adım adım labirenti andıran Yezd sokaklarını dolaştı

İran kültürünü inceleme gezisine devan eden tarihçi Rıdvan Şükür, tarih boyunca ipek yolunun önemli noktalarından olan, beş bin yıllık Yezd şehrinin kendine has Labirenti andıran sokaklarında çalışmalarına devam ediyor.

Şükür, adım adım labirenti andıran Yezd sokaklarını dolaştı

İran’ın orta kesimlerinde Desti Kevir çölüne komşu ve bir bölümü kumlarla kaplı ova üzerinde kurulu olan beş bin yıllık şehrin sokaklarında dolaşıp şehri tanımaya çalışan Şükür, burada bambaşka mimari özellikleri olan binalarla ve bu evlere su getiren kanallarla karşılaştığını belirtti.     

Yüzlerce yıl öncesinden günümüze Çöl ortasında esen rüzgârları ve hava akımlarını içine çeken rüzgâr kulelerinin buradaki evlere klima özelliği sağladığını söyleyen Şükür,  Yezd şehrinin kendine has rengi ve mimarisi olduğunu ifade etti.  

Şükür, Yezd şehrinin Hz. Osman döneminde fethedildiğini ve halkının Müslüman olmaya başladığını ve İslam dinine geçmeyen Zerdüştlerin cizye ödeyerek inançlarını yaşaya devam ettiklerini belirtti. Yezd şehrinde İslam öncesi ve İslamiyet dönemine ait birçok eser olduğunu söyleyen Şükür, su müzesi, Emir çakmak Külliyesi Cuma camisi dışında Zerdüştlüğün sessizlik kulelerinin muhakkak görülmesi gereken yerler arasında olduğunu, ayrıca şehirde aktif olarak kullanılan Zerdüşt tapınağının da çok ilginç yerler arasında olduğunu ifade etti.    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER